Liaudies muzika – gyva per amžius!

Autorius: Data: 2011-11-16 , 14:51 Spausdinti

Liaudies muzika – gyva per amžius!

Evelina KISLYCH, Trakai

Liaudies muzika skamba ir skambės! Niekas nenutildys dainuojančių ir nesustabdys šokančių

2011 m. lapkričio 12 dieną Trakų Vokės bendruomenės kultūros centre netilo muzika, aidėjo juokas, o nuo šokių – dundėjo grindys. Tuo galėjo mėgautis visi dalyvavę tradicinėje, 9-oje, Respublikinėje liaudiškos muzikos šventėje „Teskamba liaudies muzika“.

Tada ir dabar

Pirmą kartą Vokės vardas buvo paminėtas 1375 m., netoli Vokės upės įvykus mūšiui tarp Lietuvos kunigaikščių Kęstučio ir Algirdo pulkų bei kryžiuočių ordino. 1415 m. Lietuvos kunigaikštis Vytautas tuometinį kaimą užrašė Senųjų Trakų benediktinų vienuolynui.

Šiuo metu Trakų Vokė – Vilniaus miesto dalis, priklausanti Panerių seniūnijai. Kadangi šis mikrorajonas yra įsikūręs šalia greitkelio, nuvykti iki miesto centro – itin patogu ir paprasta. Daugelis poilsiautojų, keliaujančių į Trakus, mėgsta užsukti į šią vietovę: aplanko istorijomis apipintą Trakų Vokės dvaro sodybą, Švč. Mergelės Marijos koplyčią, pasivaikšto Eduardo Fransua André projektuotame parke, sudalyvauja Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro rengiamuose renginiuose.

Dvaro sodyba

Trakų Vokės dvaro sodyba XIX amžiuje priklausė grafams Tiškevičiams. Ji išskirtina ne tik tuo, kad neorenesansinio stiliaus dvaro rūmus 1876-1880 m. projektavo žymus italų kilmės lenkų architektas Leonardas Markonis, bet ir parku – žymaus prancūzų kraštovaizdžio architekto, botaniko E. F. André kūryba (1900 m.) (kaip tik šiais metais minime 100-ąsias E. F. André mirties metines). Vilniaus miesto savivaldybė rūpinasi, kad Trakų Vokės dvaro sodyba, gavusi Europos Sąjungos paramą, atgimtų, būtų sutvarkyta ir rekonstruota. Prie atkūrimo darbų intensyviai dirba Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro kolektyvas.

Jaukumu ir šiluma

Šventėje dalyvavo meno kolektyvai iš Alytaus, Trakų, Širvintų, Vilniaus rajonų bei Elektrėnų savivaldybės. Šventės organizatoriai ir miestelio gyventojai pasitiko svečius itin šiltai – apdovanojo šiltomis šypsenomis, rūpesčiu bei itin skania vakariene. Renginį vedęs ir energija trykštantis Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas nestigo energijos pašokdinti salėje sėdinčias žiūroves. Dalis moterų liko sužavėtos seniūno gebėjimu tuo pat metu šokti polką ir vesti renginį. Tuo pačiu vedėjas pasveikino visus lapkritinukus, švenčiančius savo gimimo dieną šį žvarbų rudens mėnesį.

Galimybė išnaudota

Tarp patyrusių kolektyvų savo pirmuosius žingsnelius žengė Alionų kaimo liaudiška kapela (vad. I. Didžiokienė). Kolektyvas, gavęs pakvietimą dalyvauti šventėje, buvo itin nustebintas.

Pasak vadovės, nepaisant to, kad nuo susikūrimo pradžios praėjo vos dveji mėnesiai, Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų vadovė – koordinatorė Donata Lukašenkovienė pasikvietė kolektyvą pasirodyti ir gera nuotaika pasidalinti liaudiškos muzikos šventėje. Tokia galimybė – lyg atsparos taškas tolimesnei veiklai vystyti.

D. Lukašenkovienė prasitarė, kad šią šventę ji organizuoja jau nuo 2006 metų. Kiekvienais metais įsisukti į liaudiškos muzikos sūkurį kviečiami norintys dalyvauti meno kolektyvai. Organizatorė džiaugėsi, kad tarp šių atlikėjų yra ir neįgaliųjų, kurie lygiai taip pat gerai jaučia bei kuria muziką. Žiūrint į juos iš šalies susidaro įspūdis, kad muzika gydo žmones.

Jaunatviškas entuziazmas

Lentvario liaudiškų šokio grupė „Jaunimėlis“ išsiskyrė iš visų kolektyvų. Jauniems žmonėms nestingo drąsos ir noro dalyvauti tokio pobūdžio renginyje. Toks aktyvumas – geras ženklas tarp šiandienos jaunimo. Didelę patirtį sukaupęs kolektyvas gali pasidžiaugti vadove Rimute Blikertiene, kuri nuolat skatina tobulėti bei plėsti savo akiratį, susipažįstant su skirtingais šokių kolektyvais ar bendruomenėmis, dalyvaujant tokio arba panašaus pobūdžio renginiuose.

Nepaisant to, kad didžioji dalis šventės dalyvių – vyresnio amžiaus žmonės, jaunatviško optimizmo šventėje nestigo. Šokis ir daina jiems – visas gyvenimas. Tad šiai aistrai nėra ribų. Žiūrovus savo energingumu stebino: Krokialaukio bendruomenės kaimo kapela „Pasagėlė“ (vad. R. Šicus), Onuškio liaudiškos muzikos kapela (vad. G. Kulbickienė), Elektrėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Vaivorykštė“ (vad. V. Jarmalavičius), Vievio kultūros centro moterų tautinių šokių kolektyvas (vad. N. Leonavičienė).

Renginio metu gerą nuotaiką palaikė Vilniaus miesto savivaldybės Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Vacio armonikėlė“ (vad. S. Didenka).

Karpiniai – visas gyvenimas

Renginio metu buvo pristatyta tautodailininkės Ados Germanavičienės karpinių paroda „Mylintis popierius“. Pasak Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro direktorės Loretos Marcinkevičienės, tautodailininkė kuria karpinius, kuriuose gausu paukščių, gėlių, žolynų, medžių. Ir tartum jie visi turėtų sielą. Paroda išsiskiria darbų nuotaika: giedra, ramia, šviesia. Žiūri į karpinius, o galvoje kyla mintis: „Vis dėlto koks margas yra gyvenimas!“. Dėkodama už galimybę grožėtis A. Germanavičienės darbais, eksponuojamais kultūros centre, L. Marcinkevičienė kūrėjai padovanojo gėlę, primenančią menininkės aistrą karpinius.

MOTO

Už galimybę surengti tokio pobūdžio šventę organizatoriai dėkoja Vilniaus miesto savivaldybei, Vilniaus miesto tarybos nariui Algiui Strelčiūnui ir UAB „Pakelės svetainė“.

Vienas iš šventėje dalyvavusių žiūrovų prasitarė: „Kuo daugiau tokių renginių – tuo šviesesnis tampa gyvenimas“. Trakų Vokės gyventojai tokių kultūrinių renginių nekantriai laukia. Gal dėl to, kad jie primena jaunystę, o gal dėl to, kad kultūra vis dar gyva!

Autorės ir Trakų Vokės bendruomenės kultūros centro nuotr.

Nuotraukose:

1. Lentvario liaudiškų šokių grupė „Jaunimėlis“ (vadovė R. Blikertienė)

2. Naujai susikūrusi Širvintų r. Alionų kaimo liaudiška kapela (vad. I. Didžiokienė)

3. Tautodailininkės A. Germanavičienės karpinių paroda „Mylintis popierius“ sulaukė didelio svečių susidomėjimo

4. Visada jaunas, entuziazmu trykštantis renginio vedėjas – Trakų seniūnas K. Vilkauskas

Muzika , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra