Lenkų apžvalgininkas: D. Grybauskaitė kovoja su Lenkija dėl lyderystės regione

Autorius: Data: 2012-04-12 , 16:32 Spausdinti

„Prieš ketverius metus Lietuvos ir Lenkijos prezidentai kartu kovojo dėl Gruzijos ir Ukrainos įtraukimą į NATO prieangį, o po kelių mėnesių taip pat kartu išvyko į Tbilisį paremti gruzinus, kurie buvo atakuojami Rusijos. Šiandien Lietuvos prezidentė atmeta Lenkijos prezidento kvietimą į susitikimą Varšuvoje dėl NATO ateities ir regiono saugumo. Tai yra liūdniausias simbolis to, kas liko iš lenkų-lietuvių santykių“, – rašo lenkų apžvalgininkas Jerzy Haszczynski portale „Rp.pl“.

Pasak jo, galima įtarti, kad Dalia Grybauskaitė kovoja su Lenkija dėl lyderiavimo regione. Tai reiškia, kad bet kokia kaina ji nenori leisti, kad Lenkija – be abejonės didžiausia ir daugiausiai gyventojų turinti šio NATO ir ES regiono šalis – būtų lydere. Aštresnė versija – D. Grybauskaitė svajoja apie Lietuvą – lyderę. „Tai yra, turint omenyje prezidentės poziciją šioje šalyje – Grybauskaitę – lyderę“, – rašo J. Haszczynski.

Pasak apžvalgininko, viskas rodo, kad artimiausi, t. y. Latvijos ir Estijos vadovai su tokiu vaidmeniu net teoriškai nesutiks, nes yra kritiškai nusiteikę D. Grybauskaitės atžvilgiu. Prezidentė, anot jo, taip pat neturi didelės paramos JAV, kadangi atmetė pasiūlymą vykti į pietus su Baracku Obama prieš dvejus metus Prahoje. Karine prasme Lietuva taip pat nėra patraukli, pati kariuomenei skiria vos 0,83 proc. BVP (ir taip nedidelio), taigi daugiau nei du kartus mažiau nei Lenkija ar Estija.

Autorius cituoja Česlovą Juršėną: „pati svarbiausia priežastis, tačiau labai bloga, yra paerzinti Lenkiją, kuri norėtų matyti Lietuvą ant kelių“ – tokiu būdu (su pasitenkinimu) 2012 m. balandžio 11 d. komentavo prezidentės atsisakymą vykti į Lenkiją Lietuvos Seimo vicepirmininkas Č. Juršėnas. Jo nuomone, prezidentė parodė stiprų charakterį Lenkijos atžvilgiu, „kuri vis labiau nepatenkinta dėl lenkų tautinės mažumos padėties Lietuvoje“.

„Tai yra svarbus pasisakymas, kadangi Juršėnas, vienas iš kairės lyderių (dabar socialdemokratinės, anksčiau pokomunistinės), kadaise buvo politikas, artimas Lenkijai. Šiandien Juršėnas yra toks pasipiktinęs Lenkijos pozicija, kaip niekada anksčiau ginančia lenkus Lietuvoje, kad tai jam aptemdo saugumo klausimus (mąsto panašiai, kaip ir prezidentė)“, – rašo J. Haszczynskis.

Pasak komentaro autoriaus, lietuviams turėtų rūpėti geri santykiai su Lenkijos prezidentu Bronislovui Komorovskiu, kadangi Lenkijos užsienio reikalų ministrui Radoslavui Sikorskiui, pasak autoriaus, lietuviai niekada neatleis už lenkų tautinės mažumos situacijos palyginimą su Baltarusijos lenkų situacija.

Kalbėdamas apie lenkų Lietuvoje ir lietuvių Lenkijoje situacijos palyginimą, autorius teigia, kad tik pokalbiai dėl įstatymų turi prasmę, nes emocijas yra sunku palyginti emocijas.

„Nežinome, ar Lenkijos lietuvių savijauta blogėja, tačiau žinome, kad turi daugiau teisių nei turėjo anksčiau. O lenkų Lietuvoje situacija įstatymiškai pablogėjo, kas yra nesuderinama su europietiškais standartais. Šiame pavojingame Lietuvos prezidentės žaidime su Lietuvos saugumu vienas dalykas yra džiuginantis. Kvietimo į Varšuvą atmetimą sukritikavo nemažai Lietuvos ekspertų“, – komentarą užbaigia J. Haszczynski.

Šarūno Mažeikos nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: LR prezidentė D. Grybauskaitė

Lenkijos spauda apie Lietuvą , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra