Lietuva ir Latvija vienija pajėgas energetiniam saugumui užtikrinti

Autorius: Data: 2012-06-13 , 15:00 Spausdinti

Antradienis, 2012 m. birželio 12-13 d. (Ryga)

Su valstybiniu vizitu Latvijoje viešinti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Latvijos Prezidentu Andriu Bėrziniu. Prezidentai aptarė dvišalio ir regioninio bendradarbiavimo klausimus, bendrus energetinius projektus, derybų dėl naujosios ES finansinės perspektyvos pozicijas. Daugiausia dėmesio skirta šalių energetinio saugumo stiprinimui.

Prezidentų teigimu, energetinis abiejų šalių savarankiškumas įmanomas tik sumažinus priklausomybę nuo vienintelio tiekėjo ir pilnai integravusis į europinius elektros ir dujų tinklus. Tai – Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo ir abiejų šalių energetikos politikos prioritetas.

„Dujos pasaulyje pinga, tačiau mes, būdami priklausomi nuo vienintelio tiekėjo, kasmet už dujas gerokai permokame. Lietuva stato suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, Latvija turi puikią dujų saugyklų infrastruktūrą. Sujungę pajėgas, galėtume greičiau užsitikrinti konkurencines kainas ir energetinį saugumą“, – teigė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, alternatyvų dujų tiekimą padės užsitikrinti SGD terminalas Klaipėdoje ir planuojamos dujų jungtys su kitomis kaimyninėmis šalimis. Įgyvendinus III ES Energetikos paketą ir atskyrus dujų perdavimo tinklus nuo tiekėjo, valstybė kontroliuos magistralinius dujotiekius valdančią įmonę ir galės užtikrinti konkurenciją dujų rinkoje. Šiuo metu taip pat rengiama Lietuvos ir Lenkijos dujotiekių jungčių studija. Ši jungtis sujungtų Baltijos šalių ir ES dujų transportavimo sistemas. Bendromis Lietuvos ir Lenkijos Prezidentų pastangomis dar 2010 m. šis projektas įtrauktas į EK remiamų projektų sąrašą.

Klaipėdos SGD terminalo statybai reikalingiems įstatymams birželio 12-ąją pritarė Lietuvos Seimas.

Latvija, pasak Prezidentės, išplėsdama Inčiukalnio ir Dobelės požemines dujų saugyklas, gali užtikrinti ilgalaikius dujų talpyklų pajėgumus. Šalies vadovės teigimu, Klaipėdos SGD terminalo ir Inčiukalnio požeminės dujų saugyklos bendradarbiavimas duotų maksimalios naudos Baltijos valstybių dujų rinkai.

Energetiniam Lietuvos ir Latvijos saugumui ir savarankiškumui taip pat svarbus Visagino AE projektas, kuris gali tapti stimulu šalių ekonomikai keliems dešimtmečiams į priekį. Prezidentė informavo Latvijos Prezidentą apie įstatymų, susijusių su Visagino AE, svarstymų Lietuvos Seime eigą ir dar kartą padėkojo Latvijai už jau ne kartą išsakytą politinę paramą šiam projektui.

Dėl Lietuvoje ketinamos statyti Visagino atominės elektrinės savo nuomonę paskelbė ir Europos Komisija. Jos vertinimu, projektas atitinka Euratomo sutarties tikslus, padeda formuoti tvarų nacionalinio ir regioninio masto energijos rūšių derinį, prisideda prie energijos tiekimo Baltijos regione saugumo ir visapusiškos Baltijos valstybių integracijos į Europos energijos vidaus rinką.

Jau šį mėnesį Lietuva prisijungs prie Baltijos ir Šiaurės šalių elektros rinkos „NordPool“. Latvija ketina prisijungti kitais metais.

Susitikime aptartas Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimas NATO ir bendros pastangos stiprinant abiejų šalių karinį saugumą. Bendromis jėgomis Čikagoje pasiekti Baltijos šalių žmonėms labai svarbūs sprendimai – neterminuotam laikui pratęsta NATO oro policijos misija, užtikrintos kolektyvinės gynybos garantijos, patvirtintos priemonės gynybos planams įgyvendinti, nuspręsta, kad priešraketinė gynyba (PRG) nebus dalijama į sektorius ir NATO šalis gins visavertė, efektyvi ir savarankiška NATO PRG sistema.

Abi valstybės bendradarbiaus ir įgyvendinant išmaniosios gynybos tikslus. Latvijos atstovai ketina dalyvauti Lietuvoje įsikūrusių Energetinio ir branduolinio saugumo centrų veikloje.

Prezidentai taip pat suderino pozicijas, kurių laikysis derybose dėl naujos ES finansinės perspektyvos. Lietuva ir Latvija sieks, kad Baltijos valstybėms nebūtų taikomi struktūrinės paramos diskriminaciniai apribojimai, teisingiau būtų skirstoma parama žemdirbiams.

Abi šalys derins ir savo 2030 metų strategijas.  

Šalių vadovai sutarė asmeniškai rūpintis baltiškos kultūros puoselėjimu ir tapatybės išsaugojimu, plačiau minėti Baltų vienybės dienas.

Per dvišalį susitikimą Lietuvos ir Latvijos Prezidentai apsikeitė savo šalių valstybiniais apdovanojimais. Prezidentė Latvijos vadovui už asmeninį indėlį plėtojant dvišalius santykius bei gerinant abiejų šalių politinį, kultūrinį, ekonominį ir visuomeninį bendradarbiavimą įteikė Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine. Prezidentas A. Bėrzinis už Lietuvos ir Latvijos santykių gerinimą šalies vadovei įteikė Latvijos valstybinį apdovanojimą Pripažinimo kryžių.

Ekonominio bendradarbiavimo klausimus Prezidentė aptarė ir su Latvijos Premjeru. Lietuvos vadovė taip pat padėjo gėlių prie Taikos monumento ir aplankė Latvijos okupacijos muziejų.

Birželio 13 d. šalies vadovė susitiko su Latvijos Seimo Pirmininke ir lankėsi Inčiukalnio suskystintų dujų saugykloje.

Prezidentės spaudos tarnyba

www.lrp.lt

Daugiau medžiagos:

http://www.lrp.lt/lt/spaudos_centras_392/pranesimai_spaudai/incukalno_duju_saugykla_gali_tapti_baltijos_regiono_duju_banku.html

http://www.lrp.lt/lt/spaudos_centras_392/pranesimai_spaudai/sutarimas_del_bendru_tikslu_baltijos_saliu_geroves_pamatas.html

http://www.lrp.lt/lt/spaudos_centras_392/pranesimai_spaudai/lietuvos_ir_latvijos_sekme_atsakinga_ekonomine_politika.html

Lietuva - Latvija , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra