Lietuvos Sąjūdžiui – 15 metų

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2003 m. birželio 3 d. Lietuva paminėjo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės įsikūrimo 15-ąsias metines. Ta proga Vilniuje surengta daug įvairių oficialių renginių, net LR Seimo posėdis.

Kitose Lietuvos vietose Sąjūdžio įsikūrimo 15-osios metinės bus švenčiamos vėliau. Žemiau spausdinamoje nuotraukoje pavaizduotas svarbus Sąjūdžio istorijos momentas – mitingas prie Aukščiausiosios Tarybos. Jį pakometuoti paprašėme filosofą Arvydą Juozaitį

Buvo 1988 m. birželio 21-oji. Mitingas prie LTSR AT. Surengtas jis be platesnio Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Iniciatyvinės grupės aptarimo. Pakako to, kad jaunieji metė iššūkį. Daug kas tą vasarą vyko be išankstinio suderinimo, be pasiruošimo. Reikėjo rizikuoti, ir rizikos dažniausiai imdavosi jaunoji karta. V. Tomkaus, A. Medalinsko, A. Skučo, Z. Vaišvilos, G. Songailos ir mano iniciatyva. Aš buvau grįžęs iš Talino, kur birželio 17 d. įvyko 100 tūkst. žmonių mitingas – pirmas neįtikėtino užmojo renginys Baltijos pakrantėje. Ten kartu su K. Prunskiene kalbėjau iš tribūnos (lietuviškai!) Lietuvos vardu. Tad buvo didelis džiaugsmas pajusti, kad Vilniuje taip pat siuvamos vėliavos, draugai susitarė, „užsuktas“ mitingo telefonas.

Mes panaudojome mitingą paskelbti du dalykus: kad Sąjūdis turės savo simbolius – tautinę ir Sąjūdžio vėliavą.

Buvo pademonstruota žalia vėliava su prisiūtais prie jos kartoniniais Gedimino stulpais. Svarbiausia, paskelbėme, jog birželio 24 d. kviečiame žmones į Gedimino aikštę. Kur mus turi „išgirsti valdžia“.

Tai buvo jaunose galvose gimusi iniciatyva, savavališkas kvietimas, neparengtas net Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje. Už tai vėliau teko teisintis ir tarp savųjų.

Bet istorinis momentas buvo tinkamas. Radome ir formą, ir būdą, kaip įgyvendinti sumanymą. Teko eiti – jau atstovaujant Iniciatyvinei grupei – į LKP CK, derinti mitingo galimybę.

Toks buvo pirmasis proveržis – į aikštes, į dainuojančią revoliuciją.

V. Kapočiaus nuotr.

Nuotraukoje: Iš kairės: V. Tomkus, A. Medalinskas, A. ir A. Juozaičiai

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra