Lietuvos vadovai sveikino litvakus

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Iš 13 pasaulio šalių į Lietuvą suvažiavusius antrojo pasaulio litvakų kongreso dalyvius pirmadienį sveikino aukščiausieji mūsų šalies ir pasaulio žydų bendruomenių vadovai.
Pasak Lietuvos žydų bendrijos pirmininko Simono Alperavičiaus, savaip simboliška, kad Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žydų – litvakų – palikuonys į Vilnių suvažiavo ypatingą Lietuvai Baltijos kelio dieną.
S. Alperavičiaus teigimu, būtent Lietuvos atgimimas suteikė galimybę pasaulio litvakams susitikti Vilniuje. "Tik laisvoje Lietuvoje mums tapo įmanoma turėti laisvą žydų bendruomenę, visavertį žydišką gyvenimą, tapti lygiaverčiais Lietuvos piliečiais", – sveikindamas į Lietuvos Jeruzalę suvažiavusius tautiečius sakė Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkas.
Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus, sveikinimą pasaulio litvakams įrašęs prieš kelionę į Atėnus, teigė, jog Didžioji Lietuvos Kunigaikštystė buvo jaukūs namai daugeliui tautų. "Tačiau XX a. kraugeriški Hitlerio ir Stalino režimai visoms joms atnešė neregėto masto žiaurumo košmarus. Žydų tautai tai buvo holokaustas, kuris negali būti lyginamas su jokia kita tragedija", – teigė Prezidentas ir pabrėžė, kad Lietuva šios tragedijos niekuomet nepamirš.
Įrašytoje sveikinimo kalboje Prezidentas V. Adamkus įvertino neįkainojamą litvakais besivadinančių žydų indėlį ne tik į Lietuvos, bet ir į viso pasaulio kultūrą.
"Susirinkę į antrąjį pasaulio litvakų kongresą jūs tiesiate bendradarbiavimo su Lietuva tiltus. Bendradarbiavimo, kurio mes visi labai laukiame ir kurį sveikiname", – teigė Lietuvos Prezidentas V. Adamkus.
Antrąjį pasaulio litvakų kongresą Seimo vardu pasveikinęs Artūras Paulauskas savo laiške teigė, jog litvakų susitikimas Lietuvoje jau tampa gražia tradicija, kuri gaivina tai, kas buvo negrįžtamai prarasta po holokausto giljotina, nukirtusia tai, ką ištisus šimtmečius kūrė Lietuvoje gyvenusios žydų tautos.
Tačiau, Seimo Pirmininko teigimu, istorija nestovi vietoje – į Lietuvą sugrįžta ne tik tie, kurie čia gimė, gyveno, bet ir jaunoji litvakų karta.
Asmeniškai pasaulio litvakus sveikinęs Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas svečiams pasakojo, ką nepriklausomybės metais mūsų valstybė nuveikė atkurdama turtingą žydų istorijos paveldą ir pabrėžė būtinybę Vilniuje atstatyti Didžiąją sinagogą bei suteikti religinei žydų bendruomenei teisę į turto grąžinimą.
Į antrąjį pasaulio litvakų kongresą susirinkę žydai pagerbs visame pasaulyje Lietuvą garsinusias asmenybes, atidarys Lietuvoje gimusių ir gyvenusių litvakų parodas, pakvies į garsių muzikantų koncertus.
Iškiliausiųjų vardus ir darbus visuomenei primins rugpjūčio 25-26 d. Vilniuje rengiamos tarptautinės konferencijos "Litvakų indėlis į pasaulio kultūrą" pranešėjai iš Rusijos, Izraelio, Lietuvos ir kitų valstybių.
Trečiadienį specialiai kongreso proga atidarytoje Vilniaus choralinėje Taharat Ha Kodeš sinagogoje litvakai pagerbs žinomo Vilniaus kantoriaus Mošės Kusevickio atminimą.
Tradicinę liturginę muziką Adomo Mickevičiaus muziejaus kiemelyje ketvirtadienį gros klezmerio muzikantai iš Lenkijos, o Vilniaus rotušėje skambės Nacionalinės premijos laureato kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo aranžuotės "Iš Vilniaus žydų dainų sąsiuvinio".
Šeštadienį filharmonijoje džiazo pradininko Lietuvoje Danieliaus Pomeranco 100-osioms gimimo metinėms skirtame koncerte pasirodys legendinis Viačeslavo Ganelino, Vladimiro Tarasovo ir Vladimiro Čekasino trio bei pianistas Sergejus Okruška. Į šį koncertą planuoja atvykti ir D. Pomeranco duktė, garsi smuikininkė Dana Pomerancaitė iš JAV.
Kultūrinė kongreso programa neapsiribos vien koncertais: fotografijų parodą atidarys Rimantas Dichavičius, savo darbus pristatys tapytojai Solomonas Teitelbaumas ir Liskula Brenner. "Conti" viešbutyje veiks ekspozicija "Litvakai XXI a. knygose".
www.delfi.lt

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra