Lietuva dėl Tolminkiemio nusileisti nežada

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Kaliningrado srities Dūmos dauguma gerbia šioje srityje esantį lietuvių kultūros paveldą. Taip buvo teigiama Dūmos ir Seimo atstovų susitikime Vištytyje (Vilkaviškio rajonas).
 
Į Rusijos ir Lietuvos pasienyje, ant Vištyčio ežero kranto esančią kaimo turizmo sodybą trečiadienį, 2010 m. lapkričio 17 d., atvykę Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Rusijos Federacija grupės ir Kaliningrado srities Dūmos parlamentinio forumo vadovai aptarė pastarųjų dienų aktualiją – būsimą Kristijono Donelaičio muziejaus Tolminkiemyje statusą.
 
Kaliningrado srities Dūma yra atidėjusi svarstymą dėl šio muziejaus perdavimo Stačiatikių bažnyčiai.
 
Susirūpinimą dėl vieno reikšmingiausių lietuvių kultūros objektų pareiškė per šimtą Lietuvos kultūros žmonių ir visuomenininkų, šalies Seimas bei prezidentė Dalia Grybauskaitė, išsiuntusi laišką Rusijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui.
 
„Mes prašome niekam kitam neperduoti šį kultūrinį paveldą. Tautos valią šiuo klausimu Seimas išreiškė rezoliucija.
 
Gerbdami rusų paveldą Lietuvoje, mes prašome gerbti mūsiškį Rusijoje.
Lietuva apie 66 milijonų litų skiria rusų mokykloms, 4 milijonus – A. Puškino muziejui, didelę paramą teikia Rusų dramos teatrui. Net ir per krizę nebuvo mažinamos jiems skiriamos lėšos.
 
Lietuva dėl Tolminkiemio išsaugojimo nenusileis, bet ir neaitrins situacijos.
 
Jei nebus atsižvelgta į mūsų prašymą, kreipsimės į Europos Sąjungą ar į Jungtinių Tautų Organizaciją. Tačiau tikimės, jog neteks žengti šio žingsnio“, – kalbėjo Vištytyje Emanuelis Zingeris, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas.
 
Kaliningrado srities Dūmos pirmininkas Sergejus Bulyčiovas tvirtino, jog Dūmos dauguma supranta ir gerbia lietuvių norą išsaugoti paveldą.
 
„Nemanau, jog klausimą dėl Tolminkiemio muziejaus perdavimo Stačiatikių bažnyčiai svarstysianti Rusijos Dūma galėtų įtakoti mūsų sprendimus.
 
Tačiau, jei bus priimtas įstatymas, turėsime jį vykdyti“, – teigė S. Bulyčiovas.
 
Kaliningrado gyventojai taip pat išreiškė susirūpinimą tuo, kad Stačiatikių bažnyčios žinion ketinama perduoti kultūrinius ir istorinius paminklus.
 
50 kultūros, švietimo įstaigų darbuotojų ir visuomenės veikėjų laišku kreipėsi į Rusijos prezidentą D. Medvedevą ir premjerą Vladimirą Putiną, prašydami ištirti, ar tikrai būtina perduoti tam tikrus istorinius ir kultūrinius objektus Stačiatikių bažnyčiai.
 
Poemos „Metai“ autorius K. Donelaitis Tolminkiemio bažnyčioje dirbo liuteronų pastoriumi. Joje 1964 metais buvo įrengta memorialinė ekspozicija. Kriptoje ilsisi rašytojo palaikai.
 
Šiuo metu muziejų prižiūri Kaliningrado srities Kultūros ministerija ir Nesterovo rajono valdžia.
 
Stačiatikių bažnyčiai Tolminkiemio pastatai niekada nepriklausė.
 
„Neabejojau, jog šis klausimas sulauks atgarsių. Liuteronai niekada neprašė grąžinti jiems šį turtą. Net nežinau, ar mūsų srityje yra jų bendruomenė“, – sakė Kaliningrado srities Dūmos Tarptautinių ir tarpregioninių santykių komiteto pirmininkas Borisas Batalinas.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose:
 
1. K. Donelaičio muziejaus likimą Seimo bei Kaliningrado srities Dūmos atstovai aptarė kaimo turizmo sodyboje (Loretos Juodževičienės nuotr.)
2. Kaliningrado srities Dūmos pirmininkas S. Bulyčiovas (Kazio Kazakevičiaus nuotr.)
3. Kaliningrado srityje stovi K. Donelaičio muziejus (D. Krėpštos nuotr.)
4. Poetas K. Donelaitis

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra