Lietuvos istorinėje prezidentūroje įvyko tarptautinė konferencija „Sunkus kelias į laisvę“

Autorius: Data: 2014-09-01 , 18:12 Spausdinti

Virginija MAKSVYTYTĖ, Kaunas

Rugpjūčio 22 dieną Kaune, Lietuvos istorinėje prezidentūroje, susirinko daug garbingų svečių. Čia vyko tarptautinė konferencija „Sunkus kelias į laisvę“, kurios pagrindinis globėjas Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. Šis renginys buvo skirtas Ribentropo-Molotovo pakto 75-mečiui ir Baltijos kelio 25-mečiui paminėti. „Sunkus kelias į laisvę“ konferencijos iniciatoriai Seimo nariai Vincė Vaidevutė Margevičienė ir Kazys Starkevičius bei Kauno miesto tarybos atstovė Edita Gudišauskienė. Konferencijos metu savo pranešimus skaitė dr. Kęstutis Bartkevičius, doc. dr. Arūnas Vyšniauskas, dr. Vytautas Jokūbauskas, doc. dr. Rytis Bulota. Jaunosios kartos požiūrį į Lietuvos istoriją pristatė VDU magistrantas Simonas Jazavita. Apie skaudžias istorijos pamokas kalbėjo Seimo nariai Vilija Aleknaitė Abramikienė ir Emanuelis Zingeris. Pagerbti Lietuvai svarbių datų į Kauną tai pat atvyko ir Atkuriamojo Seimo ir Sąjūdžio garbės pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis bei svečiai iš Rumunijos ir Moldovos.

Renginys sukvietęs visus, kam svarbi Lietuva ir Baltijos kelio dvasia

Prieš konferenciją „Sunkus kelias į laisvę“ Kauno istorinės prezidentūros kiemelis prisipildė jaunų veidų. Čia vyko flashmobo akcija, kurios iniciatorius „SDG dujos“ įmonių grupės prezidentas E. Jasas. Jis padovanojo Kauno istorinei prezidentūrai medalį. Po „SDG dujos“ suorganizuotos akcijos E. Gudišauksienė perskaitė Kauno miesto mero sveikinimą, kuriame A. Kupčinskas priminė, kaip sunkiai buvo kovojama dėl laisvės praeityje ir palinkėjo būti budriems ir neprarasti jos šiandien. Konferencijoje „Sunkus kelias į laisvę“ lankėsi ypač daug Lietuvai nusipelniusių, garbių žmonių. Joje Kauno miesto savivaldybės buvo apdovanotas treneris, sporto organizatorius, muziejininkas P. Majauskas J. Vileišio medaliu už iniciatyvas Baltijos kelio 25-mečiui paminėti ir istorinės atminties saugojimą.

Progos pasveikinti Lietuvą Baltijos jubiliejaus metu ir paminėti Molotovo-Ribentropo pakto 75-ąsias metines nepraleido Kauno arkivyskupas S. Tamkevičius, prelatas V. Vaičiūnas bei kiti Lietuvos diplomatinio korpuso, Seimo ir Kauno miesto savivaldybės atstovai. Lietuvą ir kauniečius pasveikino V. Nikolajev, laikinasis Moldovos respublikos reikalų patikėtinis. Kauno arkivyskupas S. Tamkevičius renginio metu visiems Lietuvos žmonėms palinkėjo neprarasti Baltijos kelio dvasios.

Baltijos kelio dvasia tai pagarba ir meilė tėvų žemei. Visai nesvarbu ar toje tėvų žemėje viskas vyksta sklandžiai, ar yra didelių sunkumų, jos niekada negalime užmiršti. Tai – mūsų protėvių, mūsų tėvų žemė, kurią privaloma mylėti ir ta meilė mus turi vienyti. Be jokios abejonės, norėčiau palinkėti, kad ta meilė stovėtų ant tvirto pagrindo, kuriame yra Viešpats.“ – tarptautinės konferencijos metu „Sunkus kelias į laisvę“ kalbėjo Kauno arkivyskupas S. Tamkevičius.

Seimo narys K. Starkevičius priminė, kad šiandien reikia ypatingos vienybės, nes dabartinė politinė situacija pasaulyje stebėtinai panaši į 1939-ųjų. Tada ir dabar agresoriai nesulaukia atitinkamo atkirčio, o tik įvairių sankcijų, raginimų ir įspėjimų. Ukrainos tragedija neleidžia lengvai galvoti ir apie Baltijos valstybių ateitį.

Šiandienos situacijoje mes vėl turime jausti vienas kito ranką, kad atlaikytume išbandymus, padrąsintume kuriančius ir skleidžiančius gėrį ir sugebėtume duoti atkirtį menkinantiems tėvynę ir jos istoriją“. – kalbėjo Seimo narys.

Prof. V. Landsbergis: nubausti ne visi karo nusikaltėliai

Po sveikinimo kalbų konferencija „Sunkus kelias į laisvę“ prasidėjo dr. Kęstučio Bartkevičiaus pranešimu „Istorija kaip įrankis: Ribentropo-Molotovo paktai ir Baltijos valstybių nepriklausomybių atkūrimas“, kuriame buvo išsamiau pristatyti SSRS pasirašyti slaptieji protokolai ir to meto istorijos įvykiai. Vėliau savo pranešimus skaitė svečiai iš Rumunijos ir pristatė, kaip Ribentropo-Molotovo paktas veikė šios šalies vidaus ir tarptautinį statusą. Dėmesio sulaukė ir VU doc. dr. A. Vyšniausko pranešimas „Nacių ir sovietų paktų kartografiniai aspektai“. Šis pranešimas atskleidė tai, apie ką buvo mažai žinoma – Ribendropo-Molotovo paktų žemėlapius. Konferencijoje tai pat pasisakė dr. V. Jokūbauskas iš KU ir doc. dr. R. Bulota iš VDU.

Pasveikinti kauniečius į istorinę Kauno prezidentūrą atvyko ir prof. V. Landsbergis. Savo kalboje V. Landsbergis bandė įžvelgti paraleles tarp II-ojo Pasaulinio karo ir šiandienos įvykių Ukrainoje. Pasak jo, kaip ir tada taip ir šiandien, vakarai demonstruoja abejingumą, o po II-ojo Pasaulinio karo Rusija, nors ir tapusi laimėtoja, buvo atitinkamai nenubausta už to paties masto karinius nusikaltimus, todėl toliau graso Europos valstybių saugumui.

Pralaimėjusi pusė buvo iškelta ir pasmerkta Niunberge ir kaltininkai pakarti, kartais net pažeidžiant teisę į gynybą. Analogiški darbai, tautų pavergimo ir žmonijos naikinimo faktai, kuriuose nusikalto laimėtojai, pirmiausia Sovietų sąjunga ir jos raudonieji fiureriai, nepasmerkti ir net nenagrinėti kaip karo nusikaltėliai“ – renginyje kalbėjo prof. V. Landsbergis. Atkuriamojo Seimo pirmininkas pridūrė, kad Rusija, o ne Ukraina šiuo metu išgyvena krizę.

Seimo narė V. Aleknaitė Abramikienė konferencijoje „Sunkus kelias į laisvę“ tai pat negailėjo kritikos vakarų valstybių abejingumui ir dalijo patarimus, kaip būtų galima išspręsti konfliktą Ukrainoje surėmus didžiųjų Europos valstybių pečius.

Renginyje buvo ir jaunimo atstovas, VDU istorijos magistrantas S. Jazavita, kuris pristatė jaunimo požiūrį į Lietuvos istorinius įvykius ir patriotizmą. Pasak jaunojo mokslininko, Lietuvoje jaunimas nėra vieningos nuomonės: vieni abejingai žiūri ne tik į Lietuvos praeitį, tačiau ir į ateitį, kiti objektyviai įvertina Ribentropo-Molotovo paktų pasekmes, kitiems Lietuva, nors ir nėra turtingiausia valstybė, tačiau meilė jai egzistuoja. S. Jazavita teigė, kad jaunimą svarbiausia sudominti jiems patrauklia veikla, patriotinėmis akcijomis ir taip pažadinti meilę šaliai, kurioje gimė.

Kaunas , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra