Lietuvos krašto apsaugos ministras J. Olekas kvietė ES imtis didesnio vaidmens užtikrinant saugumą kaimynystėje

Autorius: Data: 2013-04-25 , 13:50 Spausdinti

2013 m. balandžio 24 d. Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas kartu su kitais Lietuvos Vyriausybės nariais lankėsi Briuselyje, kur dalyvavo Vyriausybės delegacijos susitikimuose su Europos Komisijos ir Europos Parlamento atstovais, taip pat susitikime su Europos Vadovų Tarybos Prezidentu Herman’u Van Rompuy.

Susitikimuose J. Olekas pabrėžė Lietuvos poziciją, kad Europos Sąjunga turi imtis didesnės atsakomybės užtikrindama saugumą už jos ribų, pirmiausia – ES kaimynystėje. Todėl pasak J. Oleko, pirmininkavimo ES Tarybai metu Lietuva ypatingą dėmesį skirs tam, kad ES santykiai su Rytų Partnerystės šalimis taptų ES Bendrosios saugumo ir gynybos politikos dalimi.

J. Olekas atkreipė dėmesį į kaimyninėse valstybėse tebeesančias rizikas saugumui, tarp jų – etninius konfliktus ir neišspręstus teritorinius ginčus. „Bet kurio galimo konflikto kaimynystėje atgarsiai būtų tiesiogiai juntami Europos Sąjungoje. Todėl ES tiesiog privalo imtis saugumo užtikrinimo vaidmens panaudodama visas turimas bendradarbiavimo priemones, taip pat ir gynybos srityje“, – sakė J. Olekas.

Tarp priemonių, kurias Lietuva planuoja siūlyti skatindama ES ir Rytų Partnerystės šalių bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje – galimybė steigti tarptautinį patikos fondą, kurio lėšomis būtų finansuojamas partnerių dalyvavimas ES Bendrosios saugumo ir gynybos politikos veikloje; ekspertų lygmens kontaktų tarp ES ir Partnerystės šalių saugumo institucijų plėtojimas; taip pat Vilniuje šią vasarą numatytas aukšto lygio seminaras Bendrosios saugumo ir gynybos politikos tema, į kurį bus kviečiami Partnerystės šalių atstovai.

Susitikime su Europos Vadovų Tarybos Prezidentu H. Van Rompuy krašto apsaugos ministras J. Olekas taip pat išsakė Lietuvos lūkesčius, kad gruodį vyksianti Europos Vadovų Taryba patvirtins Europos siekius imtis didesnio vaidmens užtikrinat saugumą Europos kaimynystėje.

Su Europos Vadovų Tarybos Prezidentu aptardamas Europos Vadovų Tarybos metu planuojamą strateginę diskusiją gynybos tema, ministras J. Olekas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Europai siekiant aktyvesnio vaidmens tarptautinio saugumo srityje, būtina peržiūrėti strateginius saugumo prioritetus. Ministras taip pat teigė, kad Europos lyderiai turėtų numatyti gaires, leisiančias ES reaguoti į naujus iššūkius saugumui: jūriniam, kibernetiniam, energetiniam.

ES Tarybos Prezidento H. Van Rompuy siūlymu į 2013 metų Europos Vadovų Tarybos darbotvarkę buvo įtraukti gynybos klausimai, akcentuojant, kad kintanti tarptautinė saugumo aplinka reikalauja strateginio lygmens diskusijos dėl tolesnio ES šalių bendradarbiavimo gynybos srityje.

Šiuo metu ES Tarybai pirmininkaujančią Airiją liepą pakeis Lietuva. Tarp Lietuvos pirmininkavimo prioritetų stiprinant ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką – aktyvinti bendradarbiavimą su Rytų partnerėmis saugumo ir gynybos srityje, plėtoti energetinio saugumo karinį matmenį, siekiant kad šie klausimai taptų Bendrosios saugumo ir gynybos politikos dalimi. Taip pat prisidėti prie didesnio ES vaidmens užtikrinant tarptautinė saugumą, plėtojant ES kovines grupes, remiant ES dalyvavimą tarptautinėse operacijose, skatinant ES ir NATO organizacijų glaudesnį ir labiau suderintą bendradarbiavimą tarptautinio saugumo srityje.

http://www.consilium.europa.eu nuotr.

www.kam.lt

Lietuva - Belgija , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra