Lietuvoje lankosi Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos kariuomenės vadas generolas leitenantas Gorancho Koteski

Autorius: Data: 2013-10-30 , 16:15 Spausdinti

2013 m. spalio 29–31 d. Lietuvoje su oficialiu vizitu lankosi Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos kariuomenės vadas generolas leitenantas Gorancho Koteski. Trečiadienį, spalio 30-ąją, gen. ltn. G. Koteski Krašto apsaugos ministerijoje susitiko su Lietuvos krašto apsaugos ministru Juozu Oleku, Lietuvos kariuomenės vadu generolu leitenantu Arvydu Pociumi, kitais ministerijos ir Lietuvos kariuomenės atstovais.

Susitikimų metu aptartas Lietuvos ir Makedonijos dvišalis karinis bendradarbiavimas, perspektyvos, Makedonijos bendradarbiavimas su NATO, šalių dalyvavimas tarptautinėse operacijose ir kiti klausimai.

„Mūsų valstybių tikslai saugumo srityje yra panašūs, mes susiduriame su tomis pačiomis pasaulinėmis problemomis ir dalyvaujame tose pačiose tarptautinėse operacijose“, – susitikimo metu sakė ministras J. Olekas, pabrėždamas, kad Lietuva nori sustiprinti partnerystės ryšius su suinteresuotomis šalimis, tokiomis kaip Makedonija.

Krašto apsaugos ministras išreiškė paramą Makedonijai siekiant narystės NATO organizacijoje. „Esame pasirengę pasidalinti su jumis savo patirtimi kelyje į NATO. Makedonija padarė didelę pažangą įgyvendinant vidaus reformas. Jūsų įsipareigojimai tarptautiniam saugumui taip pat akivaizdūs. Todėl esu įsitikinęs, kad Makedonija įstos į NATO ir Europos Sąjungą artimiausioje ateityje“, – sakė ministras J. Olekas.

Ministras taip pat pasveikino Makedonijos ryžtą tęsti tvirtą įsipareigojimą dalyvaujant misijoje Afganistane po 2014 metų. „Gali būti, kad mūsų kariai tarnaus petys į petį po 2014 metų Afganistane, ir tai bus dar viena priežastis, stiprinant mūsų bendradarbiavimą“, – kalbėjo krašto apsaugos ministras.

Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos kariuomenės vadas generolas leitenantas Gorancho Koteski padėkojo ministrui J. Olekui už priėmimą ir pasveikino Lietuvą su pirmininkavimu Europos Sąjungos Tarybai. Taip pat Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos kariuomenės vadas padėkojo ministrui už galimybę pasidalinti patirtimi bendradarbiaujant karinėje srityje.

Susitikimo metu ministras J. Olekas informavo generolą leitenantą G. Koteski, kad Lietuva 2014 metais rengs konferenciją, skirtą paminėti 10-ąsias šalies narystės NATO metines. „Manau, tai bus gera proga apsikeisti nuomonėmis dėl tolesnės NATO plėtros, diskutuoti apie dalyvavimo Aljanse patirtį bei ateities planus. Jūsų gynybos ministras Talat Džaferi jau yra pakviestas į šį renginį Vilniuje ir man bus labai malonu su juo susitikti“, – susitikimo pabaigoje sakė ministras.

Susitikimuose su Lietuvos kariuomenės vadu gen. ltn. Arvydu Pociumi ir Lietuvos kariuomenės atstovais svečiui buvo pristatytos Lietuvos kariuomenės aktualijos, vykdomo karo prievolės administravimo, personalo priėmimo į karinė tarnybą specifika. Lietuvos kariuomenės vadas taip pat pristatė trijų Baltijos valstybių bendradarbiavimą karinėje srityje, kaip efektyvaus regioninio karinio bendradarbiavimo modelį.

Pasak kariuomenės vado gen. ltn. A. Pociaus, abiejų šalių kariuomenes domina galimas bendradarbiavimas karių regimo, karo medicinos ekspertų bendradarbiavimo srityse. Lietuvos kariuomenės atstovai pristatė savo patirtį vykdant oro erdvės kontrolę ne tik nacionaliniame, bet ir kolektyvinės gynybos kontekste – Lietuva yra bendros NATO oro erdvės kontrolės sistemos dalis, joje dislokuotas NATO oro policijos misijos personalas bei naikintuvai.

Vizito metu, spalio 31 d., gen. ltn. G. Koteski lankysis Ruklos įgulos kariniuose padaliniuose: Lietuvos didžiojo etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centre ir Motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ štabe Rukloje.

Tai yra pirmasis Buvusios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos kariuomenės vado vizitas Lietuvoje. Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas A. Pocius su oficialiu vizitu Buvusioje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje lankėsi 2012 metais.

Makedonija siekia narystės NATO (1999 metais jai buvo suteiktas Narystės veiksmų planas), 2005 metais šalis tapo kandidate į Europos Sąjungą.

Makedonijos kariai aktyvai dalyvauja NATO ir ES vadovaujamose tarptautinėse operacijose. Šiuo metu šalies kariai tarnauja NATO Tarptautinių saugumo pajėgų operacijoje Afganistane ir ES operacijoje ALTHEA Bosnijoje ir Hercegovinoje, prisideda prie NATO pajėgų operacijos Kosove (KFOR). Lietuva ir Makedonija bendradarbiauja karinio mokymo srityje.

Vaizdo medžiaga:

http://www.kam.lt/lt/naujienos_874/video_galerija/video_2_kalbomis/videoshow/780.html#view

Asmuo ryšiams: Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai Skomantas Povilionis, tel. 8 682 25 359

Ievos Budzeikaitės nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra