Lietuva prašo Europos Komisijos imtis priemonių pieno rinkos situaclijai gerinti

Autorius: Data: 2012-07-03 , 09:16 Spausdinti

2012 m. birželio 21 d. Europos Komisijos organizuojamo Bendro žemės ūkio rinkų organizavimo vadybos komiteto Nr. 353 posėdyje Lietuva pakartotinai kėlė klausimą dėl eksporto grąžinamųjų išmokų grąžinimo.

Pieno rinka ES

Europos Komisijos (EK) atstovas, pristatydamas pieno rinkos situaciją, pažymėjo, kad pieno gamyba (supirkimas) Europos Sąjungoje (ES) per laikotarpį nuo 2011 m. balandžio iki 2012 m. kovo, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, išaugo 2,3 proc. Minėtuoju laikotarpiu ES taip pat padidėjo pagrindinių pieno produktų gamyba: lieso pieno miltelių – 11,4 proc., sviesto – 2,6 proc., nenugriebto pieno miltelių gamyba sumažėjo 5,9 proc., o sūrių, rauginto pieno gaminių gamybos apimtys nepakito.

ES vidutinė žalio pieno kaina 2012 m. metų balandžio mėnesį, palyginti su šių metų kovo mėnesiu sumažėjo 3,5 proc. Lietuvoje žalio pieno kaina 2012 m. balandžio mėn. per mėnesį sumažėjo 7,6 proc. ir buvo mažiausia pieno supirkimo kaina Europos Sąjungoje. Lenkijoje pieno supirkimo kaina per tą patį laikotarpį sumažėjo 4,8 proc.

Buvo pastebėta, kad sviesto, lieso pieno miltelių kainos nustojo kritusios. Komisija tikisi, kad padėtis greitu laiku pagerės.

Situacija sudėtinga

Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Ispanijos, atstovai išreiškė nuomonę, kad situacija pieno sektoriuje tebėra sudėtinga ir būtina imtis papildomų rinkos reguliavimo priemonių – eksporto grąžinamosios išmokos pagerintų padėtį pieno rinkoje. EK duomenų už gegužės mėnesį dar nepateikė. Lietuvoje per gegužę pieno supirkimo kaina dar krito net 13,6 proc.

Lietuva klausimą dėl padėties pieno sektoriuje šiais metais ne kartą kėlė įvairiose Europos Sąjungos institucijose ir net aukščiausiu lygiu.

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius šių metų balandžio 26–27 d. ES Žemės ūkio ministrų taryboje Briuselyje išreiškė nuomonę, kad situacija pieno sektoriuje blogėja ir paprašė Europos Komisijos imtis priemonių situacijai gerinti ir pradėti mokėti eksporto grąžinamąsias išmokas už eksportuojamus pieno produktus į trečiąsias šalis. Be to, ministras 2012 m. gegužės 3 d. raštu kreipėsi į Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą Dacian Ciolos dėl eksporto grąžinamųjų išmokų už eksportuotus pieno produktus į trečiąsias šalis atnaujinimo.

Šių metų gegužės 16 d. Briuselyje vykusiame Bendro žemės ūkio rinkų komiteto posėdyje Lietuvos atstovai kartu su Lenkijos, Latvijos ir Vengrijos atstovais dar kartą atkreipė EK dėmesį, kad situacija pieno sektoriuje blogėja, mažėja produktų kainos ir paklausa, todėl mažinamos pieno supirkimo kainos ūkininkams, ir būtina imtis priemonių (pirmiausia – eksporto grąžinamųjų išmokų mokėjimo) situacijai stabilizuoti.

Atsižvelgiant į tai, kad situacija pieno sektoriuje negerėja, šių metų birželio 18 d. ES Žemės ūkio ministrų taryboje Briuselyje Lietuva iškėlė klausimą dėl pablogėjusios padėties pieno sektoriuje. Lietuvos žemės ūkio ministro kreipimąsi palaikė dar devynių šalių ministrai.

Europos Komisija pažadėjo dar mėnesį stebėti rinkos kainų pokyčius ir, jei padėtis nesikeistų, dėl konkrečių rinkos reguliavimo priemonių spręsti liepos mėnesį įvyksiančioje Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos sesijoje.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Žemės ūkis , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra