Lietuvių kalbos komisijos svetainės naujienos

Autorius: Data: 2012-11-14 , 09:35 Spausdinti

Komisijos posėdžiai

2012-11-12 6-asis Kalbos komisijos posėdis (2012)

Priimti du nutarimai, iš jų vienas protokolinis, įvertintas vienas dvikalbis terminų žodynas ir pluoštas teisės aktų terminų, sudaryta Kalbos technologijų pakomisė…

Programų naujienos

2012-11-08 7-asis Kalbos programų koordinavimo tarybos posėdis (2012)

Lapkričio 8 d. įvyko septintasis Kalbos programų koordinavimo tarybos posėdis. Taryba patvirtino pirktinų ir neatlygintinai perduotinų viešosioms šalies bibliotekoms lituanistinių leidinių egzempliorių skaičių…

2012-11-08 VIEŠIEJI PIRKIMAI. Lietuvos Respublikos terminų banko pildymo paslaugos konkursas

Pasiūlymo pateikimo terminas – iki š. m. lapkričio 20 d. 10.00 val.

Įvykių kronika

2012-10-31 Pasitarimas dėl juridinių asmenų pavadinimų Teisingumo ministerijoje

Spalio 31 d. Teisingumo ministerijoje surengtame pasitarime, kuriame dalyvavo Lietuvos Respublikos teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius, ministerijos Registrų departamento, VĮ Registrų centro, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos, Valstybinės kalbos inspekcijos atstovai, numatytos priemonės, padėsiančios išvengti registruojamų juridinių asmenų netaisyklingos darybos ir rašybos pavadinimų.

2012-11-08 Pasitarimas dėl juridinių asmenų pavadinimų Registrų centre

Lapkričio 7-ąją Registrų centre surengtame pasitarime Kalbos komisijos atstovės su Registrų centro specialistais aptarė technines konsultavimo juridinių asmenų pavadinimų taisyklingumo klausimais galimybes.

Nauji leidiniai

2012-11-08 10-asis „Gimtosios kalbos“ (2012) numeris

10-ajame 2012 m. „Gimtosios kalbos“ žurnalo numeryje I. Mataitytė vardija frazeologizmus iš Maironio kūrybos – liaudinius ir literatūrinius, t. y. frazeologizmais virtusias metaforas, kaip „nebeužtvenksi upės bėgimo“, „pelėsiais ir kerpėm apaugti“, „kaip dūmas, (ne)blaškomas vėjo“; D. Sinkevičiūtė iš Lietuvos Respublikos piliečių vardų registro išgriebia baltiškus etnoniminius (Galinda, plg. galindai, Nadruvė, plg. nadruviai, Skalvis, plg. skalviai ir kt.), užčiuopia kai kurias tendencijas, pavyzdžiui, kad dešimtmetį prieš nepriklausomybės atgavimą šalies vardynas darėsi vis tautiškesnis, daugėjo iš prasmingos baltiškos leksikos kilusių vardų, kad mažėja oficialių vardų su mažybinėmis maloninėmis priesagomis, kad daugėja asmenvardžių su baigmenimis -ena ir -eta (pvz.: Milena, Roneta), kad duodant vaikui dvinarį vardą šiek tiek dažniau linkstama rašyti pirma tą, kurio raidė abėcėlėje yra pirmesnė (pvz., Aistė yra dukart dažniau pirmas vardas nei antras); R. Vladarskienė išsamiai aptaria vieną iš rūpimiausių, VLKK Konsultacijų banko paieškos duomenimis, žodžių – „įtakoti“, siūloma vengti šio knyginio, nesisteminės darybos veiksmažodžio; pasakojama apie rudenį įvykusius kalbos renginius, A. Pupkis pristato Juozą Balčikonį kaip sovietams neįtikusiųjų gynėją.

Bendrosios naujienos

2012-11-12 Dar kartą dėl žodžio „įtakoti“

Valstybinė lietuvių kalbos komisija kas mėnesį savo interneto svetainėje skelbia visuomenei rūpimiausius klausimus: nurodo, ko dažniausiai ieškoma VLKK Konsultacijų banke. Čia jau porą metų žodis „įtakoti“ yra vienas iš populiariausių: 2011 m. tikrintas 913 kartų, 2011–2012 m. beveik kas mėnesį minimas kaip vienas iš labiausiai dominančių žodžių. Toks visuomenės susidomėjimas paskatino dr. Rasuolę Vladarskienę atidžiau panagrinėti šio veiksmažodžio vartoseną ir kalbininkų vertinimus.

****************************

Apie svetainę

2012 m. spalio mėnesį svetainę VLKK.lt (Google Analytics duomenimis) aplankė daugiau kaip 22 tūkst. unikalių lankytojų, apsilankymų iš viso 67 tūkst., pateikta puslapių rodinių – 405 tūkst. Palyginti su rugsėjo mėnesio duomenimis, lankytojų padaugėjo 8 proc. apsilankymų 11 proc., rodinių – 22 proc.
Absoliuti dauguma lankytojų (63 tūkst. – 94 proc.) lankytojų iš Lietuvos, kiti į Kalbos komisijos svetainę užsuka iš Briuselio (910 apsilankymai), Liuksemburgo (562 aps.), Jungtinės Karalystės (356 aps.), Latvijos (304 aps.), Italijos (181 aps.), Vokietijos (178 aps.), JAV (175), Estijos (147) ir kt. (rugsėjo mėnesį fiksuota 200 apsilankymų iš Lenkijos).

Svetainės lankytojai pirmiausia ir daugiausia naudojasi paieškos langeliu, lankomiausias iš skyrių – „Konsultacijų bankas“, dažnai užsukama ir į skyrius „Didžiosios klaidos“, „Terminų bankas“, „Nutarimai“ („Skyryba“, „Svetimvardžiai“, „Rašyba“ ir kt.), „Diskusijos“, „Nuorodos“…

Kalbos konsultacijų banke, administracinės svetainės duomenimis, spalį paieškų būta 65,5 tūkst., gauta ir atsakyta užklausų – 1223. Pataisyti ir papildyti 125 konsultaciniai įrašai, naujų sukurta apie 100.

Svetainėje buvo paskelbta naujų „Ar žinote, kad…“ straipsnelių, atnaujinta informacija „Nutarimų skyriuje“ („Įmonių pavadinimai“), paskelbtos devynių mėnesių biudžeto ir finansų ataskaitos skyriuje „Apie mus“., „Nuorodos“.

„Diskusijų“ skyriuje daugiausia įrašų, kaip visada, „Spaudožvalgoje“ ir „Skelbimų lentoje“.

Naujausi SKELBIMAI:

Konferencija „Europos kalbos technologijų amžiuje“ (numatoma tiesioginė transliacija!)

Daugiakalbystė yra pats vertingiausias Europos istorijos palikimas − kiekvieną dieną mes bendraujame įvairiomis kalbomis. Taigi, ar galėsime išgirsti vieni kitus Europoje kalbėdami kiekvienas tik savo gimtąją kalba?

Lapkričio 14 dieną Vilniuje, Seimo rūmų Konstitucijos salėje, vyks tarptautinė konferencija „Europos kalbos technologijų amžiuje: quo vadis?“ Bus skaitoma 16 pranešimų (iš viso 5 sesijos), kurie turėtų būti aktualūs kalbų technologijų specialistams, mokslininkams, visiems, kuriems rūpi kalba. Konferencijos tinklalapis, www.lki.lt/konferencija/index_lt.php?meniu=pradinis

PROGRAMA, www.lki.lt/konferencija/index_lt.php?meniu=programa

TIESIOGINĖ TRANSLIACIJA svetainėje www.lrs.lt, spauskite nuorodą „Šiandien Seime“.

Lapkričio 14 d. 17.30 val. Rašytojų klube (K. Sirvydo g. 6, Vilnius) vakaras „Redaktorius ir rašytojas“. Diskusijoje dalyvaus filosofai Andrius Konickis, Romualdas Ozolas, redaktorės Audronė Daugnorienė, Nijolė Kvaraciejūtė, rašytojai Vytautas Girdzijauskas, Benediktas Januševičius, Vainius Bakas, Mindaugas Milašius-Montė, Domantas Razauskas. Renginį veda literatūros kritikas Valentinas Sventickas.

Lapkričio 29–30 d. Kalbos praktikos centre „Lingua Lituanica“ – praktiniai lietuvių kalbos redagavimo kursai redaktoriams, kalbos tvarkytojams, žiniasklaidos, leidyklų darbuotojams, vertėjams ir kitiems kalbos vartotojams. Lektoriai: Aurelija Dvylytė – Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Kalbos konsultacijų grupės vadovė, doc. dr. Lina Murinienė – Lietuvos edukologijos universiteto Lietuvių kalbos katedros vedėja, Valia Valentaitė – „Lietuvos ryto televizijos“ kalbos redaktorė.

Atmintina

Lapkričio 18-ąją sukanka 24-eri metai, kai atkurtas lietuvių kalbos kaip valstybinės statusas: 1988 m. lapkričio 18 d. tuometinė šalies Konstitucija buvo papildyta nuostata, kad lietuvių kalba vartojama „valstybės ir visuomenės organų veikloje, švietimo, kultūros, mokslo, gamybos ir kt. įstaigose, įmonėse ir organizacijose“.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainės naujienos, žr. http://www.vlkk.lt/naujienos

Valstybinė lietuvių kalbos komisija

Valstybinė kalba ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra