Lietuvos Respublikos Prezidento Valdo Adamkaus kalba metinėje spaudos konferencijoje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Gerbiamieji,

Tradiciškai susitinkame, kai politinis sezonas įveikia pusiaukelę ir vasarą trumpam aprimsta. Tačiau šis mūsų susitikimas vyksta svarbių būsimų politinių įvykių – artėjančių Seimo rinkimų, jau prasidėjusios rinkimų kampanijos akivaizdoje. Tam irgi skirsiu keletą žodžių.

Tvirtai laikausi nuomonės, kad Prezidentas, parlamentas ir Vyriausybė, priimdami svarbius sprendimus, o jų pastarosiomis dienomis buvo ir bus nemažai, turi atsižvelgti į svarbiausią teisinį matą – Konstituciją, joje įtvirtintus žmonių lūkesčius ir paklusti pačių priimtiems teisiniams aktams. Laikydamasis šių principų, šiandien grąžinau Seimui pakartotinai svarstyti Pilietybės įstatymą, numatantį dvigubą pilietybę. Nors tai darydamas, turėjau nustelbti savo asmeniškus jausmus. Man yra pristatytos teisininkų analizės ir išvados, kad šis įstatymas prieštarauja Konstitucijai ir kartu apeina griežtą Konstitucinio Teismo nutarimą. Teisinėje valstybėje niekam nevalia pažeidinėti Pagrindinio Įstatymo. Konstitucija yra viršiausia tarp visų kitų įstatymų. Nepaisydamas įvairių vertinimų ar emocijų, visada stovėsiu jos pusėje.

Prieš porą dienų vetavau įstatymą, kuriuo didėjančios infliacijos akivaizdoje buvo siekiama indeksuoti gyventojų pajamas. Finansinei logikai prieštaraujantis įstatymas gali turėti pavojingų padarinių mūsų krašto ekonomikai ir gyventojams. Susidaro įspūdis, kad kuo garsiau ekspertai įspėja apie galimą ekonomikos krizę ar bent smarkų augimo nuosmukį, tuo energingiau reiškiasi iniciatyvos didinti biudžeto išlaidas, naujomis lengvatomis ardyti mokesčių sistemą, netgi keisti pinigų politiką – atsieti litą nuo euro.

Tokia saviapgaulė būsimai Vyriausybei tik užkrautų didelių ekonominių problemų naštą ir, kas blogiausia – sukeltų dar didesnę infliaciją, vedančią į ekonomikos nuosmukį ir žmonių skurdinimą.

Siūlau politikams prisiminti, kaip, neįvertinus visų rizikų, prieš dešimtmetį jau teko sunkiai kopti iš tokios duobės. Todėl raginu imtis priemonių: efektyviau naudoti energiją, laikytis griežtos biudžeto politikos ir taikyti tikslingą, o ne imituojamą paramą sunkiai besiverčiantiems žmonėms.

Dar praėjusiais metais įspėjau apie gresiantį energijos išteklių kainų augimą, tačiau nematau, kad būtų tinkamai sureaguota. Akivaizdu, kad kainų augimas tęsis, ir tai labai aiškiai pajusime šį rudenį.

Po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo 2009 metais mūsų laukia naujas iššūkis. Turime ruoštis blogiausiam scenarijui, todėl visi esame dar labiau įpareigoti susitelkti ir atsakingai pasirengti galimiems sunkumams. To tikiuosi dar iš šios Vyriausybės, nes laukti Seimo rinkimų būtų per didelė prabanga.    

Beveik visuose savo pasisakymuose per pastaruosius trejus metus kviečiau Seimą priimti jo suburtos darbo grupės tobulintą Teismų įstatymą, kad galėtume pradėti šios srities pertvarką. Siekdamas daugiau skaidrumo ir atvirumo, pasisakau už įvairių lygių teismų pirmininkų rotaciją.

Manau, šiemet palankiai susiklostė aplinkybės, jog įstatymo numatytais terminais baigėsi arba baigiasi Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo ir Vyriausiojo administracinio teismo vadovų kadencijos. Tai puiki proga leisti pasireikšti kitiems aukštos kvalifikacijos, didelį autoritetą turintiems teisėjams ir galiausiai baigti kalbas apie kai kurių vadovų daromą įtaką profesinei bendruomenei ar ryšius su politikais. Deja, dėl nesuprantamų motyvų Seimas atsisakė laikytis įstatymo numatytos tvarkos – pasibaigus kadencijai, atleisti Aukščiausiojo Teismo pirmininką.

Konstitucijoje įtvirtintas Aukščiausiojo Teismo pirmininko skyrimo tvarkos tikslas –garantuoti šio Teismo vadovo nepriklausomumą. Skyrimo procedūroje dalyvauja trys institucijos: Teisėjų taryba, kuri vertina Prezidento siūlomą kandidatą,  Prezidentas, turintis teisę siūlyti kandidatą, ir Seimas – savo nutarimu skiriantis pirmininką. Neabejotinai būtinas visų trijų institucijų sutarimas.

Tačiau girdėti kai kurių politikų raginimai ar primygtiniai siūlymai skirti konkretų asmenį. Tai ne tik pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą Prezidento teisę, bet ir kelia abejonių dėl nepaaiškinamai glaudžių teismų ir įstatymų leidžiamosios valdžios atstovų santykių. Tokie ryšiai gali kelti grėsmę teisėjų nepriklausomumui. Todėl dabar dar tvirčiau esu įsitikinęs, jog teismų vadovų rotacija būtina.

Aukščiausiojo Teismo pirmininko kaitos klausimu esame atsidūrę teisinėje aklavietėje, tačiau neprarandu vilties, kad netrukus įvyksiančiame susitikime su Seimo vadovybe ir frakcijų seniūnais rasime bendrą supratimą ir sutarimą.  

Gerbiami žurnalistai, pabaigai – apie ikirinkiminį laiko tarpsnį. Kaip jau minėjau, sunku tikėtis, kad šis politinis sezonas baigsis Seimo nariams posėdžių salėje sugiedojus Tautinę giesmę ir išsiskirsčius vasaros atostogų.

Rudenį rinksime naują parlamentą. Seimo rinkimai – itin svarbus įvykis valstybės gyvenime, lemiantis krašto raidą daug ilgesnį laikotarpį negu viena kadencija. Būtent rinkimuose piliečiai renkasi tolesnę valstybės politikos kryptį ir nusprendžia, kam patikėti šalies strategiją.

Dėl to itin svarbu atsakingai pasirinkti kandidatus ir balsuoti už, o ne prieš. Kalbu ne apie bandymus paveikti, už ką balsuoti, o gebėjimą įvertinti, kiek bus realios ir įgyvendinamos partijų siūlomos rinkimų programos ir jų pagrindu modeliuojama politika.

Gerbiamieji žiniasklaidos atstovai, ir nuo Jūsų tiesioginio darbo priklauso Lietuvos dabartis ir ateitis, jos piliečių savijauta ir lūkesčiai.

Visada buvau už tai, kad žiniasklaida, vertindama šalies gyvenimą ir formuodama viešąją nuomonę apie jį, eitų pozityviu keliu. Kad kritika ir savikritika būtų ne naikinanti orumą ir žeminanti mus mūsų pačių akyse, o padedanti suvokti klaidas ir iš jų mokytis. Kad vietoj savęs menkinimo būtų daugiau sveiko požiūrio, padedančio piliečiams kritiškai vertinti realybę ir suvokti savo galimybes ją keisti bei tobulinti, kurti gerovę ir pažangą.

Ačiū Jums už šią galimybę, kad galiu šiandien su Jumis bendrauti ir tikiu – bendrausime ir toliau.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra