Lietuvos karo akademijos patalpose veiklą pradėjo Energetinio saugumo centras

Autorius: Data: 2011-01-17, 08:30 Spausdinti

2011 m. sausio 14 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos patalpose Vilniuje atidarytas Energetinio saugumo centras. Užsienio reikalų ministerijai pavaldaus centro veikloje aktyviai dalyvauja ir Krašto apsaugos ministerija – centro direktoriaus pavaduotojo pareigas eis krašto apsaugos sistemos atstovas, ministerijos atstovai taip pat yra įtraukti į centro Tarybą. Ateityje Energetinio saugumo centras planuoja siekti NATO kompetencijos centro statuso.

Energetinio saugumo centro atidarymo ceremonijoje dalyvavusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė prisiminė, kaip buvo steigiamas centras – nuo vizijos ir įtikinėjimų dėl būtinumo imtis veiksmų energetinio saugumo srityje. Tačiau šiandien, pabrėžė ministrė, niekas neabejoja dėl tokio centro reikalingumo. „NATO viršūnių susitikime Lisabonoje visi gavome žinią – reikia kurti energetinio saugumo skydą, energetinio saugumo pajėgumus. Šio centro įkūrimas yra pirmasis žingsnis link to“, – pabrėžė ministrė R. Juknevičienė.

Centro atidarymo ceremonijoje kalbėjęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis taip pat akcentavo išaugusią energetinio saugumo svarbą ir dėkojo krašto apsaugos ministrei R. Juknevičienei, kuri buvo pirmoji, iškėlusi Energetinio saugumo centro steigimo klausimą NATO darbotvarkėje.

NATO apie didesnį įsitraukimą užtikrinant energetinį saugumą pranešė 2008 m Bukarešto ir 2009 m. Strasbūro ir Kylio viršūnių susitikimų metu. Buvo įvardintos sritys, kuriose NATO galėtų dalyvauti sprendžiant energetinio saugumo problemas, – keitimasis informacija, jos analizė; stabilumo projektavimas; gilesnis tarptautinis ir regioninis bendradarbiavimas; padarinių valdymas ir kritinės energetikos infrastruktūros apsauga. Naujojoje, praėjusiais metais lapkričio mėnesį  Lisabonos NATO viršūnių susitikime patvirtintoje NATO strateginėje koncepcijoje taip pat pabrėžiama, kad Aljansas turėtų gilinti savo kompetenciją siekdamas prisidėti prie energetinio saugumo stiprinimo plėtodamos svarbių energetikos infrastruktūros, tranzito ruožų ir linijų apsaugą, keisdamosi informacija ir konsultuodamosi energetinio saugumo klausimais aljanso viduje.

 „Viena iš svarbiausių NATO ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo sričių galėtų tapti bendradarbiavimas energetinio saugumo srityje. Tikime, kad NATO galėtų sustiprinti ES energetinio saugumo iniciatyvas“, – sakė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė.

Atidarymo ceremonijoje taip pat dalyvavo centro veikloje dalyvausiančių valstybės ir mokslo institucijų atstovai, Seimo nariai, sausio 14 d. Trakuose rengiamo neformalaus Europos ir Šiaurės Amerikos tarptautinės ir saugumo politikos strategų susitikimo dalyviai.

Energetinio saugumo centras kartu su kitomis valstybės institucijomis ir įstaigomis įgyvendins valstybės politiką energetinio saugumo srityje, sieks aktyviai veikti tarptautinėje viešojoje erdvėje, prisidėdamas prie tarptautinių energetinio saugumo stiprinimo iniciatyvų. Ypač daug dėmesio bus skiriama bendradarbiavimui su NATO siekiant, kad nacionalinis Energetinio saugumo centras įgytų NATO kompetencijos centro statusą ir galėtų prisidėti prie Aljanso gebėjimų stiprinimo energetinio saugumo srityje.

Prie centro veiklos planuojama taip pat prisidės Energetikos, Švietimo ir mokslo ministerijų atstovai, bus bendradarbiaujama su Vytauto Didžiojo universiteto Energetinio saugumo tyrimų centru ir kitomis Lietuvos mokslo įstaigomis. 

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

KariuomenėSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra