Lenkijos lietuviai ESBO komisarui ruošia skundus dėl tautinės nesantaikos kurstymo

Autorius: Data: 2012-03-27 , 11:44 Spausdinti

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) aukštasis komisaras tautinių mažumų klausimais Knutas Vollebaekas šią savaitę Varšuvoje susitiks su Lenkijos lietuvių tautinės mažumos atstovais. Opiausias tautiečių Lenkijoje galvos skausmas – politinė įtampa ir baimė dėl tautinės nesantaikos.

Kaip DELFI teigė Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas, Seinų „Žiburio“ mokyklos direktorius Algirdas Vaicekauskas, K. Vollebaekas pirmiausiai bus informuotas apie gerokai suprastėjusį lenkų požiūrį į lietuvius bei galimą tautinės nesantaikos kurstymą.

„Jaučiame pavojų. Kaip žinote, praėjusiais metais buvo išpuoliai prieš lietuvius, prieš mūsų dvigubus užrašus, lietuviškus vietovių pavadinimus. Yra Berznyko kapinių paminklas (1920 m. Lietuvos-Lenkijos konflikte žuvę lietuviai kariai jame vadinami Raudonosios armijos talkininkais – DELFI), kuris stovi ir skatina tautinę nesantaiką tarp lenkų ir lietuvių. Yra Panerių kryžius, kuris tiesiogiai apkaltina mus, gyvenančius Lenkijoje lietuvius, už Panerių įvykius Antrojo pasaulinio karo metu“, – kalbėjo A. Vaicekauskas.

Pasak jo, baiminamasi, kad pašliję Lietuvos-Lenkijos santykiai gali prasiveržti tolesniais išpuoliais prieš Punske ir Seinuose gyvenančius tautiečius.

„Tai gali sukelti neramumus mūsų atžvilgiu“, – nuogąstavo mokyklos vadovas.

Pašnekovo žodžiais, pasigendama ir labiau geranoriško Lenkijos valdžios požiūrio į lietuvių kalbos statusą Seinuose, lietuvių tautinės mažumos švietimą.

Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas teigė perduosiąs K. Volleabaekui ir savo nuogąstavimus dėl esą ne itin sąžiningo Lenkijos politikų elgesio lietuvių tautinės mažumos atžvilgiu, pasitelkiant ją kaip įrankį konflikte su oficialiuoju Vilniumi dėl Lietuvos lenkų tautinės mažumos.

„Buvo Punsko valsčiui didžiulis spaudimas iš Lenkijos vyriausybės, kada savivaldybė, bijodama dėl gyventojų saugumo, nenorėjo grąžinti tų dvikalbių vietovių pavadinimų. Buvo spaudimas, kad būtinai pakabinti, – prisiminė A. Vaicekauskas. – Mes suvokiame ir jaučiame, kad tampame santykių tarp Lietuvos ir Lenkijos tam tikru instrumentu. Kad spausti Lietuvą dėl kažkokių nuolaidų lenkams, gyvenantiems Lietuvoje.“

„Mes Lenkijai tampame kaltininkais to, kad, kabutėse, pažeidžiamos lenkų teisės Lietuvoje. Yra formuojama tokia atmosfera, kai mes tampame tų santykių įkaitais. Įtampa tvyro ore. Aišku, to palankumo Seinuose niekada nebuvo, bet ypač tai paaštrina Lenkijos politikų pasisakymai“, – pridūrė Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas.

Lenkijos lietuvių susitikimas su K. Vollebaeku numatytas penktadienį, 2012 m. kovo 30 d.

Šarūno Mažeikos nuotr.

www.delfi.lt

Lietuva - Lenkija , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra