Lietuviškosios interpretacijos Hamburge: art deco stiliumi atgimė tarpukario Lietuva

Autorius: Data: 2016-06-20 , 11:00 Spausdinti

Lietuviškosios interpretacijos Hamburge: art deco stiliumi atgimė tarpukario Lietuva

Akimirka iš Vasario 16-osios šventės Hamburge. Baltijos šalių choro „Balticoro“ (vad. Gints Racenis) pasirodymas. Algirdo Šocho nuotr.

 

Evelina KISLYCH, Hamburgas, Vokietija

Nuo saulėtekio iki saulėlydžio: Labas, Lietuva.“ Taip šiais metais skambėjo kvietimas į tradicinį Hamburgo lietuvių bendruomenės organizuojamą Lietuvos valstybės atkūrimo, Vasario 16-osios minėjimą. 98-asis Lietuvos gimtadienis pažymėtas kiek netradiciškai – ore dvelkė art deco rūbų ir interjero elegancija, išmoktas ir sušoktas čarlstonas, ragauti tiesiai iš Trakų atkeliavę kibinai.

Hamburgo lietuvių bendruomenės (toliau – HLB) valdyba džiaugiasi šventės tęstinumu ir tuo, kad kasmet į šventę pavyksta suburti šimtus čia gyvenančių lietuvių. Į minėjimą su puikia nuotaika ir puošniais apdarais atvykę svečiai buvo vaišinami pasirinktu gėrimu, o išradingai art deco stiliumi pasipuošusios moterys – apdovanotos pavasarinėmis gėlėmis.

Hamburgo centre įsikūrusios jaunimo muzikos mokyklos „Jugendmusikschule“ patalpose vykusiame minėjime dalyvavo Lietuvos Resuplikos ambasados Vokietijoje ministras patarėjas Ramūnas Misiulis, Lietuvos garbės konsulas Hamburge Kurt Bodewig ir Hamburgo vyskupijos atstovas, referentas Michael Becker, atsakingas už užsienio kalbų katalikų misijas Hamburge. Visi jie sveikino lietuvius su valstybine švente, linkėdami nenustoti burtis ir puoselėti savosios lietuvybės.

 

Žmonės – pagrindas

 

Gražia šventės tradicija tapo prieš minėjimą vykstančios lietuviškos pamaldos, vedamos jau per 50 metų čia, Hamburge, gyvenančio kunigo Ričardo Baliulio. Pasak jo, šios pamaldos – sena ir labai graži minėjimo tradicija, sukviečianti lietuvius ne tik susikaupti, bet ir apgalvoti šios šventės prasmę. R. Baliulis, drauge su žmona Elena Baliuliene bei HLB puoselėtoja Terese Lipšiene, už įžiebtą ugnelę ir ilgai kurenamą HLB židinį, pirmininkės Linos Jahn buvo apdovanoti pavasario gėlėmis. L. Jahn taip pat sveikino į šventę susirinkusius svečius ir pristatė naujai išrinktos Hamburgo lietuvių bendruomenės valdybos narius – Ievą, Akvilę, Kristiną, Loretį, Algirdą, Saulę ir Eveliną, pažymėdama, jog šiemet Vasario 16-osios šventė įvyko būtent šių žmonių dėka.

 

Muzikinės staigmenos

 

Minėjimo meninę dalį pradėjo Baltijos šalių choras „Balticoro“, vadovaujamas latvio Gints Racenis. Savąja keturkalbyste (choristai dainas atlieka lietuvių, latvių, estų ir lotynų kalbomis) išsiskiriantis choras žiūrovams dovanojo lietuviškas, kiekvienam iki skausmo žinomas dainas. Skambėjo M. K. Čiurlionio harmonizuota lietuvių liaudies daina „Šėriau žirgelį“, Gyčio Paškevičiaus „Mano kraštas“ bei Gintarės Jautakaitės „Viešpaties lelija“ (solistė Akvilė Kalinaitė, akompanavo Julija Kocina).

Didžiausių žiūrovų simpatijų sulaukė jaunimo „Trio“ (A. Kalinaitė (fortepijonas), A. Šochas (smuikas), I. Pelakauskaitė (sopranas)), susibūręs specialiai šio minėjimo proga bei svečiai – lietuvių ir švedų violončelininkų Vytauto Sondeckio ir Sven Forsberg bei solistės Verene Andronikof (sopranas) koncertai. V. Sondeckis, Hamburge gyvenantis ir jau devynioliktus metus dirbantis NDR orkestre, džiaugėsi vykstančios šventės prasme ir lietuvių susidomėjimu jo atliekama muzika. Išskirtinis šis koncertas tapo taip pat dėl violončelininko Sven Forsberg improvizacijos – tądien vietoje violončelės jis grojo tiesiog smuiku. Tokį meistriškumą stebėję muzikantai teigė, jog šis pasirinkimas – groti smuiku violončelės pozicijoje – neįtikėtinai sunkus.

 

Mikliosios kojelės

 

Minėjimo metu taip pat pasirodė ir sceną drebino dešimtmečius Hamburge gyvuojantis lietuvių liaudies kolektyvas „Gintaras“, kuriam jau trečius metus vadovauja Kristina Ūsaitė. Kolektyvas, kurį sudaro skirtingo amžiaus šokėjai, dovanojo žiūrovams tris šokius – „Miestelėnai“, „Gumbinė“ bei „Paukšteliai“. Tokie pat šoklūs jie buvo ir dalyvaudami minėjimo metu vykusiose Astos Borusevičiūtės vadovaujamose šokiočarlstono – pamokose. Šis šokis subūrė didžiąją daugumą vyresniųjų ir mažųjų šventės dalyvių, kurie drauge mokėsi judėti šio pramoginio šokio ritmu. Dalyvių teigimu, tokia pramoga – puikiai nuteikusi ir palikusi tik geras emocijas. Vakaro programoje taip pat pasirodė grupė „Wave Traffic“, A. Kalinaitė ir A. Opazo Ryez, atlikę ir žiūrovams dovanoję geriausias tarpukario melodijas, privertę šokio ritmu pajudėti ne vieną minėjimo dalyvį.

Šventėje taip pat dalyvavo, šokiais bei darbais apie Lietuvą kalbėjo ir mažieji. Šventėje pasirodė ir šokį žiūrovams dovanojo Hamburgo lietuviško darželio vaikučiai (vadovės: Žaneta Pareigis ir Kamilė Danilevičiūtė-Anikin). Visos šventės metu taip pat veikė Hamburgo lietuviško darželio vaikų rankų darbo dirbinių paroda – „Kas man yra Lietuva?“.

Hamburgo lietuvių bendruomenės vardu dėkojame prisidėjusiems prie šventės įgyvendinimo. Rėmėjams – UAB „KG Group“ už finansinę paramą, AB „Žemaitijos pienas“ už dovanotą lietuvišką „Džiugo“ sūrį ir labai pasiilgtus lietuviškus varškės sūrelius.

Taip pat dėkojame visai Hamburgo lietuvių bendruomenei, visiems lietuviams (ypač šokių kolektyvui „Gintaras“), prisidėjusiems prie šios šventės įgyvendinimo ir techninio darbo – stalų stumdymo ir jaukios aplinkos sukūrimo. Nuoširdžiai dėkojame virtuvėje plušusioms moterims – Saulei Tjards ir Virginijai Kvietinskienei – ir visiems, prisidėjusiems prie maisto ruošos bei baro veiklos.

Lietuva - Vokietija Renginiai Vasario 16-oji , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra