Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pagerbė lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno atminimą

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sekmadienis, liepos 13 d. (Pščelnikas – Lenkija). Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvavo S. Dariaus ir S. Girėno 75-ųjų skrydžio per Atlantą metinių minėjimo renginiuose Lenkijoje. Iškilminguose lietuvių lakūnų pagerbimo renginiuose taip pat dalyvavo ir Lenkijos vadovas Lechas Kačynskis.
Kalbėdamas S. Dariaus ir S. Girėno memoriale surengtoje ceremonijoje, Lietuvos Prezidentas pabrėžė, kad šiam garbingam žygiui lietuvius lakūnus įkvėpė stipresnė nei gyvenimas meilė Tėvynei.
„Mūsų legendiniai lakūnai, prieš 75-erius metus perskridę Atlantą, pasiekė antrąjį to meto skrydžio be nusileidimų rezultatą pasaulyje ir visiems laikams stojo į garbingas aviacijos istorijos gretas, kartu su pirmuoju Atlanto vandenyno nugalėtoju Čarlzu Lindbergu ir kitais narsiausiais bei žinomiausiais lakūnais, – sakė Prezidentas V.Adamkus. – Jie metė drąsų iššūkį visiems skeptikams, dangui ir audros debesims. Steponas Darius ir Stasys Girėnas Lituanicos sparnais nešė pasauliui žinią apie laisvą Lietuvą“.
Lietuvos vadovas pažymėjo, kad lakūnų didvyrių žūties dieną – liepos 17-ąją – minime ir Pasaulio lietuvių vienybės dieną. Tai labai prasminga, nes S.Darius ir S.Girėnas savo skrydžiu siekė suartinti po visą pasaulį pasklidusius mūsų tautiečius.
„1933-ųjų metų vasarą skrydis iš Niujorko į Kauną, nors ir baigėsi tragiškai, sutelkė lietuvių tautą ir įkvėpė tikėjimą savo tautos jėgomis. Jie atidarė pirmąją oro liniją – nutiesė tiltą veždami pirmąją transatlantinę oro pašto siuntą, kurioje buvo artimiesiems ir draugams Lietuvoje adresuoti Amerikoje gyvenančių lietuvių laiškai“, – sakė Prezidentas V.Adamkus.
Valstybės vadovo nuomone, lietuvių lakūnų patirta katastrofa nutiesė ir simbolinius bendradarbiavimo tiltus tarp Lenkijos ir Lietuvos žmonių, kurie atsiskleidžia bendromis pastangomis įamžinant lietuvių lakūnų atminimą Myslibuže ir Pščelnike.
„Jau po poros dienų minėsime ir kitą bendrą Lietuvos ir Lenkijos istorijos datą – Žalgirio mūšio metines, – sakė Prezidentas V.Adamkus. – Nuoširdžiai linkiu, kad ši simboliška lietuvių ir lenkų tautų vienybės diena šiandien visiems primintų ir liudytų, kokie stiprūs ir gebantys atsilaikyti prieš visus išorės priešus galime būti veikdami išvien ir bendrai gindami mūsų šalių interesus“.
Lietuvos Prezidentas sakė tvirtai tikintis, kad Lietuva ir Lenkija toliau ties bei stiprins tarpusavio tiltus – žmogiškuosius ir kultūrinius, energetinius ir ekonominius, politinius ir visuomeninius.
„Kitais metais Lietuva minės savo Vardo paminėjimo 1000-metį. Tikiuosi, kad, atidavę deramą pagarbą mūsų santykių istorijai ir mokydamiesi iš gražiausių kaimyniškos santarvės pavyzdžių, sugebėsime atverti dar platesnius horizontus dvišalių santykių plėtrai“, – pažymėjo Prezidentas V.Adamkus.
Lietuvos vadovas palinkėjo Lietuvos ir Lenkijos jaunimui semtis jėgų iš garbingų bendros istorijos pavyzdžių ir savo kelią grįsti vertybėmis bei idealais, kurie stiprino mūsų šalių didvyrius ir suteikė valios bei ryžto darbams, dėl kurių prieš juos lenkiame galvas.
Lenkijos Prezidentas L.Kačynskis pažymėjo, kad šiandien pagerbiame savo šalį mylėjusių narsių lakūnų atminimą.
„Minime žuvimo metines žmonių, kurie ėmėsi neįsivaizduojamai sunkaus uždavinio ir parodė savo narsą siekdami išgarsinti savo Tėvynę, – sakė Lenkijos vadovas. – Jie pasiekė savo tikslą“.
Kalbėdamas apie glaudų Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą, Prezidentas L.Kačinskis pabrėžė, kad abiejų šalių Prezidentų apsilankymas S.Dariaus ir S.Girėno žūties vietoje yra simbolinis šios bičiulystės įrodymas.
Iškilmingos ceremonijos metu Prezidentas V.Adamkus taip pat įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalius lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno atminimo įamžinimo iniciatoriams, puoselėtojams ir rėmėjams. Valstybės apdovanojimai penkiems asmenims buvo skirti Liepos 6-osios – Lietuvos Valstybės (karaliaus Mindaugo karūnavimo) dienos proga.

Voruta. – 2008, liep. 26, nr. 14 (656), 1, 3.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra