Pagrindinis puslapis Pasaulis Išeivija Lietuviai pasaulio ekranuose (IX): ko žymusis detektyvas Erkiulis Puaro ieškojo Lietuvoje?

Lietuviai pasaulio ekranuose (IX): ko žymusis detektyvas Erkiulis Puaro ieškojo Lietuvoje?

Lietuviai pasaulio ekranuose (IX): ko žymusis detektyvas Erkiulis Puaro ieškojo Lietuvoje?

Aktorius Davidas Suchet 2006 m. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Audrius Dambrauskas, www.bernardinai.lt

Jeigu kurią dieną nuspręstumėte užmesti akį į populiariausių pasaulio rašytojų sąrašus, jų viršuje neabejotinai pamatytumėte britų rašytojos, detektyvų karaliene vadinamos Agatha Christie (1890–1976) pavardę.

Skaičiuojama, kad parduotų knygų skaičiumi ji konkuruoti gali tik su anglų klasiku Williamu Shakespeare‘u ar Biblija. Išplatinti nuo dviejų iki keturių milijardų rašytojos knygų egzemplioriai ne tik liudija neįtikėtiną jos kūrybinį produktyvumą (A. Christie parašė 66-is detektyvinius romanus ir 14-a trumpų apsakymų rinkinių), bet ir neabejotiną talentą.

Pirmą kartą Erkiulio Puaro nuotykiai kino ekrane pasirodė 1931-aisiais, tuo metu britai pastatė filmą „Alibi“ (rež. Leslie S. Hiscottas, 1931) pagal to paties pavadinimo dramą, sukurtą remiantis viena žymiausių A. Christie knygų – „Rodžerio Ekroido nužudymu“ (The Murder of Roger Ackroyd, 1926). Belgų detektyvą šiame filme įkūnijo airių aktorius Austinas Trevoras, vėliau šį vaidmenį jis atliko dar dviejuose filmuose. Šiandien filmas „Alibi“ laikomas dingusiu.

Naujausia ekranizuota Erkiulio Puaro byla turėtų būti „Mirtis ant Nilo“ (Death on the Nile, rež. Kennethas Branaghas, 2022?). Filmą režisuoja ir belgų detektyvo vaidmenį atlieka Kennethas Branaghas, pirmą kartą šį vaidmenį sukūręs publikos gerai įvertintame (šio straipsnio autorius turi kiek kitą nuomonę) 2017-ųjų filme „Žmogžudystė Rytų eksprese“ (Murder on the Orient Express, rež. Kennethas Branaghas, 2017).

„Mirtis ant Nilo“ ekranus turėjo pasiekti dar 2020-aisiais, tačiau dėl COVID-19 pandemijos premjera buvo atidėta, tikimasi jį parodyti 2022-ųjų pradžioje. Tai bus jau trečioji A. Christie romano „Mirtis ant Nilo“ (1937) ekranizacija.

Išties belgų detektyvas kino ir televizijos ekranuose gyvena tokį pat turtingą gyvenimą, kaip ir knygose. Žymiausios Erkiulio Puaro bylos ekranizuotos jau ne po vieną ir ne po du kartus. Net lietuviai turi savo Erkiulio Puaro ekranizaciją!

1981-aisiais Lietuvos televizija sukūrė trijų dalių televizijos filmą „Endhauzo paslaptis“ (rež. Bronius Bratkauskas, 1981) pagal A. Christie romaną (Peril at End House, 1932). Jame detektyvą įkūnijo kino ir teatro aktorius Vidas Petkevičius.

Tačiau žymiausią etalonu tapusį Erkiulį Puaro ekrane suvaidino britų aktorius Davidas Suchet, per kone ketvirtį amžiaus jis TV įkūnijo visas A. Christie parašytas Erkiulio Puaro istorijas. Pradėjęs vaidinti televizijos seriale „Agatos Kristi Puaro“ (Agatha Christie’s Poirot, 1989–2013), aktorius dar nežinojo, kad likimas jį nuves ir į Lietuvą, kur jo taip pat lauks savotiškas detektyvinis tyrimas.

Vidas Petkevičius kaip Erkiulis Puaro Lietuvos televizijos filme „Endhauzo paslaptis“ (1981 m.). LRT mediatekos kadras

Kennethas Branaghas kaip Erkiulis Puaro filme „Žmogžudystė Rytų eksprese“ (2017 m.). „USA Today“ nuotrauka

Seras Davidas Courtney Suchet gimė 1946-aisiais Londone, aktorės Joan Patricios Jarché ir gydytojo Jacko Suchet šeimoje. Jis buvo jauniausias iš trijų Antrojo pasaulinio karo metais susituokusios poros sūnų. Anksti pajautė trauką scenai ir jau būdamas paauglys vaidino mėgėjiškuose teatro pastatymuose. Nors tėvas ir nenorėjo, kad sūnus sektų jo pėdomis – taptų gydytoju, tačiau sūnaus apsisprendimu atsidėti aktoriaus karjerai taip pat nebuvo itin patenkintas.

Gelbėjo mama – su jos palaikymu įstojo ir baigė Londono muzikos ir dramos meno akademiją. Toliau – gana įprastas jauno aktoriaus kelias, kurio sudėtinės dalys – kroviko, daugiabučio namo liftininko, rūbų pardavėjo darbai, gyvenimas nedideliame Temzės upėje prišvartuotame laivelyje ir retkarčiais pasitaikantys vaidmenys teatre ar televizijoje.

Tačiau devintojo dešimtmečio pabaigoje, kai buvo kuriamas serialas „Agatos Kristi Puaro“, D. Suchet jau buvo aktorius, gyvenantis vien iš vaidybos, jaunos šeimos galva, augino du vaikus. Nors savo karjeroje jau turėjo ne vieną vaidmenį kino ir televizijos filmuose, tačiau iki žvaigždės statuso ir turtų jam buvo dar toli – nuo serialo sėkmės priklausė, ar šeima galės gyventi neseniai išsinuomotame didesniame užmiesčio name, ar vėl bus priversta grįžti į pigesnį butą Londone.

Erkiulio Puaro vaidmuo taps lūžiu aktoriaus karjeroje, žymiausiu, sėkmingiausiu ir pelningiausiu jo kada nors sukurtu personažu. Iš viso detektyvo vaidmenį aktorius atliko 36-iuose penkiasdešimties minučių serialo epizoduose ir 34-iuose daugiau nei valandą su puse trukusiuose televizijos filmuose – daugiau nei 80 valandų eterio!

Įdomu, kad prieš imdamasis vaidinti Erkiulio Puaro aktorius jau buvo suspėjęs dalyvauti kitoje A. Christie ekranizacijoje. Tai – televizijos filmas „Trylika prie pietų stalo“ (Thirteen at Dinner, rež. Lou Antonio, 1985), sukurtas pagal romaną „Lordo Edžvero mirtis“ (Lord Edgware Dies, 1933).

Šiame filme Erkiulio Puaro vaidmenį atliko britų scenos legenda – seras Peteris Ustinovas (beje, su jo sukurtu Erkiuliu Puaro laiką ekrane taip pat dalijosi ir lietuvių kilmės aktorius Johnas Gielgudas), o D. Suchet atliko Skotland Jardo inspektoriaus Džeimso Džapo vaidmenį. Kaip teigė pats aktorius, jis buvo įsitikinęs, kad tai buvo blogiausias vaidmuo per visą jo gyvenimą: „Aš net nenutuokiau, ką man su tuo vaidmeniu daryti!“

Reikia pripažinti, D. Suchet suvaidintas Skotland Jardo inspektorius tikrai nebuvo įsimintinas. Tačiau jau filmuojant „Trylika prie pietų stalo“ P. Ustinovas prasitarė aktoriui, kad šis puikiai tiktų vaidinti patį Erkiulį Puaro. Tai aktorius pademonstravo po kelerių metų.

Pirmoji taisyklė: „Belgas! NE prancūzas.“ Atrodo, paprasta? Bet dažnai detektyvas ekrane tapdavo komiška karikatūra, tolimu A. Christie personažo šešėliu. Štai pirmojo Erkiulio Puaro kino nuotykio, filmo „Alibi“ (1931), plakatuose galime skaityti: „Žymiausias prancūzų detektyvas!“

Kurdamas Erkiulio Puaro personažą ekrane, D. Suchet ne kartą kovojo dėl jo integralumo, tikslaus atitikimo knygoms, norėjo, kad skaitytojai jį priimtų rimtai, juoktųsi ne iš Erkiulio Puaro, o kartu su juo, juk belgų detektyvas turėjo puikų humoro jausmą. Todėl netrukus po serialo pasirodymo aktorius sulaukė ir visų A. Christie įpėdinių palaikymo bei aplodismentų.

Kita vertus, kaip pastebėjo pats aktorius, jis ir belgų detektyvas turi daug bendro. D. Suchet taip pat mėgsta tvarką; turi savitų pomėgių – pavyzdžiui, kolekcionuoja įdomius ir įmantrius laikrodžius; nors užaugo ateistų šeimoje, tačiau keleri metai prieš pradedant filmuoti serialą atsivertė į krikščionybę, Erkiulis Puaro – giliai tikintis katalikas. Galiausiai jis, kaip ir detektyvas, jautėsi svetimšalis Anglijoje. Nors gimė Londone, tačiau visa jo giminė – imigrantai. „Aš tikrai neatrodau kaip anglas!“ – teigia aktorius. Na, o čia pasirodo ir Lietuva.

Davido Suchet tėvas, Jackas Suchet, gimė 1908-aisiais Pietų Afrikoje. Nors vaikai žinojo, kad tėvas yra žydų kilmės, tačiau jis buvo nereligingas, o apie savo protėvius apskritai nebuvo linkęs kalbėti. Dar būdamas jaunas vaikinas, J. Suchet paliko tėvų namus ir Pietų Afriką iškeitė į Didžiąją Britaniją. Išties aktorius ir jo broliai net gerai nežinojo, iš kur į Pietų Afriką atvyko jų senelis Izidorius – gal iš Rusijos, gal iš Estijos, o gal iš vokiško miesto Mėmelio, dabartinės Klaipėdos…

Galimas daiktas, šeima taip ir būtų nežinojusi savo giminės istorijos, tačiau televizijos ekranuose pasirodžius puikiai sutiktam serialui aktorius kone per naktį tapo vienu žinomiausių Didžiosios Britanijos veidų. Jis pradėtas kviesti į įvairiausias laidas, interviu, realybės šou. Tarp jų ir į BBC laidą „Kas tu manai esąs?“ (Who Do You Think You Are?, 2004). Tai – populiari laida, turinti ar turėjusi atitikmenų įvairiose pasaulio valstybėse. Laidos kūrėjai, istorikai ir genealogai tiria žymių žmonių giminės medžius, pasakoja šiandienos žvaigždėms apie jų protėvius. Šioje laidoje D. Suchet ir buvo pakviestas dalyvauti 2008-aisiais. Tais pačias metais laidoje dalyvavo ir tokie žymūs žmonės kaip dabartinis Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas ar televizijos laidų vedėjas Jerry Springeris.

Erkiulio Puaro statula Belgijoje, Ellezelles mieste. „Wikimedia Commons“ nuotrauka

Sekdamas tėvo šeimos liniją, aktorius kartu su filmavimo komanda patraukė į Pietų Afriką, susitiko su dar gyvais giminaičiais ir išsiaiškino, kad Izidorius Suchedowitzius čia tikrai persikėlė iš Klaipėdos, tuometinio Mėmelio, 1896-aisiais. Pietų Afrikoje I. Suchedowitzius susitrumpino savo pavardę ir tapo Suchet. Tačiau vis dar buvo neaišku, ar ilgai aktoriaus seneliai gyveno Klaipėdoje – Vokietijos ar Rusijos žydai jie buvo. Laidos kūrybinė komanda patraukė į Lietuvą.

„Suchedowitz“ buvo aiškiai germanizuota žydiška pavardė, remiantis ja galima manyti, kad D. Suchet senelis ir gyveno Vokietijai priklaususiose žemėse. Tačiau Lietuvoje dar labiau viską supainiojo iš Pietų Afrikos tyrėjus pasiviję aktoriaus senelio brolio Josepho natūralizacijos dokumentai. Juose nurodyta, kad senelio brolio tautybė – turkas, tačiau gimimo vieta nurodyta Kretinga, miestas tuometiniame Rusijos imperijos pasienyje!

Atsikračius vokiškos pavardės galūnės „owitz“, surasta, kad D. Suchet proseneliai – Yankelis ir Beila Shokhetai – dar XIX a. viduryje gyveno ir dirbo mažame Tryškių miestelyje, 90 kilometrų toliau į Rusijos imperijos gilumą. Pavardė „Shokhet“ galėjo žymėti jų ar jų protėvių profesiją, šochetas – ritualinis skerdikas, tuo užsiėmė ir praėjusio straipsnio herojaus Alo Jolsono tėvas. Pasirodo, kad „turkais“ D. Sochet senelis ir jo broliai tapo tik popieriuje. Tam, kad pabėgę iš Rusijos imperijos į Vokietiją iš jos esant reikalui nebūtų grąžinti atgal į Rusiją.

Tryškių žydų kapinėse tikrame gyvenime Erkiuliu Puaro tapusio D. Suchet ir komandos tyrimas baigėsi. Tuo tarpu Lietuvoje rastos giminės šaknys aktoriui dar pasitarnavo. Štai 2018-aisiais jis vaidino JAV dramaturgo Arthuro Millerio pjesėje „Kaina“ (The Price, orig. 1968), čia atliko Gregory Solomono, žydų kilmės baldų pardavėjo, vaidmenį. Išgalvoto personažo tėvų gimtuoju miestu nurodyta Kretinga, kur kadaise gyveno ir tikri aktoriaus protėviai ir kur ne taip seniai lankėsi pats aktorius.

Naujienos iš interneto