Lietuvos karinėms oro pajėgoms – 20

Autorius: Data: 2012-01-02 , 11:42 Spausdinti

Du dešimtmečiai – jau gražus ir rimtas jubiliejus. Ką reiškia tie 20 metų vizualiai, galima vaizdžiai pamatyti sutikus vaikiną arba merginą, dėvinčius mėlyną Karinių oro pajėgų (KOP) uniformą su kariūno antpečiais Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje.

Jie gimė kaip tik prieš 20 metų, ir šiandien studijuoja aviacinius mokslus pagal bendrą Lietuvo karo akademijos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos instituto programą. Šie jauni žmonės yra mūsų Karinių oro pajėgų ateitis. Ežeras nevirsta pelke tik tada, kai turi šaltinių, maitinančių jį šviežiu vandeniu. Taip yra su kiekviena struktūra ir KOP čia ne išimtis. Kadangi 2012 metų balandžio 1-ąją švęsiu savo asmeninį 20 metų tarnybos Lietuvos kariuomenėje jubiliejų, mačiau visą KOP kūrimosi procesą nuo pradžių iki šių dienų. Žinoma, ne tik žiūrėjau, bet ir pats aktyviai dalyvavau šiame procese.

Dėkoju visiems Lietuvos karo aviatoriams už svarbų dvidešimtmetį, bet pirmiausia, noriu padėkoti visiems KOP veteranams, šiandien jau esantiems užtarnautame poilsyje, įnešusiems didžiulį indėlį į Lietuvos karo aviacijos atkūrimą. Tai, ką šiandien turime Lietuvos karinėse oro pajėgose, yra didelis tų žmonių nuopelnas. Plk. ltn. Antanas Gasparas buvo pirmasis karys 1992 metų sausio 2 dieną paskirtas į atkurtą Aviacijos tarnybą, o šių dienų KOP turime jau daugiau negu 1100 karių. Tai didžiulis potencialas, nes gerai parengti profesine prasme, patriotiškai išauklėti bei išsilavinę kariai yra šiuolaikinės kariuomenės pagrindas.

Galbūt skeptikai pasakytų, kad mums trūksta modernių orlaivių, bet ir čia progresas akivaizdus. Pradėję 1992 metais skraidyti senukais biplanais An-2, šiandien pasaulio erdves raižome XXI amžiaus kūriniu – moderniais karo transporto lėktuvais C-27J Spartan. Skraidome sraigtasparniais Mi-8 ne tik Lietuvoje, bet ir labai sėkmingai mokome tai daryti kitus tarptautinėse misijose. Lengvaisiais atakos lėktuvais L-39ZA skraidome kartu su šiuolaikiniais NATO naikintuvais kaip lygūs su lygiais, suteikdami jiems partnerių paramą treniruočių metu, aktyviai dalyvaujame rengiant mūsų naikintuvų valdymo karininkus.

Oro erdvės stebėjimo sistema taip pat tobulėja. Prieš keletą metų įsigytus radarus papildysime naujais moderniais, kurie šiandien jau gaminami Lietuvai mūsų užsakymu. Oro erdvės kontrolės pajėgumai visiškai integravosi į NATO oro gynybos sistemą. Oro gynybos batalionas nuo zenitinės artilerijos pabūklų padarė kokybinį šuolį ir šiandien yra ginkluotas raketinėmis oro gynybos sistemomis. KOP Ginkluotės ir technikos remonto depas yra unikalus dalinys Lietuvos kariuomenėje, gebantis atlikti sudėtingus aviacinės technikos, radarų ir raketų remonto ir aptarnavimo darbus.

Visus tuos orlaivius, radarus, ryšių priemones ir ginklų sistemas valdo žmonės – didžiausias KOP turtas. Manau, kad Lietuvos karinės oro pajėgos tuo ir stiprios, kad jų personalo struktūroje yra daug aukšto lygio profesionalų, o kartų kaita vyksta sklandžiai. Yra patyrusių specialistų, puikių instruktorių bei jaunų žmonių, kurie kupini entuziazmo ir noro perimti patirtį ir žinias. Tai puikus derinys kolektyvui, kuris pajėgus kalnus nuversti. Manau, kad netolimoje ateityje Karinėse oro pajėgose turėsime modernius reaktyvinius lėktuvus, naujus sraigtasparnius, radarus ir šiuolaikines oro gynybos bei ryšio priemones.

Sveikinu karius, dėvinčius aviatorių uniformas, civilius darbuotojus, veteranus ir visus prijaučiančius karo aviacijai žmones su KOP dvidešimties metų jubiliejumi. Tikiu šviesia Karinių oro pajėgų ateitimi, nes būdamas pilotu žinau nedidelę paslaptį – kylant aukštyn, netgi už niūrių lietaus debesų, visada spindi saulė ir dangus visada būna nuostabiai mėlynas.

***

1992 m. sausio 2 d. Krašto apsaugos ministerijoje įsteigta Aviacijos tarnyba, 1993 m. kovo 1 d. organizuota į Lietuvos karines oro pajėgas. 2012 metais pajėgos, minėdamos atkurtos Lietuvos karo aviacijos naujos istorinės raidos 20-ąsias metines, jubiliejų pasitiks šiais jubiliejiniais renginiais: 

X-oji tarptautinė mokinių tiriamųjų darbų konferencija Punsko S. Dariaus ir S. Girėno gimnazijoje (kovo 14 d.);

Karinių oro pajėgų orkestro 20 koncertų Lietuvoje (mokyklos, kultūros centrai, su Lietuvos karo aviacijos paveldu susiejusios teritorinės žinybos, ir kt. (nuo sausio 2- birželio 18 d.);

KOP karių ir darbuotojų fotografijų konkursas-paroda (balandžio 27 d.);

Algirdo Gamziuko knygos Du dešimtmečiai padangės sargyboje išleidimu ir pristatymu (2012 m. kovo 12 d.);

Paroda Vytauto Didžiojo karo muziejuose (2012 m. kovo 12 d.);

Mokslinė konferencija Vytauto Didžiojo karo muziejuje (kovo 12 d.);

Sportinių šokių varžybomis Kauno įgulos karininkų ramovėje (2012 m. kovo 17-18 d.)

Jubiliejinius renginius vainikuos Tarptautinė aviacijos šventė Plieno sparnai 2012, vyksianti Šiaulių kariniame aerodrome (gegužės 26 d.).

Taip pat vyks renginiai, kuriuos organizuos Karinių oro pajėgų vienetai savo dislokacijos vietose.

KOP archyvo nuotr.

www.kam.lt

KariuomenėComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra