Lietuvos ministras viliasi, kad Vilniuje gynybos ministrų pateikti pasiūlymai atsispindės Europos vadovų diskusijose

Autorius: Data: 2013-09-06 , 16:58 Spausdinti

2013 m. rugsėjo 5–6 d. Vilniuje vykusiame neformaliame Europos Sąjungos (ES) gynybos ministrų susitikime Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas išreiškė viltį, kad Europos gynybos ateities klausimus aptarti gruodį susirinksianti Europos Vadovų Taryba skirs deramą dėmesį ES santykiams su šalimis partnerėmis.

Prastėjanti saugumo padėtis Europos Pietų kaimynystėje rodo, kad ES turi stiprinti savo vaidmenį tarptautinio saugumo srityje. Todėl aktyvesnis partnerių įtraukimas į ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką padėtų siekti šio tikslo“, – sakė pirmininkaujančios šalies ministras J. Olekas.

Rytų partneriai mums aiškiai parodė, kad jie yra pasirengę labiau įsitraukti į ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką skirdami pajėgumus ir dalydamiesi savo patirtimi“, – sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras. Jis taip pat pasidžiaugė susitikime iš kolegų sulaukęs pritarimo, kad ateinančioje Europos Vadovų Taryboje šalių lyderiai spręstų ir ES kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių ateities klausimą.

Gruodį norėtume sulaukti stiprios politinės žinios, kuri atnaujintų esamą ambicijų lygį ir įsipareigojimą panaudoti ES kovines grupes, – ES gynybos ministrų susitikime kalbėjo J. Olekas. – Siūlome lanksčiau panaudoti ES kovines grupes, pavyzdžiui, priklausomai nuo krizės pobūdžio aktyvuoti tik dalį grupės“.

ES gynybos ministrų susitikime Lietuvos krašto apsaugos ministras taip pat išreiškė pritarimą ES vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton išankstiniame raporte dėl ES saugumo ir gynybos politikos išreikštiems siūlymams aptarti strateginės aplinkos pasikeitimus.

Kintanti saugumo aplinka turi daryti įtaką ir formuoti mūsų saugumo mąstymą ir prioritetus, o pastarieji turi atsispindėti strateginiuose dokumentuose“, – sakė jis.

Strategines gaires palyginčiau su automobilių navigacijos sistema: kintant aplinkai nuolat turi būti atnaujinami ir sistemos žemėlapiai, priešingu atveju vis važiuojama klystkeliais“, – sakė Lietuvos atstovas. – Todėl manyčiau, kad gruodžio Europos Vadovų Tarybos įpareigojimas pradėti esamų saugumo strateginių gairių atnaujinimą būtų pačiu laiku“, – teigė ministras J. Olekas.

Šiuo metu galiojanti ES saugumo strategija buvo parengta prieš dešimtmetį.

ES gynybos ministrų susitikimo sesijoje, skirtoje ES gynybos pramonei aptarti, ministras J. Olekas pabrėžė Europos Komisijos siūlomų iniciatyvų, leisiančių į Europos Komisijos paramos programas labiau įtraukti mažąsias ir vidutines įmones ir sudaryti joms geresnes sąlygas įsitvirtinti europinėje ir tarptautinėje gynybos pramonės rinkoje, svarbą.

Lietuvos krašto apsaugos ministras taip pat džiaugėsi sulaukęs kitų ministrų pritarimo Europos Komisijos siūlymui saugumo sektoriuje, kur tradiciškai suvartojama daugiausia energijos išteklių, labiau taikyti energetinio efektyvumo didinimo priemones.

Turime labiau atsižvelgti į energijos išteklių vartojimo daromą poveikį gynybos išlaidoms ir kariniam efektyvumui ir sukurti energetinio efektyvumo strategiją mūsų karinėms pajėgoms. Esu įsitikinęs, kad tai paskatintų karinėje srityje labiau taikyti vadinamąsias „žaliąsias priemones, leisiančių labiau išnaudoti atsinaujinančios energijos šaltinius ir sumažinti neigiamą poveikį aplinkai“, – sakė J. Olekas.

Tikiuosi, kad šiomis dienomis Vilniuje oficialiai atidaromas NATO energetinio saugumo centras, taip pat galėtų prisidėti prie darbo šioje svarbioje srityje“, – teigė Lietuvos krašto apsaugos ministras J. Olekas.

Ruošdamiesi gruodį vyksiančiai Europos Vadovų Tarybai Vilniuje rugsėjo 5–6 d. posėdžiavę ES gynybos ministrai aptarė ES vyriausios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton parengtą išankstinį raportą dėl ES saugumo ir gynybos politikos ir Europos Komisijos liepą išplatintą komunikatą dėl Europos gynybos ir saugumo sektoriaus „Kuriant labiau konkurencingą ir veiksmingą gynybos ir saugumo sektorių“. Remdamasis po gynybos ministrų susitikimo atnaujintu raportu, ES Vadovų Tarybos Prezidentas turėtų teikti konkrečius siūlymus ES šalių vadovų diskusijai gynybos klausimais. Paskutinį kartą ES šalių vadovai gynybos klausimais diskutavo prieš penkerius metus. Šiemet rengiamas Europos vadovų susitikimas bus pirmasis, kuris bus skirtas išimtinai gynybos klausimams.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas

Susitikimo nuotraukų galerija

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

Juozas Olekas susitiko su Italijos gynybos ministru Mario Mauro

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/aktualijos_875/juozas_olekas_susitiko_su_italijos_gynybos_ministru_mario_mauro.html

Krašto apsaugos ministerijoje susitiko Lietuvos ir Jungtinės Karalystės gynybos ministrai

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/aktualijos_875/krasto_apsaugos_ministerijoje_susitiko_lietuvos_ir_jungtines_karalystes_gynybos_ministrai.html

Vilniuje oficialiai atidarytas NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/aktualijos_875/vilniuje_bus_oficialiai_atidarytas_nato_energetinio_saugumo_kompetencijos_centras.html

Krašto apsaugos ministras susitiko su JAV Valstybės sekretoriumi

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/aktualijos_875/krasto_apsaugos_ministras_susitiko_su_jav_valstybes_sekretoriumi.html

Kariuomenė , , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra