Lietuvos Respublikos Prezidento V. Adamkaus pareiškimas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Rusijos Federacijos ambasadoriui, reziduojančiam Vilniuje, perdaviau savo atsakymą į Prezidento Vladimiro Putino kvietimą 2005 m. gegužės 9 dieną atvykti į Maskvą paminėti Pergalės dienos.

Nuoširdžiai padėkojau Prezidentui V. Putinui už šį kvietimą. Antihitlerinės koalicijos pergalė prieš fašizmą yra svarbi Europai ir visam pasauliui. Šios pergalės šešiasdešimtmetį minės visos tautos, patyrusios Antrojo pasaulinio karo siaubą ir netektis.

Ypač didelę netektį ir kainą už šią pergalę sumokėjo rusų tauta, taip pat baltarusiai, ukrainiečiai, žydai, kitos Europos tautos, tarp jų, žinoma, ir Lietuva. Todėl aš ypač gerai suprantu visų jausmus. Prabėgę metai neišdildys šių netekčių. 

Antrasis pasaulinis karas Lietuvoje paliko itin gilias žaizdas. Okupacijos, tremtys ir įkalinimai, baisi Holokausto tragedija, koncentracijos stovyklos, priverstinė emigracija – tai skaudžiausias totalitarinių režimų smūgis lietuvių tautai. Daugiau kaip trys šimtai penkiasdešimt tūkstančių žmonių, o tai – dešimtadalis Lietuvos, buvo įkalinta, išvežta į GULAG‘o lagerius ar nužudyta Lietuvoje.

Šie nusikaltimai mūsų krašte vyko ir jau oficialiai pasibaigus žiauriausiam žmonijos istorijoje karui. Lietuvos vardas penkiasdešimčiai metų buvo ištrintas iš Europos žemėlapio. Turbūt nerasime Lietuvoje šeimos, kuri būtų išvengusi netekčių ar sukrėtimų.

Gerai suvokdamas šią skaudžią istorinę Tautos patirtį ir įvertinęs visuomenėje vykusias diskusijas, nusprendžiau gegužės 9-ąją likti Lietuvoje, su tauta. Čia, Lietuvoje, deramai pagerbsime karo didvyrius, nulenksime galvas atmindami visus žuvusiuosius. O aiškintis, kur teisingiau paminėti Antrojo pasaulinio karo pabaigą, daugiau nebeturėtume.

Aš nuoširdžiai tikiu, kad Rusijos žmonės supras šį mano sprendimą, ir mes kartu kursime taikios ir atviros Europos ateitį.

LR Prezidentas Valdas Adamkus

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra