Lietuvos pavyzdys Ukrainai

Autorius: Data: 2013-11-25 , 10:12 Spausdinti

Lietuvos žurnalistų sąjungos narys Alfonsas KAIRYS, Vilnius

Nuostabaus grožio žurnalas „Lietuva – sėkmingo pasirinkimo istorija“ su įspūdinga medžiaga apie Lietuvos, kaip Europos Sąjungos narės, pasiekimais pasiekė ukrainiečius. O idėja tokį leidinį parengti ir išleisti kilo Lietuvos Respublikos generaliniam garbės konsului Lvove Vitalijui Antonovui ir Beatričei Beliavciv, atstovaujančiai Taraso Ševčenkos Ukrainos – Lietuvos labdaros fondui.

Idėją įgyvendino Vilniuje įsikūręs Rytų Europos studijų centras. Ir dar – juk artėja diena, kai Ukraina žengs žingsnį Europos Sąjungos link. Taigi, ko galima pasimokyti iš devyniskart mažesnės Lietuvos, jau kelinti metai esančios ES nare.

Mūsų prezidentė Dalia Grybauskaitė ir premjeras Algirdas Butkevičius pradeda pokalbį apie Ukrainos ir Lietuvos bendradarbiavimą, toliau Almanacho puslapiuose susitinkame su Lietuvos valstybingumo raidą aptariančiais Europos Parlamento nariais prof. Vytautu Landsbergiu ir prof. Leonidu Donskiu. Patartimi derybose dėl stojimo į Europos Sąjungą dalijasi Seimo narys Petras Auštrevičius, Lietuvos ir Ukrainos saitus gvildena Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas ir generalinis Lietuvos Respublikos garbės konsulas Lvove Vitalijus Antonovas. Lietuvos narystės Europos Sąjungoje pasiekimus pristato ir legendinis krepšininkas Arvydas Sabonis, jaunoji plaukimo sporto žvaigždė olimpinė čempionė Rūta Meilutytė, verslininkas Ilja Laurs, ankstesnė finansų ministrė Ingrida Šimonytė, Lietuvos ūkininkai bei kiti žymūs Lietuvos žmonės.

Narystė Europos Sąjungoje, šalies vaidmuo tarptautinėje bendruomenėje, demokratizacijos procesas, energetikos sektorius, ekonomika ir verslas, pilietinė visuomenė, emigracija, bendra Lietuvos – Ukrainos istorija, švietimas, kultūra ir sportas, turizmas, emigravęs ir sugtįžtantis jaunimas – tai šio almanacho temos. Jos aktualios ir Ukrainos skatytojui.

Leidinys pasakoja, kad Lietuva kaip ir Ukraina susiduria su panašiomis problemomis ir iššūkiais, tačiau Lietuvos pasirinkti sprendimo būdai, tarp kurių narystė Europos Sąjungoje, duoda pozityvių rezultatų. Ukraina taip pat yra pajėgi eiti panašiu keliu ir toliau plėtoti pradėtas reformas. Ukraina visada buvo Europos dalis ir galiausiai turi užimti deramą vietą tarp Europos Sąjungos šalių narių, todėl Lietuvos sukaupta patirtis šiandien yra ypač naudinga Ukrainos nacionaliniam projektui.

O kaip gimė šis unikalus leidinys?

Vieni tekstai gimė pokalbių su almanacho herojais metu, o kiti, paprašyti redaktorės Dovilės Šukytės, siuntė savo tekstus lietuvių kalba. Visa tai reikėjo išversti į vieną – ukrainiečių – kalbą. Ir atsirado vertėjų kolektyvas – Beatričė Beliavciv (Taraso Ševčenkos Ukrainos – Lietuvos labdaros fondas), Aušrelė Taranenko (Ukraina), Džulija Fedirkienė (buv. Ukrainos lietuvių bendruomenės pirmininkė), Petro Bilinskij (Ukraina), Vytautas Vaitiekauskas (Ukraina), – kurie vertė, dailino tekstus.

Vaizdinga, sodria, turtinga ukrainiečių kalba į skaitytoją prabyla V. Landsbergis, A. Butkevičius, A. Sabonis ir kiti autoriai. Prabyla mūsų politika, mokslas, švietimas, kultūra, turizmas… į daugiau nei 49 milijonus Ukrainos – ir ne tik – piliečių.

Almanachas gausiai iliustruotas, kartu pristatomi išskirtiniai lietuvių dailės, muzikos, mados bei dizaino kūrėjai.

Sumaniai leidinį redagavo Rytų Europos studijų centro analitikė Dovilė Šukytė. Pridurtina, kad žurnalą maketavo „Imago“ leidybos studija, o spausdino „Lietuvos ryto“ spaustuvė. Projektą finansavo Ukrainos įmonės: degalinių tinklas „OKKO“, AB „Koncern Chlibprom“ ir UAB „Konkord Kapital“. Projekto partneris – LR Užsienio reikalų ministerija (be finansinio indėlio).

Su leidiniu „Lietuva – sėkmingo pasirinkimo istorija“, padedant Ukrainos Europos Integracijos Studijų centro filialams, jau susipažino Kijevo, Lvovo, Jaltos, Donecko visuomenė, jam atsirado vietos Ukrainos regionų bibliotekose bei mokslo įstaigose. Jį skaitytų ir Lietuvoje gyvenantys ukrainiečiai, jeigu tiražo užtektų, o jo mažoka – tik 45 000. 45 000 – didelei Ukrainai ir Lietuvai…

Manytina, kad Rytų Europos studijų tyrimų centras galėtų prabilti Lietuvos balsu ir į kitas šalis: Moldovą, Azerbaidžaną, Gruziją… ir į mūsų kaimynę Karaliaučiaus sritį.

Lietuva - Ukraina , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra