Lietuvos antstoliai padėjo plėtoti antstolių teisines paslaugas Moldovoje

Autorius: Data: 2011-10-14 , 13:15 Spausdinti

2011 m. spalio 12-14 dienomis vykusių susitikimų ir diskusijų metu Lietuvos antstoliai dalijosi praktine teisinių paslaugų teikimo patirtimi su Vilniuje viešinčiais Moldovos Nacionalinės antstolių sąjungos atstovais.

Dalykinė Moldovos teisininkų kelionė buvo surengta įgyvendinant vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai projektą „Moldovos antstolių kompetencijų ir gebėjimų stiprinimas: teikiamų paslaugų plėtra ir Lietuvos antstolių praktikos, paremtos Europos Sąjungos standartais, perdavimas“. Lietuvos antstolių rūmai yra pagrindinis šio projekto vykdytojas.

Moldovos antstolių nacionalinės sąjungos prezidiumo pirmininkas Roman Talmači, prezidiumo narė Svetlana Postovanu ir Moldovos antstolių nacionalinės sąjungos administracijos direktorė Oksana Novikov š. m. spalio 14-ąją dalyvavo tarptautinėje apskritojo stalo diskusijoje. Jos tema – antstolių teikiamos faktinių aplinkybių konstatavimo paslaugos. Pasaulines faktų konstatavimo paslaugos aktualijas renginio dalyviams Vilniuje pristatė Tarptautinės antstolių ir teismo pareigūnų sąjungos (UIHJ) pirmasis viceprezidentas Bernard Menut.

Viešnagės metu taip pat buvo rengiami Moldovos delegacijos susitikimai Vilniaus antstolių kontorose. Svečiai betarpiškai stebėjo Lietuvos antstolių darbą teikiant paslaugas, taip pat buvo supažindinami su nuolat besiplečiančiomis antstolių teisinių paslaugų pritaikymo galimybėmis, kurias lemia informacinės visuomenės plėtra ir su ja susiję pokyčiai visose gyvenimo srityse.

Privačių antstolių institutas Moldovoje veikia nuo 2010 metų spalio pradžios, kai Moldova pertvarkė valstybinę teismo antstolių kontorų sistemą į privačią pasinaudodama Lietuvos ir kitų valstybių patirtimi. Kaip ir daugelio Europos Sąjungos šalių antstoliai, Moldovos antstoliai turi teisę teikti privačias teisines paslaugas greta valstybės pavestų funkcijų vykdymo. Tai tarpininkavimas vykdant turtines prievoles, faktinių aplinkybių konstatavimas, dokumentų įteikimas, mediacija, areštuoto ir įkeisto turto administravimas ir saugojimas. Tačiau taip pat kaip ir pirmaisiais privačios antstolių veiklos metais Lietuvoje, Moldovoje antstolių teisinių paslaugų paklausa kol kas menka. Sostinės Kišiniovo ir kitų didesnių miestų antstoliams teko konstatuoti faktines aplinkybes po keletą-keliolika kartų. Kitos antstolių paslaugos užsakomos labai retai. Be to, antstolių paslaugomis beveik nesinaudoja Moldovos periferijos gyventojai.

Panaši situacija po reformos buvo ir Lietuvoje, bet per aštuonerius metus antstolių teikiamų paslaugų mastas padidėjo dešimteriopai. Pavyzdžiui, 2003 metais faktines aplinkybes Lietuvos antstoliai konstatavo 310 kartų, o 2010 metais – jau 3 227 kartus. Praktika patvirtino, kad ši antstolių paslauga veiksmingai pritaikoma įvairiose civilinių santykių srityse. Pastaruoju metu faktinių aplinkybių konstatavimas pastebimai įsitvirtina elektroninėje erdvėje.

Įgyvendinamu vystomojo bendradarbiavimo projektu siekiama ne tik pristatyti Moldovos antstoliams naujas antstolių paslaugų teikimo formas ir galimybes, bet ir atkreipti dėmesį į svarbius asmens privatumo garantijų aspektus, kad teikiant paslaugas nebūtų pažeidžiamos žmogaus teisės. Taip pat analizuojamos galimybės padidinti Moldovos gyventojų ir verslo subjektų aktyvumą naudojantis antstolių paslaugomis kaip priemone, padedančia išvengti galimų teisminių ginčų arba fiksuojant teisinius įrodymus.

Lietuvos antstolių rūmų svetainė: www.antstoliurumai.lt

Lietuva - Moldova , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra