Lenkijos instituto Vilniuje naujienlai​škis Nr. 12 / Newsletter Instytutu Polskiego w Wilnie nr 12

Autorius: Data: 2011-06-03 , 09:42 Spausdinti

Naujienlaiškis Nr. 12

2011 m. birželio mėnesio renginiai

*

Birželio 3 d. 19.30 val., Vilniaus paveikslų galerijos kiemas (Didžioji g. 4, Vilnius) – Lenkijos instituto 15 metų gimtadienio koncertas „Naktis su Tangata“.

Koncertuos: KVINTETAS TANGATA (Lenkija): GRZEGORZ LALEK (smuikas), KLAUDIUSZ BARAN (bandoneonas), PIOTR MALICKI (gitara), HADRIAN FILIP TABĘCKI (fortepijonas), SEBASTIAN WYPYCH (kontrabosas); Vilniaus m. savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS dirigentas DONATAS KATKUS.

Jei tikite posakiu „kaip sutiksi Naujuosius, tokie jie ir bus, patikėkite ir tuo, jog „vasarą pradėjus su Kristupo festivaliu, įspūdžių tikrai netrūks! Būtent todėl kviečiame Jus į tikrų tikriausią milongą senamiesčio širdyje, kurioje gyvai gros pasaulinės tango bendruomenės numylėtinis kvintetas Tangata ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas prof. Donato Katkaus.

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras seniai stebina išradingumu bei muzikiniais eksperimentais, tačiau nuo jo nė kiek neatsilieka ir Tangata: ką šis kolektyvas begrotų – iki skausmo žinomo romanso melodiją, liaudies dainą ar žymiojo A. Piazzolla kūrinius, kiekvienas jų skamba kaip pats gražiausias, aistringiausias, Argentinos dvasia prisodrintas tango. Taigi, nustatykite emocinius imtuvus reikiama banga ir pasiruoškite… flirtui su vasara tango žingsniu!

Programoje J. Peterburski, W. Szpilman, H. Wars, A. Piazzolla

Įėjimas nemokamas

Koncertas rengiamas kartu su Kristupo vasaros festivaliu ir Lietuvos dailės muziejumi.

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

Birželio 4 d. 21.00 val., Santakos parkas, Kaunas

Garsaus Italijos kompozitoriaus Sandro Di Stefano miuziklo „Karolis“, pasakojančio apie Jono Pauliaus II gyvenimą bei įtaką pasaulio istorijai, premjera.

Gegužės 1 dieną  net 27 metus Katalikų Bažnyčiai vadovavęs Jonas Paulius II popiežiaus Benedikto XVI dekretu buvo paskelbtas palaimintuoju. Kartu su visu pasauliu šį neeilinį įvykį šventė ir Lietuva, kur pagrindiniu iškilmių akcentu tapo miuziklo „Karolis“ premjera.

Šis miuziklas tikrai prisidės prie visų piliečių, o ypač prie jaunosios kartos, dorinio ir pilietinio ugdymo, dar kartą primins, kaip Šventojo Tėvo paraginti nebijoti, išdrįsome patikėti savo laisvės galimybe ir perspektyva“, – sakė kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Jono Pauliaus II vaidmenį atliks garsus atlikėjas Liudas Mikalauskas. Miuzikle taip pat pasirodys dainininkai Egidijus Bavikinas, Tomas Ladyga, aktoriai Rimantas Bagdzevičius, Liucija Rukšnaitytė, Henrikas Savickis, Petro Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras, Vytauto Didžiojo universiteto liaudies šokių ansamblis „Žilvitis“ ir kiti atlikėjai. Miuziklo „Karolis“ režisierius – Nerijus Petrokas.

Įėjimas nemokamas

Projektą globoja: kardinolas Audrys Juozas Bačkis, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

Projekto partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

Nuo birželio 7 d., Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia (Vilniaus g. 2, Kretinga)

Fotografijų ir pašto ženklų paroda „Jonas Paulius II“.

Ši paroda – tai intelektuali kelionė svarbiausiais Jono Pauliaus II minties takais. Žmogus nuo pat savo būties pradžios savęs klausia apie pasaulio prasmę, apie žmogaus gyvenimo prasmę, apie tai, kas yra žmonijos istorija ir koks yra jos būties tikslas, taip pat užduoda sau ir iš šių klausimų išryškėjantį klausimą: kas yra tiesa? Šventasis Tėvas skatina mus ieškoti atsakymo į šiuos klausimus. Savo gyvenimu jis rodė aktyvios, atviros laikysenos pavyzdį. Jis buvo Popiežius – Piligrimas. Jo dėka kelionė – seniausias gyvenimo sinonimas – įgavo naują prasmę ir galutinę pilnatvę…

Šventasis Tėvas lenkams yra gyvas dvasinių ir materialinių vertybių darnos kasdieniame gyvenime pavyzdys. Toks Šventojo Tėvo paveikslas įkvėpė Lenkijos paštą parodai suteikti platų kontekstą, sudarytą iš visų ženklų, išleistų Popiežiaus garbei 1979-2008 metais.

Paroda veiks iki birželio 20 d.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos paštas, Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*

Birželio 9 d. 17 val., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Prof. Tadeuszo Bujnickio knygos W Wielkim Księstwie Litewskim i w Wilnie (Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Vilniuje) pristatymas.

Knyga skirta paribio kultūros ir literatūros problemoms, literatūriniam gyvenimui Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, taip pat lietuvybės problematikai J. I. Kraszewskio, J. Weyssenhoffo, T. Konwickio ir kitų autorių kūryboje.

Įėjimas nemokamas

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*

Birželio 13 d. 17.10 val., „Skalvijos“ kino centras (Goštauto g. 2/15, Vilnius)

Lenkų kino klubas: rež. Johano Kento Harrisono filmas „Irenos Sendlerowos vaikai“ (JAV, Lenkija, 2009, 97‘).

Bendra JAV ir Lenkijos produkcija. Jaudinanti ir nepaprasta istorija apie moterį, II pasaulinio karo metais sugebėjusią išgelbėti 2500 žydų vaikų.

Filmas lenkų kalba su angliškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, „Skalvijos“ kino centras

Projekto koordinatorė: Odeta Venckavičienė

* 

Birželio 15 d. 18.30 val., Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10/2, Vilnius)

Birželio 15-ąją Lietuvoje minima Okupacijos ir genocido diena. Ta proga, minint Holokausto aukų atminties metus, bus rodomas rež. Johano Kento Harrisono filmas „Irenos Sendlerowos vaikai“ (JAV, Lenkija, 2009, 97‘).

Bendra JAV ir Lenkijos produkcija. Jaudinanti ir nepaprasta istorija apie moterį, II pasaulinio karo metais sugebėjusią išgelbėti 2 500 žydų vaikų.

Filmas lenkų kalba su angliškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Tolerancijos centras, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*

Birželio 17 d. – liepos 8 d., K. Sirvydo skveras Vilniuje (tarp Lenkijos ir Prancūzijos ambasadų) – Paroda „Lenkų kino aktorės“

Birželio 18 d. 22.30 – 00.30 val., K. Sirvydo skveras Vilniuje (ant Lenkijos ambasados pastato sienos) – Lenkų animacijos perlai: Tomaszo Bagińskio animacinių filmų peržiūra.

Programoje: „Katedra“, „Kritimo menas“, Kinematografas“

Paroda ir filmai – kultūros projekto „Tebūnie naktis“ programos dalis.

Lenkų kino aktorės – tai ekspozicija, kurią sudaro 55 aktorių, atstovaujančių skirtingoms kartoms, – nuo prieškario iki šių laikų, – biografijos ir profesiniai pasiekimai. Aktorės ekspozicijai atrinktos dviem būdais. Savo sąrašą pateikti buvo paprašyta komisija, kurią sudarė iškilūs kino meno srities atstovai: rašytojas ir scenaristas Januszas Głowackis, operatorius ir režisierius Sławomiras Idziakas, prodiuseris ir režisierius Michałas Kwiecińskis, režisierius Borysas Lankoszas ir aktorius bei režisierius Bogusławas Linda. Komisijos atrinktas pavardes papildė antras, portalo www.filmweb.pl internautų sudarytas sąrašas. Aktorių portretų autoriai – taip pat skirtingų kartų žinomi fotomenininkai: Piotras Bujnowiczius, Edwardas Hartwigas, Krzysztofas Gierałtowskis, Zofia Nasierowska, Renata Pajchel, Wojciechas Plewińskis, Tadeuszas Rolke. Daugelį metų susiję su kino pasauliu, jie sugebėjo perteikti daug daugiau nei vien tik jo spindesį ir koloritą. Dauguma parodos portretų bėgant metams įgavo dramatiškų istorijos potėpių. Juose įamžintas ne tik aktorių asmenybės ar išorinis grožis, bet ir jų svajonės ar nerimas. Sakoma, kad nuotraukose užfiksuojama, tarsi uždaroma į narvelį ta vienintelė akimirka. Tačiau tikroji fotografija visada atskleidžia daug daugiau. Tuo galima įsitikinti šioje parodoje.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

Birželio 19 d. 21.15 val., Lietuvos televizijos I programa

Rež. Jano Hryniako vaidybinis filmas „Triukas“ (Lenkija, 2010, 95‘)

Tai veiksmo komedija apie dviejų už grotų sėdinčių bičiulių pabėgimą iš kalėjimo. Jie – ne bet kas, o tikri nusikalstamo pasaulio inteligentai: genialus dolerių padirbinėtojas Marekas Kowalewskis ir jo vyresnysis kameros bičiulis „Profesorius“ Metekas. Mareko „atspausdintų“ dolerių beveik neatskirsi nuo tikrų. Sėdėdamas kalėjime jis gauna vyriausybės pasiūlymą – jam bus sumažintas bausmės laikas, jei padirbs šešis milijonus dolerių, kurie būtų išpirka už Irake pagrobtą politiką. Šitaip atsitiktinai įpainioti į nešvarius valdžios žaidimus vyrukai nusprendžia sužaisti va bank, bet kartu suvesti dar ir praeities sąskaitas. Komplikuota intriga – galimybė išeiti į laisvę ir atsiskaityti su tais, kurie juo įkišo į aferą. Ar jiems pasiseks apmauti savo klastingus ir pavojingus priešininkus?

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos televizija

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*

Birželio 20 d. 17.30, Kino centras „Garsas“ (Respublikos g. 40, Panevėžys)

Europos šalių kino klubas: rež. Waldemaro Krzysteko filmas „Mažoji Maskva“ (Lenkija, 2008, 113‘).

1967-ieji. Jaunas, į kosmonautus pretendavęs, tačiau juo netapęs lakūnas Jura pasiunčiamas į Legnicą. Į šią „Mažąją Maskvą“, kaip ją tuo metu vadino dėl didžiausios sovietų kariuomenės įgulos Rytų Europoje, jis atvyksta drauge su dailia jauna žmona Vera. O ši, susižavėjusi lenkų poezija ir muzika, „draugystės konkurse“ pakeri publiką atlikdama „Grande Valse Brillante“ – dalį kūrinio padainuoja lenkiškai ir laimi pirmą vietą. Tą patį vakarą ji susipažįsta su lenkų karininku ir muzikantu Michalu. Nors abu ilgai bando priešintis užgimusiam jausmui, tačiau rusės ir lenko meilė draudžiama, nelegali, tegalinti skleistis slapčia…

Filmas apdovanotas daugelyje kino festivalių, be kitų – Grand Prix („Auksiniais liūtais“) Gdynės kino festivalyje ir 7 Lenkų kino akademijos apdovanojimais – „Ereliais“.

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Garsas“

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*

Birželio 26 d. 18 val., Šv. Jonų bažnyčia (Šv. Jono g. 12)

 Iškilmingas koncertas skirtas Czesławo Miłoszo 100-ųjų gimimo metinėms.

Vakaro programoje, be kitų, – O. Narbutaitės oratorija, skirta Cz. Miłoszui, su poeto tekstais. Atlieka choras „Aidija“.

Įėjimas su kvietimais

Organizatoriai: LR kultūros ministerija, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus universitetas, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*

Birželio 27 d. 18 val. Taikomosios dailės muziejus (Arsenalo g. 3a)

Ikonografinė paroda, skirta Czesławo Miłoszo 100-mečio jubiliejui „Czesławo Miłoszo tėvynės ieškojimas“

Paroda susideda iš dviejų dalių: „Miłoszas ir Lietuva“ bei „Miłoszas ir pasaulis“.

Paroda veiks iki š. m. rugsėjo pradžios.

Įėjimas su kvietimais

Organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos kultūros ministerija, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

* 

Nuo birželio 27 d., Lietuvos Respublikos Seimas (Gedimino pr. 53)

Paroda „Czesławas Miłoszas. Poeto šimtmetis.

Parodos, skirtos Czesławo Miłoszo gimimo 100-mečiui, tikslas – prisiminti lenkų nobelisto asmenybę, jo poeziją, prozą, vertimus ir esė. Trumpoje chronologijoje žiūrovams pateikiami svarbiausi Poeto biografijos faktai, poezijos ir esė rinkinių bei romanų pavadinimai.

Parodos ikonografinę medžiagą sudaro nematytos Czesławo Miłoszo nuotraukos, darytos profesionalaus fotomenininko Maciejaus Billewicziaus 1981 metais, kai Poetas pirmą kartą po 30 metų grįžo į Lenkiją. Jis su Miłoszu eidavo ne tik į oficialius renginius, bet ir į susitikimus su šeima ir draugais, taip sukurdamas nepaprastai įdomių fotografijų, parodančių kitą, privatų Poeto, Nobelio premijos laureato veidą.

Parodoje taip pat pabrėžiamas Miłoszo ryšys su Lietuva, nes būtent Lietuva, „mažoji tėvynė“, Miłoszui tapo mitine Arkadija, svarbia vieta, idealizuota prabėgančiu laiku, poetizuota ilgesiu.

Ekspoziciją apipavidalino dailininkas, Varšuvos dailės akademijos dėstytojas Adamas Orlewiczius, parodos scenarijų parengė Varšuvos A. Mickevičiaus literatūros muziejaus darbuotoja Jolanta Pol.

Paroda veiks iki liepos 11 d.

Organizatoriai: Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos Seimas, Lenkijos institutas

* 

Birželio 27-28 d., Vilniaus universitetas (Universiteto g. 3)

Tarptautinė mokslinė konferencija „Czesławo Miłoszo vietos ir laikai“.

Konferencijoje siūloma svarstyti Cz. Miłoszo kūrybos topografijos, laiko percepcijos, istorinės vaizduotės ryšius su asmens tapatybės, vertybinių pasirinkimų, intelektualinės ir politinės laikysenos problematika. Cz. Miłoszo palikimą siūloma aptarti Lietuvos, Lenkijos, Vidurio ir Rytų Europos, Prancūzijos, JAV kultūros kontekstuose.

Tiksli konferencijos programa jau netrukus: http://www.llti.lt

Organizatoriai: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus universiteto Polonistikos centras, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedra, Knygos institutas (Lenkija)

Projekto partneris: Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

* 

Nuo birželio 28 d., galerija Kairė-dešinė“ – Vilniaus grafikos centras (Latako g. 3)

Olgos Wielogórskos (Lenkija) grafikos ir skulptūros paroda.

Paroda veiks iki liepos 16 d.

Organizatoriai: galerija Kairė-dešinė“ – Vilniaus grafikos centras, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

Lenkijos institutas Vilniuje pasilieka teisę keisti renginių programą.

Lenkijos institutas

Darbo laikas:

9.00-18.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

9.00-16.00 (penktadienį)

Mediateka: 15.00-17.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

Adresas: Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

  

*******

 

Imprezy w CZERWCU

*

3 czerwca (piątek), godz. 19.30, dziedziniec Wileńskiej Galerii Obrazów (ul. Didžioji 4)

Koncert z okazji 15-lecia Instytutu Polskiego „NOC z TANGATĄ”

Wystąpią TANGATA QUINTET: GRZEGORZ LALEK – skrzypce, HADRIAN FILIP TABĘCKI – fortepian, KLAUDIUSZ BARAN – bandoneon i akordeon, PIOTR MALICKI – gitara elektryczna, SEBASTIAN WYPYCH – kontrabas;

WILEŃSKA ORKIESTRA KAMERALNA IM. ŚW. KRZYSZTOFA pod batutą DONATASA KATKUSA.

W programie wieczoru specjalny program z okazji 15-lecia Instytutu Polskiego, przygotowany przez mistrzów tanga z Polski – kwintet Tangata wraz z Wileńską Orkiestrą Kameralną im. św. Krzysztofa pod batutą prof. Donatasa Katkusa. Cudowne melodie, przepojone duchem Argentyny i przetkane aksamitną nutą skrzypiec – będą  naszym darem serca i wyrazem szacunku dla Państwa.

Program w całości poświęcony jest tangom polskim i argentyńskim – głównie autorów przedwojennych, takich jak: Petersburski, Karasiński, Wars, Szpilman, Maciejowski oraz Astor Piazzolla. Wszystkie utwory zostały przygotowane w nowych aranżacjach, które realizując założenia tango nuevo Astora Piazzolli dają tym tangom nowe – współczesne i koncertowe życie. Jest to program dla wszystkich pokoleń – tych starszych urzekają znane z dzieciństwa melodie, a młodsi odczytują te stare tanga przez pryzmat emocjonalności wykonania – tango nie starzeje się – dopóki rządzą nami emocje.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Letni Festiwal im. św. Krzysztofa, Muzeum Sztuki Litwy

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

4 czerwca (sobota), godz. 21.00, Santakos Parkas, Kowno

Kowieńska premiera musicalu „Karol” kompozytora Sandro Di Stefano o życiu i działalności Jana Pawła II w związku z beatyfikacją Jana Pawła II.

W postać Jana Pawła II wcieli się znany litewski solista Liudas Mikalauskas. Wystąpią również soliści: Egidijus Bavikinas, Tomas Ladyga; aktorzy: Rimantas Bagdzevičius, Liucija Rukšnaitytė, Henrikas Savickis; Kowieński Państwowy Chór pod kierownictwem Petrasa Bingelisa, zespół tańca ludowego „Žilvitis“ Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego z Kowna. Musical wyreżyserował – Nerijus Petrokas.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: kardynał Audrys Juozas Bačkis, arcybiskup kowieński Sigitas Tamkevičius.

Wstęp wolny

Partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

Od 7 czerwca, Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kretyndze (ul. Vilniaus 2)

Wystawa planszowa „Jan Paweł II”.

Ojciec Święty jest dla wielu ludzi żywą wskazówką godzenia wartości duchowych i materialnych w codziennym życiu. Taki obraz Ojca Świętego zainspirował Pocztę Polską do nadania prezentowanej wystawie szerokiego kontekstu treściowego, w który wplecione są wszystkie wydania znaczków pocztowych dedykowanych Papieżowi w latach 1979-2008.

Wystawa czynna do 20 czerwca br.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Poczta Polska, Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kretindze

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*

9 czerwca (czwartek), godz. 17.00, Instytut Polski w Wilnie (ul. Didžioji 23)

Spotkanie autorskie i prezentacja książki prof. Tadeusza Bujnickiego „W Wielkim Księstwie Litewskim i w Wilnie“.

Książka poświęcona problemom kultury i literatury pogranicza, życiu literackiemu Wielkiego Księstwa Litewskiego, litewskości w twórczości m.in. J. I. Kraszewskiego, J. Weyssenhoffa, T. Konwickiego.

Spotkanie poprowadzi dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru dr Mindaugas Kvietkauskas.

Wstęp wolny

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

13 czerwca (poniedziałek), godz. 17.10, Centrum Filmowe „Skalvija” (Goštauto g. 2/15)

Projekcja filmu w reż. Johana Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” (USA, Polska, 2009, 97‘).

Historia Ireny Sendler, która była uczestnikiem polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i została aresztowana przez nazistów za ocalenie z warszawskiego getta prawie 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Filmowe „Skalvija”

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

* 

15 czerwca (środa), godz. 18.30., Centrum Tolerancji w Wilnie (ul. Naugarduko 10/2)

W Dniu Okupacji i Holocaustu na Litwie oraz w ramach ochodów Roku Holocaustu – projekcja filmu w reż. Johana Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” (USA, Polska, 2009, 97‘).

Film biograficzny opowiadający historię życia Ireny Sendlerowej, polskiej pielęgniarki, która podczas II wojny światowej uratowała przed zagładą ponad 2500 żydowskich dzieci.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Centrum Tolerancji, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

17 czerwca – 8 lipca, Plac im. K. Sirvydasa w Wilnie (między Ambasadą Republiki Francuskiej i Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej)

Wystawa „Aktorki polskiego filmu”.

18 czerwca (sobota), godz. 22.30-00.30, Plac im. K. Sirvydasa w Wilnie (między Ambasadą Republiki Francuskiej i Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, na ścianie Ambasady RP)

Perły polskiej animacji – pokaz 3 filmów animowanych Tomasza Bagińskiego (Katedra, Sztuka spadania, Kinematograf).

Wystawa i projekcja w ramach nocy z kulturą „Tebūnie naktis“.

Aktorki polskiego filmu” – to prezentacja biografii i dokonań artystycznych 55 polskich aktorek wielu pokoleń – od czasów przedwojennych aż po ostatnie lata. Wybór jest wypadkową dwóch opinii. Pierwszą z nich uzgodniło jury złożone z cienionych przedstawicieli filmowych dziedzin: pisarza i scenarzysty Janusza Głowackiego, operatora i reżysera Sławomira Idziaka, producenta i reżysera Michała Kwiecińskiego, reżysera Borysa Lankosza, aktora i reżysera Bogusława Lindy. Na drugi, dopełniający, wybór złożyły się głosy internautów portalu www.filmweb.pl. Fotograficzne portrety aktorek wyszły spod ręki mistrzów również kilku pokoleń. Piotr Bujnowicz, Edward Hartwig, Krzysztof Gierałtowski, Zofia Nasierowska, Renata Pajchel, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke – przez długie lata związania ze światem filmu – potrafią przekazać coś więcej niż jego blask i koloryt.

Większość portretów zamieszczonych na wystawie ma swoją historię udramatyzowaną przez czas. Zapisują nie tylko urodę i osobowość aktorek, także ich marzenia i niepokoje. O fotosach powiada się, że chwytają jedynie pewien moment i zamykają go w klatce. Prawdziwa sztuka fotografii dociera jednak znacznie głębiej…

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

19 czerwca (niedziela), godz. 21.15, I Program Litewskiej Telewizji Publicznej

Projekcja filmu w reż. Jana Hryniaka „Trick“ (Polska, 2010, 95‘)

Komedia sensacyjna o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego – utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi – „Profesora” Witka. Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Telewizja Litewska

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

* 

20 czerwca, Centrum Filmowe „Garsas” w Poniewieżu (ul. Respublikos 40)

Projekcja filmu w reż. Waldemara Krzystka „Mała Moskwa“ (Polska, 2008, 113‘) w ramach Klubu Filmu Polskiego.

Jest rok 1967. Jura, młody pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy, zwanej „Małą Moskwą”, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna młoda żona Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką, wygrywa konkurs piosenki („konkurs przyjaźni”), wykonując porywająco, częściowo po polsku „Grande Valse Brillante“ Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Bohaterowie długo się bronią przed rodzącym się uczuciem. Zakazana i nielegalna miłość Rosjanki i Polaka może rozwijać się jedynie w tajemnicy i po kryjomu…

Film doceniony na wielu festiwalach, m.in. otrzymał Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i siedem „Orłów“ – nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Filmowe „Garsas”

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*

26 czerwca (niedziela), godz. 18.00, kościół pw. św. św. Janów (ul. Šv. Jono 12)

Uroczysty koncert poświęcony 100-leciu Czesława Miłosza.

W programie m. in. oratorium litewskiej kompozytorki O. Narbutaitė poświęcone Cz. Miłoszowi do słów poety w wykonaniu chóru „Aidija“.

Wstęp za zaproszeniami

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury RL, Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru, Uniwersytet Wileński, Instytut Polski

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

27 czerwca (poniedziałek), godz. 18.00, Muzeum Sztuki Użytkowej (ul. Arsenalo 3a)

Otwarcie wystawy „Czesława Miłosza szukanie ojczyzny“.

Wystawa składa się z dwóch części: „Miłosz i Litwa“ oraz „Miłosz i świat“. Materiały informacyjne przedstawione na planszach i na ekranie video. Napisy w językach litewskim, polskim i angielskim. W ramach wystawy będzie działał Salon Miłoszowski z wystawą książek poświęconych Nobliście.

Ekspozycja czynna do początku września br.

Wstęp za zaproszeniami

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Litwy, Ministerstwo Kultury RL, Instytut Polski

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

Od 27 czerwca (poniedziałek), Sejm Republiki Litewskiej (Gedimino pr. 53)

Wystawa planszowa „Czesław Miłosz. Stulecie poety”.

Materiałem ikonograficznym do wystawy są nieznane fotografie Czesława Miłosza wykonane przez profesjonalnego artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty Poety w Polsce. Towarzyszył on Miłoszowi nie tylko w oficjalnych uroczystościach, lecz także podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, z czego powstał niezwykle interesujący zbiór ukazujący inną, prywatną twarz poety, laureata nagrody Nobla.

Dodatkowo wystawa podkreśla związki Miłosza z Litwą, gdyż właśnie Litwa – „mała ojczyzna”, stanie się dla Miłosza mityczną Arkadią, miejscem ważnym, wyidealizowanym upływającym czasem, upoetycznionym tęsknotą.

Opracowaniem graficznym ekspozycji zajął się artysta plastyk Adam Orlewicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, scenariusz przygotowała Jolanta Pol, kustosz Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Wystawa czynna do 11 lipca br.

Organizatorzy: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Sejm Republiki Litewskiej, Instytut Polski w Wilnie

* 

27-28 czerwca, od godz. 9.00, Uniwersytet Wileński (ul. Universiteto 3)

Międzynarodowa konferencja „Czasy i miejsca Czesława Miłosza“.

W dwudniowych obradach poświęconych 100-leciu urodzin Czesława Miłosza weźmie udział 25 prelegentów z zagranicy i 9 litewskich naukowców.

Organizatorzy konferencji proponują omówienie związków topografii twórczości Cz. Miłosza, jego percepcji czasu, wyobraźni historycznej z problematyką tożsamości jednostki, wyboru wartości, postaw intelektualnej i politycznej. Spuściznę Cz. Miłosza proponuje się omówić osadzając ją w kontekstach kultury Litwy, Polski, Europy Środkowej i Wschodniej, Francji, USA.

Wstęp wolny

Szczegółowy program konferencji już wkrótce na stronie: http://www.llti.lt/.

Organizatorzy: Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru, Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego, Katedra Literatury Litewskiej Uniwersytetu Wileńskiego, Instytut Książki w Krakowie

Partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

Od 28 czerwca, galeria Kairė-dešinė“ – Wileńskie Centrum Grafiki (ul. Latako 3)

Wystawa grafiki i rzeźby Olgi Wielogórskiej (Polska).

Artystka mieszka i tworzy na suwalszczyźnie. Zajmuje się grafiką warsztatową, użytkową, malarstwem, kamieniarstwem artystycznym, prowadzi warsztaty rękodzieła (wikliniarstwo, filcowanie, ceramika, malowanie ikon, hafciarstwo, koronczarstwo, makrama) i in.

Wystawa czynna do 16 lipca br.

Organizatorzy: Galeria Kairė-dešinė“ – Wileńskie Centrum Grafiki, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

Instytut Polski w Wilnie zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Instytut Polski

Godziny pracy:

9.00 – 18.00 (poniedziałek – czwartek)

9.00 – 16.00 (piątek)

Mediateka: 15.00 – 18.00 (poniedziałek – czwartek)

Adres: Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

Naujienlaiškis Nr. 12

2011 m. birželio mėnesio renginiai

*

Birželio 3 d. 19.30 val., Vilniaus paveikslų galerijos kiemas (Didžioji g. 4, Vilnius) – Lenkijos instituto 15 metų gimtadienio koncertas „Naktis su Tangata“.

Koncertuos: KVINTETAS TANGATA (Lenkija): GRZEGORZ LALEK (smuikas), KLAUDIUSZ BARAN (bandoneonas), PIOTR MALICKI (gitara), HADRIAN FILIP TABĘCKI (fortepijonas), SEBASTIAN WYPYCH (kontrabosas); Vilniaus m. savivaldybės ŠV. KRISTOFORO KAMERINIS ORKESTRAS dirigentas DONATAS KATKUS.

Jei tikite posakiu „kaip sutiksi Naujuosius, tokie jie ir bus, patikėkite ir tuo, jog „vasarą pradėjus su Kristupo festivaliu, įspūdžių tikrai netrūks! Būtent todėl kviečiame Jus į tikrų tikriausią milongą senamiesčio širdyje, kurioje gyvai gros pasaulinės tango bendruomenės numylėtinis kvintetas Tangata ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, diriguojamas prof. Donato Katkaus.

Šv. Kristoforo kamerinis orkestras seniai stebina išradingumu bei muzikiniais eksperimentais, tačiau nuo jo nė kiek neatsilieka ir Tangata: ką šis kolektyvas begrotų – iki skausmo žinomo romanso melodiją, liaudies dainą ar žymiojo A. Piazzolla kūrinius, kiekvienas jų skamba kaip pats gražiausias, aistringiausias, Argentinos dvasia prisodrintas tango. Taigi, nustatykite emocinius imtuvus reikiama banga ir pasiruoškite… flirtui su vasara tango žingsniu!

Programoje J. Peterburski, W. Szpilman, H. Wars, A. Piazzolla

Įėjimas nemokamas

Koncertas rengiamas kartu su Kristupo vasaros festivaliu ir Lietuvos dailės muziejumi.

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

Birželio 4 d. 21.00 val., Santakos parkas, Kaunas

Garsaus Italijos kompozitoriaus Sandro Di Stefano miuziklo „Karolis“, pasakojančio apie Jono Pauliaus II gyvenimą bei įtaką pasaulio istorijai, premjera.

Gegužės 1 dieną  net 27 metus Katalikų Bažnyčiai vadovavęs Jonas Paulius II popiežiaus Benedikto XVI dekretu buvo paskelbtas palaimintuoju. Kartu su visu pasauliu šį neeilinį įvykį šventė ir Lietuva, kur pagrindiniu iškilmių akcentu tapo miuziklo „Karolis“ premjera.

Šis miuziklas tikrai prisidės prie visų piliečių, o ypač prie jaunosios kartos, dorinio ir pilietinio ugdymo, dar kartą primins, kaip Šventojo Tėvo paraginti nebijoti, išdrįsome patikėti savo laisvės galimybe ir perspektyva“, – sakė kardinolas Audrys Juozas Bačkis.

Jono Pauliaus II vaidmenį atliks garsus atlikėjas Liudas Mikalauskas. Miuzikle taip pat pasirodys dainininkai Egidijus Bavikinas, Tomas Ladyga, aktoriai Rimantas Bagdzevičius, Liucija Rukšnaitytė, Henrikas Savickis, Petro Bingelio vadovaujamas Kauno valstybinis choras, Vytauto Didžiojo universiteto liaudies šokių ansamblis „Žilvitis“ ir kiti atlikėjai. Miuziklo „Karolis“ režisierius – Nerijus Petrokas.

Įėjimas nemokamas

Projektą globoja: kardinolas Audrys Juozas Bačkis, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.

Projekto partneris: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

Nuo birželio 7 d., Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia (Vilniaus g. 2, Kretinga)

Fotografijų ir pašto ženklų paroda „Jonas Paulius II“.

Ši paroda – tai intelektuali kelionė svarbiausiais Jono Pauliaus II minties takais. Žmogus nuo pat savo būties pradžios savęs klausia apie pasaulio prasmę, apie žmogaus gyvenimo prasmę, apie tai, kas yra žmonijos istorija ir koks yra jos būties tikslas, taip pat užduoda sau ir iš šių klausimų išryškėjantį klausimą: kas yra tiesa? Šventasis Tėvas skatina mus ieškoti atsakymo į šiuos klausimus. Savo gyvenimu jis rodė aktyvios, atviros laikysenos pavyzdį. Jis buvo Popiežius – Piligrimas. Jo dėka kelionė – seniausias gyvenimo sinonimas – įgavo naują prasmę ir galutinę pilnatvę…

Šventasis Tėvas lenkams yra gyvas dvasinių ir materialinių vertybių darnos kasdieniame gyvenime pavyzdys. Toks Šventojo Tėvo paveikslas įkvėpė Lenkijos paštą parodai suteikti platų kontekstą, sudarytą iš visų ženklų, išleistų Popiežiaus garbei 1979-2008 metais.

Paroda veiks iki birželio 20 d.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos paštas, Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*

Birželio 9 d. 17 val., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Prof. Tadeuszo Bujnickio knygos W Wielkim Księstwie Litewskim i w Wilnie (Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Vilniuje) pristatymas.

Knyga skirta paribio kultūros ir literatūros problemoms, literatūriniam gyvenimui Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, taip pat lietuvybės problematikai J. I. Kraszewskio, J. Weyssenhoffo, T. Konwickio ir kitų autorių kūryboje.

Įėjimas nemokamas

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

* Birželio 13 d. 17.10 val., „Skalvijos“ kino centras (Goštauto g. 2/15, Vilnius)

Lenkų kino klubas: rež. Johano Kento Harrisono filmas „Irenos Sendlerowos vaikai“ (JAV, Lenkija, 2009, 97‘).

Bendra JAV ir Lenkijos produkcija. Jaudinanti ir nepaprasta istorija apie moterį, II pasaulinio karo metais sugebėjusią išgelbėti 2500 žydų vaikų.

Filmas lenkų kalba su angliškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, „Skalvijos“ kino centras

Projekto koordinatorė: Odeta Venckavičienė

* 

Birželio 15 d. 18.30 val., Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10/2, Vilnius)

Birželio 15-ąją Lietuvoje minima Okupacijos ir genocido diena. Ta proga, minint Holokausto aukų atminties metus, bus rodomas rež. Johano Kento Harrisono filmas „Irenos Sendlerowos vaikai“ (JAV, Lenkija, 2009, 97‘).

Bendra JAV ir Lenkijos produkcija. Jaudinanti ir nepaprasta istorija apie moterį, II pasaulinio karo metais sugebėjusią išgelbėti 2 500 žydų vaikų.

Filmas lenkų kalba su angliškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Tolerancijos centras, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*

Birželio 17 d. – liepos 8 d., K. Sirvydo skveras Vilniuje (tarp Lenkijos ir Prancūzijos ambasadų) – Paroda „Lenkų kino aktorės“

Birželio 18 d. 22.30 – 00.30 val., K. Sirvydo skveras Vilniuje (ant Lenkijos ambasados pastato sienos) – Lenkų animacijos perlai: Tomaszo Bagińskio animacinių filmų peržiūra.

Programoje: „Katedra“, „Kritimo menas“, Kinematografas“

Paroda ir filmai – kultūros projekto „Tebūnie naktis“ programos dalis.

Lenkų kino aktorės – tai ekspozicija, kurią sudaro 55 aktorių, atstovaujančių skirtingoms kartoms, – nuo prieškario iki šių laikų, – biografijos ir profesiniai pasiekimai. Aktorės ekspozicijai atrinktos dviem būdais. Savo sąrašą pateikti buvo paprašyta komisija, kurią sudarė iškilūs kino meno srities atstovai: rašytojas ir scenaristas Januszas Głowackis, operatorius ir režisierius Sławomiras Idziakas, prodiuseris ir režisierius Michałas Kwiecińskis, režisierius Borysas Lankoszas ir aktorius bei režisierius Bogusławas Linda. Komisijos atrinktas pavardes papildė antras, portalo www.filmweb.pl internautų sudarytas sąrašas. Aktorių portretų autoriai – taip pat skirtingų kartų žinomi fotomenininkai: Piotras Bujnowiczius, Edwardas Hartwigas, Krzysztofas Gierałtowskis, Zofia Nasierowska, Renata Pajchel, Wojciechas Plewińskis, Tadeuszas Rolke. Daugelį metų susiję su kino pasauliu, jie sugebėjo perteikti daug daugiau nei vien tik jo spindesį ir koloritą. Dauguma parodos portretų bėgant metams įgavo dramatiškų istorijos potėpių. Juose įamžintas ne tik aktorių asmenybės ar išorinis grožis, bet ir jų svajonės ar nerimas. Sakoma, kad nuotraukose užfiksuojama, tarsi uždaroma į narvelį ta vienintelė akimirka. Tačiau tikroji fotografija visada atskleidžia daug daugiau. Tuo galima įsitikinti šioje parodoje.

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

Birželio 19 d. 21.15 val., Lietuvos televizijos I programa

Rež. Jano Hryniako vaidybinis filmas „Triukas“ (Lenkija, 2010, 95‘)

Tai veiksmo komedija apie dviejų už grotų sėdinčių bičiulių pabėgimą iš kalėjimo. Jie – ne bet kas, o tikri nusikalstamo pasaulio inteligentai: genialus dolerių padirbinėtojas Marekas Kowalewskis ir jo vyresnysis kameros bičiulis „Profesorius“ Metekas. Mareko „atspausdintų“ dolerių beveik neatskirsi nuo tikrų. Sėdėdamas kalėjime jis gauna vyriausybės pasiūlymą – jam bus sumažintas bausmės laikas, jei padirbs šešis milijonus dolerių, kurie būtų išpirka už Irake pagrobtą politiką. Šitaip atsitiktinai įpainioti į nešvarius valdžios žaidimus vyrukai nusprendžia sužaisti va bank, bet kartu suvesti dar ir praeities sąskaitas. Komplikuota intriga – galimybė išeiti į laisvę ir atsiskaityti su tais, kurie juo įkišo į aferą. Ar jiems pasiseks apmauti savo klastingus ir pavojingus priešininkus?

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos televizija

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*

Birželio 20 d. 17.30, Kino centras „Garsas“ (Respublikos g. 40, Panevėžys)

Europos šalių kino klubas: rež. Waldemaro Krzysteko filmas „Mažoji Maskva“ (Lenkija, 2008, 113‘).

1967-ieji. Jaunas, į kosmonautus pretendavęs, tačiau juo netapęs lakūnas Jura pasiunčiamas į Legnicą. Į šią „Mažąją Maskvą“, kaip ją tuo metu vadino dėl didžiausios sovietų kariuomenės įgulos Rytų Europoje, jis atvyksta drauge su dailia jauna žmona Vera. O ši, susižavėjusi lenkų poezija ir muzika, „draugystės konkurse“ pakeri publiką atlikdama „Grande Valse Brillante“ – dalį kūrinio padainuoja lenkiškai ir laimi pirmą vietą. Tą patį vakarą ji susipažįsta su lenkų karininku ir muzikantu Michalu. Nors abu ilgai bando priešintis užgimusiam jausmui, tačiau rusės ir lenko meilė draudžiama, nelegali, tegalinti skleistis slapčia…

Filmas apdovanotas daugelyje kino festivalių, be kitų – Grand Prix („Auksiniais liūtais“) Gdynės kino festivalyje ir 7 Lenkų kino akademijos apdovanojimais – „Ereliais“.

Filmas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Garsas“

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*

Birželio 26 d. 18 val., Šv. Jonų bažnyčia (Šv. Jono g. 12)

 Iškilmingas koncertas skirtas Czesławo Miłoszo 100-ųjų gimimo metinėms.

Vakaro programoje, be kitų, – O. Narbutaitės oratorija, skirta Cz. Miłoszui, su poeto tekstais. Atlieka choras „Aidija“.

Įėjimas su kvietimais

Organizatoriai: LR kultūros ministerija, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus universitetas, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*

Birželio 27 d. 18 val. Taikomosios dailės muziejus (Arsenalo g. 3a)

Ikonografinė paroda, skirta Czesławo Miłoszo 100-mečio jubiliejui „Czesławo Miłoszo tėvynės ieškojimas“

Paroda susideda iš dviejų dalių: „Miłoszas ir Lietuva“ bei „Miłoszas ir pasaulis“.

Paroda veiks iki š. m. rugsėjo pradžios.

Įėjimas su kvietimais

Organizatoriai: Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos kultūros ministerija, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

* 

Nuo birželio 27 d., Lietuvos Respublikos Seimas (Gedimino pr. 53)

Paroda „Czesławas Miłoszas. Poeto šimtmetis.

Parodos, skirtos Czesławo Miłoszo gimimo 100-mečiui, tikslas – prisiminti lenkų nobelisto asmenybę, jo poeziją, prozą, vertimus ir esė. Trumpoje chronologijoje žiūrovams pateikiami svarbiausi Poeto biografijos faktai, poezijos ir esė rinkinių bei romanų pavadinimai.

Parodos ikonografinę medžiagą sudaro nematytos Czesławo Miłoszo nuotraukos, darytos profesionalaus fotomenininko Maciejaus Billewicziaus 1981 metais, kai Poetas pirmą kartą po 30 metų grįžo į Lenkiją. Jis su Miłoszu eidavo ne tik į oficialius renginius, bet ir į susitikimus su šeima ir draugais, taip sukurdamas nepaprastai įdomių fotografijų, parodančių kitą, privatų Poeto, Nobelio premijos laureato veidą.

Parodoje taip pat pabrėžiamas Miłoszo ryšys su Lietuva, nes būtent Lietuva, „mažoji tėvynė“, Miłoszui tapo mitine Arkadija, svarbia vieta, idealizuota prabėgančiu laiku, poetizuota ilgesiu.

Ekspoziciją apipavidalino dailininkas, Varšuvos dailės akademijos dėstytojas Adamas Orlewiczius, parodos scenarijų parengė Varšuvos A. Mickevičiaus literatūros muziejaus darbuotoja Jolanta Pol.

Paroda veiks iki liepos 11 d.

Organizatoriai: Lenkijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos Seimas, Lenkijos institutas

* 

Birželio 27-28 d., Vilniaus universitetas (Universiteto g. 3)

Tarptautinė mokslinė konferencija „Czesławo Miłoszo vietos ir laikai“.

Konferencijoje siūloma svarstyti Cz. Miłoszo kūrybos topografijos, laiko percepcijos, istorinės vaizduotės ryšius su asmens tapatybės, vertybinių pasirinkimų, intelektualinės ir politinės laikysenos problematika. Cz. Miłoszo palikimą siūloma aptarti Lietuvos, Lenkijos, Vidurio ir Rytų Europos, Prancūzijos, JAV kultūros kontekstuose.

Tiksli konferencijos programa jau netrukus: http://www.llti.lt

Organizatoriai: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vilniaus universiteto Polonistikos centras, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedra, Knygos institutas (Lenkija)

Projekto partneris: Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

* 

Nuo birželio 28 d., galerija Kairė-dešinė“ – Vilniaus grafikos centras (Latako g. 3)

Olgos Wielogórskos (Lenkija) grafikos ir skulptūros paroda.

Paroda veiks iki liepos 16 d.

Organizatoriai: galerija Kairė-dešinė“ – Vilniaus grafikos centras, Lenkijos institutas

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

Lenkijos institutas Vilniuje pasilieka teisę keisti renginių programą.

Lenkijos institutas

Darbo laikas:

9.00-18.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

9.00-16.00 (penktadienį)

Mediateka: 15.00-17.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

Adresas: Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

  

*******

 

Imprezy w CZERWCU

*

3 czerwca (piątek), godz. 19.30, dziedziniec Wileńskiej Galerii Obrazów (ul. Didžioji 4)

Koncert z okazji 15-lecia Instytutu Polskiego „NOC z TANGATĄ”

Wystąpią TANGATA QUINTET: GRZEGORZ LALEK – skrzypce, HADRIAN FILIP TABĘCKI – fortepian, KLAUDIUSZ BARAN – bandoneon i akordeon, PIOTR MALICKI – gitara elektryczna, SEBASTIAN WYPYCH – kontrabas;

WILEŃSKA ORKIESTRA KAMERALNA IM. ŚW. KRZYSZTOFA pod batutą DONATASA KATKUSA.

W programie wieczoru specjalny program z okazji 15-lecia Instytutu Polskiego, przygotowany przez mistrzów tanga z Polski – kwintet Tangata wraz z Wileńską Orkiestrą Kameralną im. św. Krzysztofa pod batutą prof. Donatasa Katkusa. Cudowne melodie, przepojone duchem Argentyny i przetkane aksamitną nutą skrzypiec – będą  naszym darem serca i wyrazem szacunku dla Państwa.

Program w całości poświęcony jest tangom polskim i argentyńskim – głównie autorów przedwojennych, takich jak: Petersburski, Karasiński, Wars, Szpilman, Maciejowski oraz Astor Piazzolla. Wszystkie utwory zostały przygotowane w nowych aranżacjach, które realizując założenia tango nuevo Astora Piazzolli dają tym tangom nowe – współczesne i koncertowe życie. Jest to program dla wszystkich pokoleń – tych starszych urzekają znane z dzieciństwa melodie, a młodsi odczytują te stare tanga przez pryzmat emocjonalności wykonania – tango nie starzeje się – dopóki rządzą nami emocje.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Letni Festiwal im. św. Krzysztofa, Muzeum Sztuki Litwy

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

4 czerwca (sobota), godz. 21.00, Santakos Parkas, Kowno

Kowieńska premiera musicalu „Karol” kompozytora Sandro Di Stefano o życiu i działalności Jana Pawła II w związku z beatyfikacją Jana Pawła II.

W postać Jana Pawła II wcieli się znany litewski solista Liudas Mikalauskas. Wystąpią również soliści: Egidijus Bavikinas, Tomas Ladyga; aktorzy: Rimantas Bagdzevičius, Liucija Rukšnaitytė, Henrikas Savickis; Kowieński Państwowy Chór pod kierownictwem Petrasa Bingelisa, zespół tańca ludowego „Žilvitis“ Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego z Kowna. Musical wyreżyserował – Nerijus Petrokas.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: kardynał Audrys Juozas Bačkis, arcybiskup kowieński Sigitas Tamkevičius.

Wstęp wolny

Partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*

Od 7 czerwca, Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kretyndze (ul. Vilniaus 2)

Wystawa planszowa „Jan Paweł II”.

Ojciec Święty jest dla wielu ludzi żywą wskazówką godzenia wartości duchowych i materialnych w codziennym życiu. Taki obraz Ojca Świętego zainspirował Pocztę Polską do nadania prezentowanej wystawie szerokiego kontekstu treściowego, w który wplecione są wszystkie wydania znaczków pocztowych dedykowanych Papieżowi w latach 1979-2008.

Wystawa czynna do 20 czerwca br.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Poczta Polska, Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Kretindze

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*

9 czerwca (czwartek), godz. 17.00, Instytut Polski w Wilnie (ul. Didžioji 23)

Spotkanie autorskie i prezentacja książki prof. Tadeusza Bujnickiego „W Wielkim Księstwie Litewskim i w Wilnie“.

Książka poświęcona problemom kultury i literatury pogranicza, życiu literackiemu Wielkiego Księstwa Litewskiego, litewskości w twórczości m.in. J. I. Kraszewskiego, J. Weyssenhoffa, T. Konwickiego.

Spotkanie poprowadzi dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru dr Mindaugas Kvietkauskas.

Wstęp wolny

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

13 czerwca (poniedziałek), godz. 17.10, Centrum Filmowe „Skalvija” (Goštauto g. 2/15)

Projekcja filmu w reż. Johana Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” (USA, Polska, 2009, 97‘).

Historia Ireny Sendler, która była uczestnikiem polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i została aresztowana przez nazistów za ocalenie z warszawskiego getta prawie 2,5 tys. żydowskich dzieci.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Filmowe „Skalvija”

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

* 

15 czerwca (środa), godz. 18.30., Centrum Tolerancji w Wilnie (ul. Naugarduko 10/2)

W Dniu Okupacji i Holocaustu na Litwie oraz w ramach ochodów Roku Holocaustu – projekcja filmu w reż. Johana Kenta Harrisona „Dzieci Ireny Sendlerowej” (USA, Polska, 2009, 97‘).

Film biograficzny opowiadający historię życia Ireny Sendlerowej, polskiej pielęgniarki, która podczas II wojny światowej uratowała przed zagładą ponad 2500 żydowskich dzieci.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Centrum Tolerancji, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

17 czerwca – 8 lipca, Plac im. K. Sirvydasa w Wilnie (między Ambasadą Republiki Francuskiej i Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej)

Wystawa „Aktorki polskiego filmu”.

18 czerwca (sobota), godz. 22.30-00.30, Plac im. K. Sirvydasa w Wilnie (między Ambasadą Republiki Francuskiej i Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej, na ścianie Ambasady RP)

Perły polskiej animacji – pokaz 3 filmów animowanych Tomasza Bagińskiego (Katedra, Sztuka spadania, Kinematograf).

Wystawa i projekcja w ramach nocy z kulturą „Tebūnie naktis“.

Aktorki polskiego filmu” – to prezentacja biografii i dokonań artystycznych 55 polskich aktorek wielu pokoleń – od czasów przedwojennych aż po ostatnie lata. Wybór jest wypadkową dwóch opinii. Pierwszą z nich uzgodniło jury złożone z cienionych przedstawicieli filmowych dziedzin: pisarza i scenarzysty Janusza Głowackiego, operatora i reżysera Sławomira Idziaka, producenta i reżysera Michała Kwiecińskiego, reżysera Borysa Lankosza, aktora i reżysera Bogusława Lindy. Na drugi, dopełniający, wybór złożyły się głosy internautów portalu www.filmweb.pl. Fotograficzne portrety aktorek wyszły spod ręki mistrzów również kilku pokoleń. Piotr Bujnowicz, Edward Hartwig, Krzysztof Gierałtowski, Zofia Nasierowska, Renata Pajchel, Wojciech Plewiński, Tadeusz Rolke – przez długie lata związania ze światem filmu – potrafią przekazać coś więcej niż jego blask i koloryt.

Większość portretów zamieszczonych na wystawie ma swoją historię udramatyzowaną przez czas. Zapisują nie tylko urodę i osobowość aktorek, także ich marzenia i niepokoje. O fotosach powiada się, że chwytają jedynie pewien moment i zamykają go w klatce. Prawdziwa sztuka fotografii dociera jednak znacznie głębiej…

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

* 

19 czerwca (niedziela), godz. 21.15, I Program Litewskiej Telewizji Publicznej

Projekcja filmu w reż. Jana Hryniaka „Trick“ (Polska, 2010, 95‘)

Komedia sensacyjna o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego – utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi – „Profesora” Witka. Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Telewizja Litewska

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

* 

20 czerwca, Centrum Filmowe „Garsas” w Poniewieżu (ul. Respublikos 40)

Projekcja filmu w reż. Waldemara Krzystka „Mała Moskwa“ (Polska, 2008, 113‘) w ramach Klubu Filmu Polskiego.

Jest rok 1967. Jura, młody pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy, zwanej „Małą Moskwą”, ze względu na ulokowanie tam największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna młoda żona Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką, wygrywa konkurs piosenki („konkurs przyjaźni”), wykonując porywająco, częściowo po polsku „Grande Valse Brillante“ Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka – Michała. Bohaterowie długo się bronią przed rodzącym się uczuciem. Zakazana i nielegalna miłość Rosjanki i Polaka może rozwijać się jedynie w tajemnicy i po kryjomu…

Film doceniony na wielu festiwalach, m.in. otrzymał Grand Prix (Wielka Nagroda Jury „Złote Lwy”) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i siedem „Orłów“ – nagród Polskiej Akademii Filmowej.

Film w języku polskim z napisami po angielsku. Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Filmowe „Garsas”

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*

26 czerwca (niedziela), godz. 18.00, kościół pw. św. św. Janów (ul. Šv. Jono 12)

Uroczysty koncert poświęcony 100-leciu Czesława Miłosza.

W programie m. in. oratorium litewskiej kompozytorki O. Narbutaitė poświęcone Cz. Miłoszowi do słów poety w wykonaniu chóru „Aidija“.

Wstęp za zaproszeniami

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury RL, Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru, Uniwersytet Wileński, Instytut Polski

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

27 czerwca (poniedziałek), godz. 18.00, Muzeum Sztuki Użytkowej (ul. Arsenalo 3a)

Otwarcie wystawy „Czesława Miłosza szukanie ojczyzny“.

Wystawa składa się z dwóch części: „Miłosz i Litwa“ oraz „Miłosz i świat“. Materiały informacyjne przedstawione na planszach i na ekranie video. Napisy w językach litewskim, polskim i angielskim. W ramach wystawy będzie działał Salon Miłoszowski z wystawą książek poświęconych Nobliście.

Ekspozycja czynna do początku września br.

Wstęp za zaproszeniami

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Litwy, Ministerstwo Kultury RL, Instytut Polski

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

Od 27 czerwca (poniedziałek), Sejm Republiki Litewskiej (Gedimino pr. 53)

Wystawa planszowa „Czesław Miłosz. Stulecie poety”.

Materiałem ikonograficznym do wystawy są nieznane fotografie Czesława Miłosza wykonane przez profesjonalnego artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty Poety w Polsce. Towarzyszył on Miłoszowi nie tylko w oficjalnych uroczystościach, lecz także podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, z czego powstał niezwykle interesujący zbiór ukazujący inną, prywatną twarz poety, laureata nagrody Nobla.

Dodatkowo wystawa podkreśla związki Miłosza z Litwą, gdyż właśnie Litwa – „mała ojczyzna”, stanie się dla Miłosza mityczną Arkadią, miejscem ważnym, wyidealizowanym upływającym czasem, upoetycznionym tęsknotą.

Opracowaniem graficznym ekspozycji zajął się artysta plastyk Adam Orlewicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, scenariusz przygotowała Jolanta Pol, kustosz Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Wystawa czynna do 11 lipca br.

Organizatorzy: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Sejm Republiki Litewskiej, Instytut Polski w Wilnie

* 

27-28 czerwca, od godz. 9.00, Uniwersytet Wileński (ul. Universiteto 3)

Międzynarodowa konferencja „Czasy i miejsca Czesława Miłosza“.

W dwudniowych obradach poświęconych 100-leciu urodzin Czesława Miłosza weźmie udział 25 prelegentów z zagranicy i 9 litewskich naukowców.

Organizatorzy konferencji proponują omówienie związków topografii twórczości Cz. Miłosza, jego percepcji czasu, wyobraźni historycznej z problematyką tożsamości jednostki, wyboru wartości, postaw intelektualnej i politycznej. Spuściznę Cz. Miłosza proponuje się omówić osadzając ją w kontekstach kultury Litwy, Polski, Europy Środkowej i Wschodniej, Francji, USA.

Wstęp wolny

Szczegółowy program konferencji już wkrótce na stronie: http://www.llti.lt/.

Organizatorzy: Instytut Literatury Litewskiej i Folkloru, Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego, Katedra Literatury Litewskiej Uniwersytetu Wileńskiego, Instytut Książki w Krakowie

Partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

* 

Od 28 czerwca, galeria Kairė-dešinė“ – Wileńskie Centrum Grafiki (ul. Latako 3)

Wystawa grafiki i rzeźby Olgi Wielogórskiej (Polska).

Artystka mieszka i tworzy na suwalszczyźnie. Zajmuje się grafiką warsztatową, użytkową, malarstwem, kamieniarstwem artystycznym, prowadzi warsztaty rękodzieła (wikliniarstwo, filcowanie, ceramika, malowanie ikon, hafciarstwo, koronczarstwo, makrama) i in.

Wystawa czynna do 16 lipca br.

Organizatorzy: Galeria Kairė-dešinė“ – Wileńskie Centrum Grafiki, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

Instytut Polski w Wilnie zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Instytut Polski

Godziny pracy:

9.00 – 18.00 (poniedziałek – czwartek)

9.00 – 16.00 (piątek)

Mediateka: 15.00 – 18.00 (poniedziałek – czwartek)

Adres: Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

Lietuva - LenkijaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra