Lietuvos Laisvės troškimas

Autorius: Data: 2013-01-17 , 15:08 Spausdinti

Vlada ČIRVINSKIENĖ, Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja, Pasvalys

Iki paskutinio kraujo lašo

Turbūt dauguma iš mūsų – vieni tiesiogiai, kiti tik iš pasakojimų, vadovėlių – atsimename kruvinuosius 1991 metų sausio 13-osios dienos įvykius.

Nedidelė, beginklė, tačiau vidumi be galo stipri Lietuvos tauta tądien dar kartą įrodė savo vieningumą, dvasinę stiprybę, didžiulę meilę savo Tėvynei. Savo bendryste įrodė, kad mus siejo vienas bendras Lietuvos Laisvės troškimas.

Sausio 13-oji buvo tarsi Pilėnų gynėjų aidas, gintis vardan laisvės iki paskutinio kraujo lašo.

Atmintis gyva, nes liudija“

Minint 1991 metų sausio 13 d. sovietinės agresijos ir nepavykusio perversmo 22-ąsias metines Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos iniciatyva penktadienėį, 2013 m. sausio 11d., lygiai 8.00 valandą visoje Lietuvoje languose dešimčiai minučių buvo uždegtos atminties žvakutės, kurios priminė dramatiškas dienas, kai atsikūrusi Lietuvos valstybė ir jos piliečiai apgynė savo nepriklausomybę.

Laisvės gynėjų dieną degamos žvakutės simbolizuoja apgintos laisvės šviesą, laisvės idėjų pergalę prieš brutalią jėgą, atmintį ir susikaupimą pagerbiant žuvusius bei nukentėjusius.

Kraštotyros būrelis „Gimtinė“ pagerbė Laisvės gynėjus

Kartu su visa Lietuva bei visa Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos bendruomene kraštotyros būrelis „Gimtinė“ dvasingai ir patriotiškai pagerbė Laisvės gynėjus.

Kraštotyros būrelio nariai kartu su 7b, 8a klasės mokiniais prie istorijos kabineto parengė parodą „Laisvė yra gėris“. Šia tema buvo klausomasi prisiminimų ir žiūrima bei aptariama vaizdo medžiaga. 7b klasės mokiniai bei kraštotyros būrelio „Gimtinė“ nariai sausio 11-ąją 9 val. buvo pakviesti dalyvauti nuotraukų ir dokumentų faksimilijos parodos atidaryme, kuris vyko Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje. Parodos atidarymo proga savo mintimis apie laivę pasidalijo Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos 6b klasės mokinys ir darbštus kraštotyros būrelio „Gimtinė“ narys Rokas Stuogis. Savo pasisakyme daug dėmesio skyrė šeimai, kaimynams, Gimtinei. Jis sakė, kad pagarba tėvams, nuoširdi šypsena sutiktam kaimynui, geri darbai tai yra maža, bet kartu ir didelė mūsų tautos Laisvės stiprybė. Mūsų mokyklos mokiniai atsidėkodami bibliotekos administracijai ir darbuotojams už pakvietimą – parodą papuošė savo kūrybiniais darbais „Laisvės medžiai“. Mūsų mokyklos psichologė, skambant gitarai, atliko dainas apie kareivėlius ir Lietuvą.

Šv. Mišios už Laisvės gynėjus

Sekmadienį, Sausio 13-ąją, pasvaliečiai rinkosi į šv. Mišias Pasvalio šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Mišias už Lietuvos Laisvės gynėjus aukojo kunigas vikaras Miroslov Anuškevič.

Savo homilijoje kunigas priminė, kad visas katalikiškas pasaulis Sausio 13-ąją švenčia Jėzaus Kristaus Krikšto dieną. Supažindino su trimis krikšto būdais. Tai – troškimas krikštui, kraujo krikštas ir sakramentalinis vandens krikštas. Kunigas pasakė, kad šie krikšto būdai turi labai daug panašumų su Lietuvos Laisvės gynėjų diena, jų troškimais.

Pirma. Lietuvos kelias prasidėjo troškimu būti laisvais. Antra. Paaukojo lietuviai savo gyvybę, savo krauju paliudijo meilę laisvei, Tėvynei. Trečia. Paskelbus Nepriklausomybės atkūrimą (1990 m. Kovo 11-ąją), prasidėjo naujas istorijos etapas, kai pasaulio šalys Lietuvą pripažino kaip laisvą ir savarankišką valstybę.

Kunigas visus kvietė pamąstyti ieškant teisingų kelių link tvirtos Laisvės išsaugojimo: Jeigu valstybėje ir tautoje bus teisingumas – Dievas mus gins, o jeigu nebus teisingumo, pamąstykime visi, ar Dievas mus gins?

Pirmasis popiežius Petras yra pasakęs ir šiandieną kiekvienam krikščioniui reikšmingus žodžius: „Jam brangus kiekvienas žmogus, kuris jo bijo ir yra teisingas”.

Homilijos pabaigoje kunigas pasakė: „Esame laisvi turime sugebėti ginti bei gerbti kitų laisvę vardan teisingumo“.

Byla apie laisvę“

Po šv. Mišių visi rinkosi į Kultūros centrą (vad. Danutė Breimelytė), kuriame vyko renginys-minėjimas „Byla apie laisvę“. Jame dalyvavo atgimimo dainius, dainų autorius ir atlikėjas Vytautas Babravičius (Simas).

Dainų autoriaus ir visų pasvaliečių lūpose skambėjo dainos apie Laisvę, Tėvynę bei tautos dainiaus, kunigo Jono Mačiulio-Maironio kūryba.

Tikėjimui, Laisvei, Gimtinei

Laisvės gynėjų dienos renginiai mūsų mokykloje ir mieste kiekvieno pasvaliečio širdyje dar labiau įžiebė didesnę meilės liepsnelę Tikėjimui, Laisvei, Gimtinei.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1, 2, 3. Parodos „Laisvė yra gėris“ akimirkos. Pasvalio Lėvens pagrindinė mokykla. 2013 m. sausio 11 d.

4. Rokas Stuogis – 6b klasės mokinys, kraštotyros būrelio „Gimtinė“ narys. 2013 m. sausio 11d.

5. Pasvalio Lėvens pagr. mokyklos 7b klasės mokiniai ir jaunieji kraštotyrininkai prie parodos „Laisvės gynėjams“ Mariaus Katiliškio bibliotekoje. 2013 m. sausio 11d.

6. „Ką mums reiškia Laisvės gynėjų diena“, – kalba R. Stuogis, Pasvalio Lėvens pagr. mokyklos 6b klasės mokinys, kraštotyros būrelio „Gimtinė“ narys. 2013 m. sausio 11 d.

7. Dainas atlieka Vilma Gaigalaitė – Pasvalio Lėvens pagr. mokyklos psichologė. 2013 m. sausio 11 d.

8. Paroda – Laisvės gynėjų dienai. Pasvalio Mariaus Katiliškio Viešoji biblioteka. 2013 m. sausio 11 d.

Sausio 13-oji , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra