Lietuvos istorikai kuria tikslų Žalgirio mūšio maketą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Penki Lietuvos istorijos instituto istorikai, remdamiesi įvairiais istoriniais šaltiniais, sudėliojo lemtingos Žalgirio mūšio scenos vaizdą – kaip į kovą grįžę kunigaikščio Vytauto vedami pulkai suduoda lemiamą smūgį Vokiečių ordinui.
 
Svarbiausią mūšio sceną vaizduoja 1 100 specialiai šiam projektui nulietų ir nudažytų 5 centimetrų aukščio kareivių figūrėlių.
 
Pasak istorikų darbo grupei vadovaujančio Dariaus Barono, daugiausiai klausimų kilo, kaip reikėtų perteikti riterius, jų ginklanešius ir pėstininkus veiksmo metu. „Nors maketas savo esme – tai „sustabdyta akimirka“, bet tuo pačiu jis turi būti iškalbingas dalykiniu ir siužetiniu aspektu“, – pranešime spaudai cituojamas istorikas.
 
Anot jo, pirmiausia reikėjo apsispręsti, kaip vaizduoti karius, ginkluotus Žalgirio mūšio laikams būdingais ginklais. Sunkiausia esą buvo apsispręsti dėl lietuvių ir totorių ginkluotės, nes iki šiol atliktų rekonstrukcijų nepakanka.
 
„Antruoju atveju, reikėjo apsispręsti, kaip vaizduoti naujai į mūšį stojančius karius ir tuos jų draugus bei priešus, kurie mūšio lauke plūkėsi ne vieną valandą. Tikimės, kad šiuos pagrindinius momentus maketo kūrėjams pavyks perteikti tiek, kiek leidžia jų meno galimybės, o galutinis rezultatas bus pakankamai dramatiškas ir įtemptas“, – tvirtino D. Baronas.
 
Anot sumanymo autorių, 20 kvadratinių metrų dydžio maketo yra ne tik rekordiškai didelis, bet viliamasi, kad ir istoriškai tiksliausias.
 
Maketo sukūrimą parėmė bendrovė „Stumbras“.
 
Planuojama, kad Žalgirio mūšio maketas bus sukurtas iki mūšio metinių dienos – liepos 15-osios.
 
Maketas kuriamas Lietuvos nacionalinio muziejaus dirbtuvėse, vėliau dalimis bus perkeltas eksponuoti į muziejaus patalpas, kur nuo vasaros jį galės išvysti visi lankytojai.
 
Istorikų darbo grupėje be D. Barono taip pat dirba Lietuvos istorijos instituto specialistai Artūras Dubonis, Rimvydas Petrauskas, Gitana Zujienė ir Gintautas Rackevičius.
Pernai spalio pradžioje Seimas 2010-uosius paskelbė Žalgirio mūšio metais.
 
Žalgirio mūšis laikomas vienu iš didžiausių ir garsiausių viduramžių mūšių. Vytauto ir Jogailos vadovaujama jungtinė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės kariuomenė 1410 metų liepos 15 dieną sumušė Kryžiuočių ordiną. Žalgirio mūšis sustabdė ordino veržimąsi į Rytus.
 
V. Ščiavinsko nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Maketas kuriamas Lietuvos nacionalinio muziejaus dirbtuvėse

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra