Lietuvių kalbos institutas atvėrė dviejų dešimtmečių lituanistikos lobius

Autorius: Data: 2011-01-05 , 13:44 Spausdinti

Sigita NEMEIKAITĖ, Vilnius

2011 m. gruodžio 13 d., pirmadienį, Seimo II rūmų parodų galerijoje pradėjo veikti paroda „Lietuvių kalbos instituto veiklos kryptys ir jų atspindžiai“, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui.

Parodą atidarė vienas jos globėjų Seimo narys Gintaras Songaila. Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Stankevičius pasidžiaugė ilgamečiu ir kruopščiu instituto darbu, kurio rezultatais čia galima akivaizdžiai įsitikinti. Lietuvių kalbos instituto direktorė doc. dr. Jolanta Zabarskaitė pristatė grupėmis išdėstytus leidinius ir plakatus, kurie atspindi svarbiausias veiklos kryptis, pabrėžė lituanistikos sklaidos svarbą šalyje ir pasaulyje.

„Gražus bendradarbiavimas sieja su Kaliningrado universitetu, kuriame lituanistiką studijuoja šimtas studentų. Tikimės ten atkurti lituanistikos centrą“, – sakė Lietuvių kalbos instituto vadovė, pastebėjusi, kad lietuvių kalba yra ne tik mūsų visų, bet ir Europos Sąjungos turtas.
„Šios knygos ne tam, kad perskaitęs padėtum į lentyną. Jas skaitys vaikai, vaikaičiai, ateinančios kartos“, – apie parodoje eksponuojamus leidinius sakė Lietuvių kalbos instituto direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams prof. dr. Grasilda Blažienė.

Lietuvių kalba yra brangus turtas ir palikimas, kurį turime puoselėti – šią mintį pabrėžė ekspozicijos atidaryme kalbėję Seimo nariai Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, vienas parodos globėjų Rytas Kupčinskas, Lietuvių kalbos instituto Vardyno skyriaus vedėjas dr. Kazimieras Garšva, „Vilnijos“ draugijos pirmininko pavaduotoja Nijolė Balčiūnienė.

Parodoje – per 20 atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metų išleisti įvairių lietuvių kalbos sričių leidiniai ir instituto veiklą iliustruojantys plakatai. Lankytojai gali susipažinti su plačiai pristatomais žodynais, išsamiais tarmių ir šnektų, leksikografijos ir terminologijos, kalbos kultūros, dialektologijos, baltistikos, kalbotyros, konferencinės veiklos ir kt. darbais.

Lietuvių kalbos institutas užima reikšmingą vietą lietuviškos tapatybės erdvėje. Svarbiausia instituto veikla – mokslo ir taikomieji tyrimai, jų sklaida. Nuo praėjusio amžiaus vidurio šioje mokslo įstaigoje atliekami sistemingi įvairių lietuvių kalbos lygmenų tyrimai, kaupiamas kalbinis paveldas, sprendžiami aktualūs valstybei ir visuomenei kalbos raidos ir funkcionavimo uždaviniai, palaikoma lituanistika pasaulyje.

Svarbi instituto darbo sritis – ugdyti ir puoselėti valstybinę kalbą, spręsti kalbos norminimo problemas, kaupti lietuvių kalbos išteklius ir sudaryti duomenų bazes, rūpintis jų apsauga ir naudojimu.

Paroda „Lietuvių kalbos instituto veiklos kryptys ir atspindžiai“ pradėjo Lietuvos nepriklausomybės dvidešimtmečiui skirtų lituanistikos renginių ciklą. Rytoj į Nacionalinės dailės galeriją kviečia konferencija „Lituanistika atkurtoje valstybėje: tapatybę keičiantys atradimai“.

Lietuvių kalbos instituto parodą Lietuvos parlamente padėjo surengti jo nariai G. Songaila ir R. Kupčinskas. Paroda Seimo II rūmų parodų galerijoje veiks iki gruodžio 27 d.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Lietuvių kalbos instituto parodos globėjas Seimo narys Gintaras Songaila (centre) pakvietė susipažinti su šios mokslo įstaigos išleistomis knygomis ir plakatais

2. Ekspozicijoje – nemažai įdomių plakatų, kurie iliustruoja Lietuvių kalbos instituto veiklą

3. Parodos Seime „Lietuvių kalbos instituto veiklos kryptys ir jų atspindžiai“ atidarymo akimirka

4. Lietuvių kalbos instituto direktorė doc. dr. Jolanta Zabarskaitė pabrėžė lituanistikos sklaidos svarbą šalyje ir pasaulyje

5. Lietuvių kalbos instituto direktorė doc. dr. Jolanta Zabarskaitė ir Seimo pirmininko pavaduotojas Česlovas Stankevičius apžiūri parodą

Seimas , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra