Lietuvos ir Lenkijos parlamentarų asamblėja Vilniuje (Č. Juršėno kalba)

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Gegužės 8-10 d. Vilniuje surengta Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos Seimo bei Senato narių asamblėjos XIX-oji sesija „Penkiolika Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties metų. Kas toliau?“
Dvi dienas parlamentarai svarstė penkiolikos metų nueitą kelią, tautinių mažumų Lietuvoje ir Lenkijoje problemas, kultūros paveldo išsaugojimo, švietimo, kalbos ir kitus dalykus.
Abiejų šalių parlamentarų diskusijos vyko labai korektiškai, vienos ir kitos pusės turėjo svarių argumentų ir pirmą kartą per 15 metų nebuvo priimta bendra rezoliucija. Beje, asamblėjos dalyviai išklausė labai argumentuotą Lenkijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkės Irenos Gasperavičiūtės kalbą (kalbos tekstas spausdinamas „Vorutos“ laikraščio Nr.10 (676).
Iš Lietuvos pusės kalbėjo Lietuvos lenkų sąjungos atsakingasis sekretorius Eduard Trusievič, paminėjęs Paluknio (Trakų r.) lietuviškos ir lenkiškos mokyklų jungimo į vieną problemas. Tuo reikalu buvo kreiptasi net į teismą.
Žemiau spausdiname Seimo nario Čelovo Juršėno pasisakymą, palikdami skaitytojams patiems padaryti išvadas.
Lietuvos Respublikos Seimo nario Česlovo Juršėno pasisakymas
Lietuvos lenkų visuomenėj esminį laimėjimą švietimas jų kalba. Valstybė užtikrino, kad visoms klasėms vadovėliai yra lenkų kalba, o kaip yra Lenkijoj? Iki kelintos klasės, gerbiamieji kolegos, yra vadovėliai lietuvių kalba? Va štai jums jau pirmas pavyzdys, kad kažkaip čia „nesusigrajina“ sutarties straipsniai ir kalbos apie tai, kad viskas nuostabiai vykdoma. Nėra taip, reiškia nepadaryta. Ir kadangi lietuvių Lenkijoje yra tiek mažai, tai išleisti tuos vadovėlius, arba išversti mūsiškius, pridėję šiek tiek lenkiškų pinigų, ar tai problema? Tai, aš labai atsiprašau, čia yra skirtumas, lenkų visuomenė Lietuvoj, kurių labai daug ir žinoma aprūpint visus vadovėliais tai smarkiai kainuoja, o lietuvių Lenkijoj yra visai nedaug, ir jeigu jais tinkamai nepasirūpinama, tai aš tada galėčiau taip pasakyt, kad mano kolega yra labai drąsus vyras, jeigu jis šitai sako girdint Lenkijos lietuvių atstovams, kurie čia yra. Bet čia dar ne viskas. 18 ir 23 straipsnis kalba apie tai, kad susitariančios šalys ypač globos esančias jų teritorijoje kultūrines vietas ir vertybes ir kapines. Kiekviena iš susitariančių šalių įsipareigoja saugoti bei suteikti teisinę apsaugą, prižiūrėti remiantis tarptautine teise ir religiniais papročiais, karines ir civilines kapines. Kaip yra su šitais dalykais? Atrodo, daug kas sutvarkyta ir vienoj ir kitoj pusėj. O Berznykai? Jie tikrai žeidžia lietuvių jausmus ir lietuvių sąžinę. Ir kiek žinau, dalis lenkų irgi su tuo sutinka, kad nu negerai, kad prie lietuvių karių kapų pastatytas paminklas, su įrašu, kuris neatitinka tikrovės. Sutinka, pašnekam, pašnekam, ir viskas lieka savo vietoj. Tai, ar tai yra sutarties vykdymas? O iš kitos pusės, jeigu imsim kai kuriuos užrašus, sakysim, norim, kad būtų pažymėtos tam tikros vietos, Punske, ar Seinuos, susijusios su lietuviškumu. Pasirodo, tų lentelių negalima pakabint. Galima pakabint, bet pastato viduj, o iš išorės – ne. Nu tai dovanokit, kaip čia šitai pavadinti? Tas tikrai nedera. Na ir, žinoma, mane visada užmuša, nu dar kol kas gyvas, bet užmuša, žinoma, ta „Liepos 22-osios g-tvė“ (versta iš lenkų kalbos). Tokia antikomunistinė šalis, kaip Lenkija, pakenčia komunistinį pavadinimą. O pavadinti Baranausko, ne šiaip sau Baranausko, bet katalikų vyskupo vardu, pasirodo – negalima. Pagal mane, tai čia yra smulkmena, netgi gėdinga smulkmena, bet pasirodo, negalima išspręst. Va kai matot, pasižiūri konkrečius dalykus, tai su sutarties vykdymu yra problemų ne tik Lietuvoj. Yra jų ir kitoj pusėj, ir reikia turėt drąsos šitai pripažint. Ačiū.
Jaroslav Kalinovski, Lenkijos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas
Ačiū labai, pone pirmininke, absoliučiai su jumis sutinku, kad Berznykų reikalas žeidžia, kaip sakiau nekartą. Taip pat žeidžia padėtis Varėnoje, tai yra skaudžios problemos, kurios be tautinių mažumų reikalo yra skaudžiomis problemomis. Ir mes sutinkame, nėra skirtumų tarp mūsų, kad taip neturėtų būti, bet ieškom būdų kaip išspręsti ir turim sunkumų, nes įžengėm į Lenkijos sutartį su Vatikanu, teko mums ten Konkordato sutartis, ten jau Konkordato teritorija ir dikcija, kuri priklauso nuo Konkordato, antra vertus, įtariu, kad panaši problema, bet tai nereiškia, kad reikia atidėti problemą ir ja neužsiimti ir gerai, kad ponas pirmininkas Juršėnas ankščiau kalbėjo apie tai. Kas liečia vyskupo Baranausko gatvę irgi buvo kalbėta anksčiau ir taip pat apie tai diskutavau. Buvo toks projektas, turbūt teisės ir teisingumo, kuris numatė, kad iš parlamento pozicijos bus reguliuotas reikalas, kad dekomunizuoti gatves Lenkijoje, kad šitą reikalą „išimti“ iš vienintelės savivaldybės kompetencijos, bet tai dar yra turbūt projekto fazėje. Nežinau kokie bus sprendimai, nes savivaldybės idėja, t.y. šitų kompetencijų atidavimas savivaldybėms (jų kompetencijos labai stiprios, tų savivaldybių). Nežinau koks bus likimas projekto, bet mes judame tokiuose plotuose, kad jeigu būčiau burmistras, tai būčiau pirmas, kuris kovotų dėl to, kad tokį pavadinimą pakeisti iš 22-osios Liepos į Baranausko gatvę. Labai prašau.
Česlovas JURŠĖNAS. Tvarkoj, ir malonu, kad šitie dalykai pripažįstami, bet matot, gerbiamas kolega, yra vienas mažas skirtumas. Mes niekur ir niekad nesakom, kad sutartis įvykdyta šimtu procentų, o jūs sakot, kad viskas tvarkoj, o paskui, vat dabar pripažįstat, kad, pasirodo, yra (?) taip, ar ne taip? (Lenkiškai)
Jaroslav KALINOVSKI. Aš turiu vilties, kad yra galimybė pasiekti gerą kompromisą.

Šaltinis: LRS Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių tarpparlamentinė asamblėja

Juozo Vercinkevičiaus nuotr.
 
Nuotraukoje: Asamblėjos pertraukoje debatai ir toliau tęsiami. Iš k.: Česlovas Juršėnas, Jonas Liesys ir Algis Kašėta

 
Voruta. – 2009, bir. 20, nr. 12 (678), p. 1, 5

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra