Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga pradeda aktyvius veiksmus už taisyklingą valstybinę lietuvių kalbą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. spalio 14 dieną Vilniuje į pirmąjį posėdį buvo susirinkę Registrų centre spalio 13 d. įregistruotos Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos asociacijos steigėjai.
 
Lietuvių kalbos gynėjų sąjunga, tarp kurios 37 steigėjų yra žymūs lietuvių kalbos mokslininkai ir specialistai, mokytojai, LR Seimo nariai, politikai, profsąjungų, visuomenės veikėjai, buvo įkurta imtis aktyvios politikos sustabdyti Lietuvoje lietuvių kalbos niekinimą, menkinimą, susinimą ir imtis iš lietuvių kalbos svarbą pasaulyje suprantančios visuomenės pozicijų bendradarbiauti su Lietuvių kalbos komisija, Lietuvių kalbos institutu, lietuvių kalbos katedromis universitetuose.
 
Pagrindiniai Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos tikslai yra saugoti lietuvių kalbą, stiprinant jos valstybinį statusą, rengiant viešus renginius, įvairias akcijas, susitikimus su politikais ir pareigūnais. Stebėti ir vertinti, kaip viešajame gyvenime laikomasi įstatymų ir teisės aktų, susijusių su lietuvių kalbos vartojimu, taip pat stebėti valstybinių įstaigų, nuo kurių priklauso valstybinės lietuvių kalbos statuso saugojimas, veiklą. Teikti siūlymus dėl įstatymų ir kitų teisės aktų, susijusių su lietuvių kalbos vartojimu viešajame gyvenime, projektų. Dalyvauti mokslinėje ir šviečiamojoje veikloje, susijusioje su lietuvių kalbos tyrinėjimu, apsauga, puoselėjimu, pripažinimu ir sklaida. Organizuoti leidybinę veiklą, susijusią su lietuvių kalbos puoselėjimu, dalyvauti radijo ir TV programose, rūpintis lietuvišku žodžiu internetinėje erdvėje, rūpintis parama lietuvių kalbos stiprinimo programose, skleisti žinias apie lietuvių kalbą, jos reikšmę ir vertybes visose žiniasklaidos priemonėse Lietuvoje ir užsienyje.
 
Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos ir Valdybos pirmininke išrinkta Lietuvos mokytojų profsąjungos pirmininkė Jūratė Voloskevičienė, pirmuoju pavaduotoju – žurnalistas, visuomenės veikėjas Algimantas Birbilas. Į Valdybą, kurią iš viso sudaro 10 narių, taip pat išrinkti: Raimonda Svirskienė (pavaduotoja), Eglė Čapskienė (pavaduotoja), Alvydas Butkus, Nijolė Balčiūnienė, Jonas Vaiškūnas, Valentinas Šapalas, Justina Grigaravičienė Vytautas Musteikis.
 
Į Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos Ekspertų tarybą, kurią sudaro 14 lietuvių kalbos mylėtojų ir puoselėtojų, išrinkti trys LR Seimo nariai Gintaras Songaila, Kazimieras Uoka, Rytas Kupčinskas, žinomi kalbininkai Arnoldas Piročkinas (Ekspertų tarybos pirmininkas), Vitas Labutis, Kazimieras Garšva, visuomenės veikėjai: Jonas Ivoška, Ipolitas Ledas, Rimantas Matulis, Paulius Rutkauskas, Tomas Baranauskas, Rimvydas Žiliukas, Audrius Skaistys, jaunuomenės atstovas Saulius Vasiliauskas. Iš viso kartu su steigėjais Sąjungos narių yra apie šimtą.
 
Vykusiame Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos steigėjų posėdyje buvo nutarta pirmiausiai susitikti su Lietuvių kalbos komisijos, Lietuvių kalbos instituto, Lietuvos universitetų lietuvių kalbos katedrų vadovais ir tartis dėl bendros veiklos saugojant bei puoselėjant lietuvių kalbą. Tų lietuvių kalbą turinčių puoselėti įstaigų vadovų, kurie nesupranta lietuvių kalbos svarbos globaliame pasaulyje, bus prašoma imtis veiksmų.
 
Posėdyje taip pat buvo siūloma Vilniuje įkurti Lietuvių kalbos aikštę, kurioje būtų pagerbti iškiliausieji Anapilin išėję lituanistai ir pagerbtos lietuvių tarmės bei bendrinė kalba. Buvo kalbama ir apie galimus santykius su Lietuvių kalbos gynimo draugijos, kurią jau įkūrė ar dar steigia klaipėdietis Vytautas Čepas. Kilo abejonių, ar steigiant šią draugiją nebuvo nuplagijuotas ir rezervuotas „Lietuvių kalbos gynimo draugijos“ pavadinimas, kuris praėjusių metų pabaigoje buvo sugalvotas LKGS steigėjų tautininkų Gintaro Songailos ir Algimanto Birbilo, o nuo 2010-ųjų kovo jau „sukosi“ viešojoje erdvėje Lietuvoje (nors kartais tos pačios idėjos ateina skirtingiems žmonėms ir tuo pačiu metu, ir skirtingose vietose).
 
Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos steigėjų susirinkime buvo nutarta kreiptis į Lietuvos visuomenę kviečiant aktyviai įsijungti į LKGS gretas. Ryšiams su žiniasklaida išrinktas LKGS pirmasis pavaduotojas žurnalistas A. Birbilas.
 
Lietuvių kalbos gynėjų sąjungos žinia
 
Algimantas Birbilas, LKGS atstovas ryšiams su žiniasklaida, 8 616 19416
 
Š. Mažeikos (BFL) nuotr.
 
Nuotraukoje: Vienas iš LKGS steigėjų tautininkų Seimo narys G. Songaila

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra