Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutui – treji

Autorius: Data: 2012-11-26 , 13:27 Spausdinti

2009 m. Kaune įkurtas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės institutas jau trejus metus sėkmingai tyrinėja, aktualizuoja ir populiarina LDK palikimą. Apie šio instituto veiklą plačiau pasakoja jo direktorius doc. dr. Rūstis Kamuntavičius.

Kodėl prireikė įkurti LDK institutą?

Tai yra bendras Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos mokslininkų projektas. Institutas veikia šių šalių intelektualų iniciatyvos dėka. Jį įkurti paskatino bendradarbiavimo trūkumas – vyksta įvairūs ginčai dėl istorijos, dėl dabarties problemų. Su baltarusiais labiau dėl istorijos nesutariama, o su lenkais dėl šiandieninių problemų. LDK institutas sujungia tiek dabartį, tiek praeitį. Trumpai tariant, tai iniciatyva artinti šias tris tautas.

Kokios pagrindinės LDK instituto mokslinių tyrimų ir veiklos kryptys?

Įvairios – yra daugybė projektų, kurie siejasi tiek su LDK praeitimi, tiek su dabartimi. Tiriami LDK ir Tičino istoriniai ryšiai, Šveicarijos menininkų palikimas toje LDK teritorijoje, kuri apima dabartinę Lietuvą, Lenkiją, Baltarusiją. Tai tarsi jungiamasis elementas, kuris parodo, kad anksčiau čia buvo viena erdvė. Šį projektą mes pristatėme visuomenei. Institute moksliniai tyrimai nėra pagrindinis dalykas, svarbiausia – populiarinti bendrą praeitį. Mes rengiame seminarus, konferencijas, viešas paskaitas, parodas, kurios skirtos daugiau plačiajai visuomenei. Taip populiariname akademinę veiklą. Štai rugsėjo mėnesį vyko Gabrieliui ir Stanislovui Narutavičiams skirti renginiai. Gabrielius tapo pirmuoju Lenkijos prezidentu po Pirmojo pasaulinio karo, o Stanislovas buvo vienas iš 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės akto signatarų. Telšiuose surengėme minėjimą-konferenciją atvirą visuomenei, kurioje dalyvavo Lietuvos bei Lenkijos istorikai. Išleistas proginis medalis. Institutas taip pat skiria stipendijas studentams vykti į Varšuvą. Netrukus paskelbsime konkursą J. Bardacho stipendijai gauti. Ji bus skirta magistrantūros ir doktorantūros studentams, kurie rengia darbus skirtus LDK palikimo, politinės tradicijos tyrimams. Gruodžio mėnesį vyks lietuvių-lenkų seminarai, kuriuose dalyvaus studentai bei profesūra iš Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos. Prieš kelis metus buvo organizuota jaunimo stovykla Žalgirio mūšiui atminti, kartu su studentais iš Baltarusijos. Taip pat yra vykdomi projektai su mokyklomis, skelbiami rašinių konkursai.

Gal galima būtų paminėti svarbiausias LDK instituto organizuotas konferencijas?

Konferencija „Paskutiniai LDK piliečiai: Stanislovo ir Gabrieliaus Narutavičių keliai“ ir diskusija „Kodėl išduodamos J. Giedrojco idėjos? Dar kartą apie lenkų-lietuvių-baltarusių santykius“, 2012-ųjų vasarą vykusi Varšuvoje. Jas organizuojame įvairiose vietose, ne tik Lietuvoje. Tarptautinė konferencija „Jogailos ir Vytauto laikai“ ir seminaras „XX a. Lenkijos ir Lietuvos valstybių raidos vizijos“ vyko Kaune. Kasmet su Baltarusijos mokslininkais yra rengiamas Tarptautinis Baltarusijos Tyrinėtojų Kongresas, taip pat ir Kaune.

Kokie mokslininkai tyrinėja LDK palikimą šiame institute?

Tarp instituto steigėjų ir dalyvių yra Rimantas Miknys, Lietuvos istorijos instituto direktorius, Antanas Kulakauskas, Andžej Pukšto, Egidijus Aleksandravičius, Dariusz Szpoper iš Lenkijos. Taip pat veikia mokslinė taryba, kurią sudaro: Aliaksandr Smaliančuk, žinomas tyrinėtojas iš Baltarusijos, Przemysław Dąbrowski iš Lenkijos.

Koks bendradarbiavimas vyksta su Baltarusijos, Lenkijos, Ukrainos mokslininkais?

Kaip minėta, jų yra pačioje instituto administracijoje, valdyme. Tad per juos vyksta bendradarbiavimas su užsienio universitetais. Ypač daug bendradarbiaujame su Baltarusijos bei Lenkijos universitetais.

Ar LDK institutas leidžia kokius nors leidinius? Jei taip, kokius?

Leidžiamas „Belarusian Political Science Review“ – periodinis leidinys. Planuose yra dar vienas su Baltarusija susijęs periodinis leidinys. Taip pat rengiami Tarptautinio Baltarusijos Tyrinėtojų Kongreso leidiniai – 2011 metų, 2012 metų šiuo metu dar ruošiamas.

Kokia tolesnės LDK instituto veiklos vizija?

Plėtoti idėją, toliau tęsti aptartas instituto veiklas.

Ačiū už pokalbį.

Kalbėjosi Rūta Varkalaitė, Kaunas

*LDK instituto steigimas.

Alvydo Vaitkevičiaus nuotr.

Nuotraukoje: Dr. J. Dąbrowski, dr. A. Pukszto, dr. R. Kamuntavičius, prof. D. Szpoper, J. Komar, prof. Z. Lydeka, J. Malicki, dr. R. Miknys, prof. E. Aleksandravičius, prof. A. Kulakauskas

Voruta. – 2012, gruod. 8, nr. 25 (763), p. 5.

Kaunas , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra