Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis – seržantas majoras A. Birbalas

Autorius: Data: 2011-01-25 , 09:08 Spausdinti

2011 m. sausio 24 d. Krašto apsaugos ministerijoje vykusioje ceremonijoje Lietuvos kariuomenės vyriausiojo puskarininkio pareigas iš seržanto majoro Sauliaus Baldausko perėmė seržantas majoras Arūnas Birbalas.

Pareigas eiti baigusiam srž. mjr. S. Baldauskui Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius įteikė krašto apsaugos sistemos medalį „Už nuopelnus“ ir vardinę dovaną, o naujajam Lietuvos kariuomenės vyriausiajam puskarininkiui srž. mjr. A. Birbalui – valdžios simbolius – ženklą ir spontoną.

Penkerius metus kariuomenės vyriausiojo puskarininkio pareigas srž. mjr. S. Baldauskas dalyvavo reformuojant ir tobulinant krašto apsaugos sistemos kareivių (jūreivių) ir puskarininkių karjeros planavimo ir jų tarnybos sąlygas, nustatant ir įgyvendinant pareigybinių karinių laipsnių standartizavimo procesą. Jis taip pat dalyvavo įtvirtinant vyriausiojo puskarininkio pareigybę kariniuose vienetuose, vadovavo praėjusiais metais Seimo patvirtintai karinių laipsnių reformai, kuri nuo šių metų pradžios yra įgyvendinama krašto apsaugos sistemoje. Srž. mjr. S. Baldauskas tarnybą tęs Krašto apsaugos ministerijos Generalinėje inspekcijoje.

Naujasis kariuomenės vyriausiasis puskarininkis srž. mjr. A. Birbalas iki paskyrimo į naująsias ėjo Sausumos pajėgų vyriausiojo puskarininkio pareigas. Srž. mjr. A. Birbalas krašto apsaugos sistemoje – nuo 1995 m. Per šį laikotarpį yra tarnavęs Krašto apsaugos savanorių pajėgose, Mokymo ir doktrinų valdyboje, LDK Butigeidžio dragūnų batalione, Sausumos pajėgose.

Srž. mjr. A. Birbalas penkis kartus dalyvavo tarptautinėse misijose Kroatijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje ir Kosove. Yra apdovanotas krašto apsaugos sistemos medaliu „Už tarptautines misijas”, Lietuvos kariuomenės pajėgų medaliais „Už pasižymėjimą”, „Už pavyzdingą tarnybą“, Jungtinių Tautų Organizacijos medaliu (UNPROFOR) „Už tarnybą taikos labui“, NATO medaliu „Už tarnybą NATO operacijose“, kitais apdovanojimais.

Srž. mjr. A. Birbalas yra baigęs Klaipėdos universitetą (edukologija). Taip pat yra mokęsis įvairiuose kariniuose kursuose Lietuvoje (Div. gen. S. Raštikio puskarininkių mokykloje) ir užsienyje (JAV Jūrų pėstininkų Puskarininkių akademijoje, JAV Sausumos kariuomenės Seržantų majorų akademijoje).

Srž. mjr. A. Birbalas yra vedęs, turi sūnų ir dukrą, vieną vaikaitį.

Lietuvos kariuomenės vyriausiasis puskarininkis yra kariuomenės vado patarėjas įvairiais kariuomenės kareivių (jūreivių) ir puskarininkių korpuso klausimais. Lietuvos kariuomenėje vyriausiojo puskarininkio pareigybės yra įsteigtos kariniuose vienetuose nuo bataliono lygmens ir aukščiau. Šiuo metu tokių pareigybių Lietuvos kariuomenėje – daugiau kaip 30.

Apie kariuomenės vyriausiojo puskarininkio valdžios simbolius – ženklą ir spontoną.

Lietuvos kariuomenės vyriausiojo puskarininkio ženklas – plieno spalvos aštuonių spindulių žvaigždė aukso spalvos galais. Centrinė žvaigždės dalis raudona su aukso spalvos kraštais ir Gediminaičių stulpais per vidurį. Ženklo fragmentuose vaizduojamos keturios laužtos linijos kartu su visa ženklo visuma simbolizuoja aukščiausiąjį naująjį puskarininkių kategorijos seržanto majoro karinį laipsnį. Tuo pačiu kiekviena laužta linija ženkle pavaizduota pakopomis aukštyn, kaip karjeros laiptai seržantui majorui pradedant karinio vieneto, toliau einant junginio, valdybos, pajėgų vyr. puskarininkio pareigas ir aukščiausioji pakopa seržanto majoro paskyrimas į aukščiausias kareivių (jūreivių) ir puskarininkių Lietuvos kariuomenėje pareigas – kariuomenės vyr. puskarininkio pareigas, todėl šis ženklas ir įteikiamas tik vieninteliam Lietuvos kariuomenės seržantui majorui – Lietuvos kariuomenės vyr. puskarininkiui.

Spontonas – puskarininkio valdžios ženklas ir ginklas – trumpakotė ietis su plačiu ir puošniu antgaliu. Spontonas buvo plačiai naudojamas 17-19 amžiuje. Iš pradžių jis buvo naudojamas vykdyti kovinius veiksmus, vėliau tapo simboliniu puskarininkio ginklu perduodant komandas (signalus) mūšio lauke ar rikiuotėje. Analogas karininkų naudojamam kardui, kurį jie nešiodavo ir su kuriuo perduodavo komandas (signalus). Napoleono karo metu seržantai naudojo Spontonus saugoti ir ginti karinio vieneto kovines vėliavas.

Dėl papildomos informacijos: kariuomenės vado atstovas spaudai kapitonas Tomas Balkus, mob. tel. 8 682 25 359, el. paštas: tomas.balkus@mil.lt

www.kam.lt

Giedrės Maksimovič nuotr.

Nuotraukose:

 1. Laikantis Lietuvos kariuomenės tradicijų kariuomenės vadas gen. Mjr. A. Pocius (kairėje) naujajam kariuomenės vyriausiajam puskarininkiui srž. mjr. A. Birbalui įteikia valdžios simbolius – puskarininkio ženklą ir spontoną

2. Srž. mjr. A. Birbalas

3. Iš kairės: srž. mjr. A. Birbalas, kariuomenės vadas gen. mjr. A. Pocius, srž. mjr. S. Baldauskas

KariuomenėComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra