Lietuva atiduoda skola Seinų kraštui

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2006 m. lapkričio 4-oji, gruodžio 10-oji buvo dienos, kai daug kentėjusiam Seinų kraštui atitaisyta viena iš istorinių skriaudų – iš naujo atidaryta ir Seinų krašto lietuviams dovanota Lietuvos pastatyta Seinų lietuvių „Žiburio“ mokykla, įsteigta 1918 m. sausio 15 d. („Žiburio“ draugijos skyrius Seinuose įkurtas po spaudos draudimo panaikinimo prieš šimtmetį, 1906 m. rugpjūčio 8 d.).

Ir vaikų skaičius pradžioje buvo panašus – 1918 m. jų buvo 59, dabar – 66. Bet turėtų atsirasti ne vienas šimtas (1919 m. buvo 300 mokinių), nes Seinuose yra apie 6 000 gyventojų, iš jų lietuvių – apie 1 500, dar tiek gyvena aplinkiniuose kaimuose. Mokykla turėtų tapti kultūros centru su muziejumi, kraštotyrininkais, ansambliais, skautais. Jau dabar mokyklos visuomeninė veikla aplenkė Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnaziją, taip pat neseniai atkurtą.

Seinai yra tik 150 km į pietvakarius nuo Vilniaus, 50 km nuo Marijampolės, apie 25 km nuo Lazdijų. Vytauto laikais čia gyveno vien lietuviai ir jotvingiai, 1919 m. jie 10 kartų ėjo iš lietuvių rankų į lenkų rankas. Nuo 1826 m. čia veikė kunigų seminarija, Lietuvai davusi kunigų, rašytojų, knygnešių. 1904 m. čia iš Petrapilio atvyko kunigas Kazimieras Prapuolenis (1858–1933), 1911 m. parašęs ir išleidęs knygą „Polscy Apostolowie Litwy“ („Lenkų apaštalai Lietuvoje“). Čia išėjo apie pusę tūkstančio leidinių, veikė 9 lietuviškos organizacijos, pradinės mokyklos, laikraščių redakcijos, spaustuvė, skaitykla, lietuvių vaikų prieglauda.

1919 m. rugpjūčio 23d. (Gedulo ir Vilties dieną) 600 POW karių nugalėjo Lietuvos kariuomenės sargybą ir uždarė 15 lietuviškų mokyklų Seinuose, Žagariuose, Dusnyčioje, Aradninkuose, Lumbiuose, Bubeliuose, Burbiškiuose, Radžiūčiuose, Ramoniškėje, Senuosiuose Ramonuose, Punske, Starkiškėje, Vaitakiemyje, Vidugiriuose, kur mokėsi apie 1 000 vaikų. Iki 1926 m. Seinų krašto lietuviai prašė 30 lietuviškų mokyklų 1 500 vaikų, bet leistos tik 3 mokyklėlės. Dėl to daug dzūkų prarado gimtąją kalbą ar nedrįso ja kalbėti, buvo ištremti.

Šiemet Tėvynė atidavė skolą etninių lietuvių žemių paribiui – Seinų kraštui. Greta Lietuvių namų po didelių vargų ir rūpesčių Seinuose įsikūrė lietuvių „Žiburio“ mokykla su vaikų darželiu, pagrindinė mokykla ir gimnazija (Lenkija 4 milijonų lietuviškai mokyklai „neturėjo“, nors už 50 milijonų statė, plėtė ir remontavo lenkiškas mokyklas už Lenkijos ribų).

Po turiningų šv. Mišių Seinų bazilikoje su Lietuvos VRM dūdų orkestru žygiavome prie „Žiburio“ mokyklos. Koks džiaugsmas žygiuoti per daug iškentėjusį miestą su kariais, ant kurių peties užrašytas Lietuvos vardas, skambant lietuviškai muzikai! Neišbėgo jau minios iš namų, nebeatėjo jau Beržninko, Krasnapolio, Smalėnų delegacijos… Atvyko tik lietuviai seiniškiai, punskiečiai ir apie 60 svečių, Lietuvos Švietimo ir mokslo ministras R. Motuzas, Tautinių mažumų ir išeivijos departamento direktorius A. Petrauskas su bendradarbiais. Perkirpta juosta, pašventinta mokykla, įteiktas jos raktas mokyklos direktoriui Algirdui Vaicekauskui. Bažnyčioje ir mokykloje visos kalbos verstos ir į lenkų kalbą, mokykloje yra abiejų valstybių herbai, lenkiškų užrašų.

Lietuva Seinų atsiimti neketina, todėl kai kurie Lenkijos valdininkų, žurnalistų ir gyventojų trukdymai mokyklai yra beprasmiai. Netikėtai daug nemalonumų turi žmogelis, dukart daužęs naujai mokyklai langus. Kai jis šnibždėjo „cholera jasna“ ir metė akmenį, pasirodė, kad jį lyg ir atpažino artimiausiame kapų kalnelyje prosenelis, surikęs „Išverstaskūri, ė kų gi tu čia darai?“ Šviežiais pėdsakais Seinų policija nelabai sekė, bet įtariamųjų nedaug: Draugel, Jodzis, Šareiko… Beržnyko klebonas išgirdo, kad taip daužytojas pakenkė ne lietuviams, o Lenkijai ir gali neduoti išrišimo. Jis mąsto, o gal visgi nedidelis griekas dėl polskos vieros litevskai školai langus išpilti? Kada gi ir į kokią bažnyčią jam eiti išpažinties: per Kalėdas, per Velykas ar laukti, kol ikiteisminį tyrimą policija nutrauks? Juk padaryta čia gal ir nedaug: prieš šimtmetį nuo vargonų žemyn mesdavo, per sprandą lupdavo, plaukus pešdavo… Reikia gi katalikams susitaikyti ir palinkėti ramybės… Nuo Naujųjų metų algas „Žiburio“ mokyklos mokytojams žada pradėti mokėti Lenkija. Išsamiau šios kilmės aprašytos „Lietuvos aide“ (2005 12 13).

Pradžia būna nelengva. Atsikuriančiai mokyklai reikia visapusiškos paramos, tolerancijos. Ji yra seniausios indoeuropiečių kalbos ploto paribyje, gali atnešti daug naudos Lenkijai, Lietuvai, Europos Sąjungai, pasauliui. Gal greitai ir seniausių paribio šnektų plotas bus įtrauktas į saugomų kultūrų sąrašą?

Nuotraukoje: Hum. m. dr. K. Garšva

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra