Lietuvos krašto apsaugos sistemos vadovybė ir specialistai dalyvauja kasmetinėse NATO krizių valdymo pratybose CMX-11

Autorius: Data: 2011-10-19 , 10:44 Spausdinti

2011 m. spalio 19–26 d. NATO šalyse vyksta kasmetinės NATO krizių valdymo pratybos CMX-11 (NATO Crisis Management Exercise 2011).

Pratybose Lietuvoje dalyvauja Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės vadovybė, ministerijos, kariuomenės Jungtinio štabo specialistai. Taip pat pratybose Lietuvoje dalyvaus Ministro Pirmininko tarnyba, Užsienio reikalų, Susisiekimo, Vidaus reikalų, Energetikos, kitos ministerijos ir joms pavaldžios institucijos, taip pat Lietuvos nuolatinė atstovybė prie NATO.

Šiose kasmet NATO rengiamose procedūrinėse sprendimų priėmimo pratybose dalyvauja tiek civilių, tiek karinių institucijų vadovai ir specialistai. Pratybų metu tikrinamos NATO krizių valdymo procedūros strateginiu politiniu lygmeniu, sprendimo priėmimo būdai bei priemonės, atsižvelgiant į kertinius Aljanso veiklos principus – kolektyvinį sprendimų priėmimą ir konsultacijas krizių metu.

Pirmą kartą šių pratybų istorijoje išbandyti šalių veiksmai ir bendradarbiavimas tuo atveju, jei tektų veikti pagal Vašingtono sutarties 5 straipsnį, įtvirtinantį kolektyvinės gynybos principą, kai šalys narės ginkluoto puolimo prieš bet kurią iš jų atveju ateitų viena kitai į pagalbą. Šių metų scenarijus modeliuos įvykius, kai tariamos grėsmės židinys laipsniškai susiformuoja šiaurinėje euroatlantinės erdvės dalyje ir sukelia potencialią grėsmę NATO šalims ir tarptautinei bendruomenei ne tik tiesioginiais kariniais veiksmais, bet ir galimomis kibernetinėmis bei informacinėmis atakomis.

Lietuva, kaip ir kitos NATO šalys, pratybų metu siekė patikrinti pasirengimą veikti vadinamoje 5-ojo straipsnio situacijoje, taip pat patikrinti esamus nacionalinius sprendimų priėmimo būdus ir procedūras strateginiu politiniu lygmeniu, išbandyti kaip Lietuvoje veikia NATO atsako į krizes vadove numatytos priemonės. Šių pratybų metu taip pat buvo siekiama didinti nacionalinių institucijų, dalyvaujančių tarptautinių krizių valdyme, ekspertų žinias NATO krizių valdymo srityje. Mokymuose realios karinės pajėgos nebuvo naudojamos.

Pratybose dalyvauja diplomatai, civiliai ir kariniai atstovai iš visų NATO šalių ir jų atstovybių prie NATO, Aljanso strateginių karinių vadaviečių – Sąjungininkų pajėgų operacijų ir Sąjungininkų pajėgų transformacijos štabų. Jas stebėjo Jungtinių Tautų, ES, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto atstovai. Kadangi pagal pratybų scenarijų konfliktas vyko šiaurinėje euroatlantinės erdvės dalyje, pratybose dalyvavo ir NATO nepriklausančių šalių – Suomijos ir Švedijos – atstovai. Realios karinės pajėgos šių pratybų metu nėra naudojamos. Pratyboms vadovavo Šiaurės Atlanto Taryba, jų kuratorius – NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas. 

Nuo 1992 m. septynioliktą kartą rengiamose NATO CMX pratybose Lietuva dalyvavo jau penktą kartą. 2004 metais Lietuva NATO krizių valdymo pratybose dalyvavo stebėtojos teisėmis.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra