Lenkijos instituto naujienlaiškis / Newsletter Instytutu Polskieg

Autorius: Data: 2011-09-30 , 11:13 Spausdinti

 Naujienlaiškis Nr. 14

2011 09 30

2011 m. spalio mėn. renginiai

*  

Iki spalio 2 d., Kino centras „Garsas“ (Respublikos g. 40, Panevėžys)

Lenkų kino savaitgalis.

Lenkų kino savaitgalio metu bus parodyti filmai iš XI Lenkų kino savaitės programos.

Spalio 1 d.

14.30 – Joana

17.10 – Benekas

19.00 – Venecija

Spalio 2 d.

14.30 – Janosikas

17.10 – Pinklės

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, kino centras „Garsas“

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*  

Spalio 4-31 d., Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka (H. Manto g. 25)

Wojciecho Prażmowskio fotografijų paroda „Miłoszas. Saviškis“.

Parodą remia Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka, Kultūros sklaidos centras Čenstakavoje „Gaude Mater“

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*  

Spalio 6 d., 15 val., Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka (Vytauto Didžiojo a. 6/1)

Parodos „Czesławas Miłoszas. Poeto šimtmetis atidarymas.

Parodos, skirtos Czesławo Miłoszo gimimo 100-mečiui, tikslas – prisiminti lenkų nobelisto asmenybę, jo poeziją, prozą, vertimus ir esė. Trumpoje chronologijoje žiūrovams pateikiami svarbiausi Poeto biografijos faktai, poezijos ir esė rinkinių bei romanų pavadinimai.

Parodos ikonografinę medžiagą sudaro nematytos Czesławo Miłoszo nuotraukos, darytos profesionalaus fotomenininko Maciejaus Billewicziaus 1981 metais, kai Poetas pirmą kartą po 30 metų grįžo į Lenkiją. Jis su Miłoszu eidavo ne tik į oficialius renginius, bet ir į susitikimus su šeima ir draugais, taip sukurdamas nepaprastai įdomių fotografijų, parodančių kitą, privatų Poeto, Nobelio premijos laureato veidą.

Parodoje taip pat pabrėžiamas Miłoszo ryšys su Lietuva, nes būtent Lietuva, „mažoji tėvynė“, Miłoszui tapo mitine Arkadija, svarbia vieta, idealizuota prabėgančiu laiku, poetizuota ilgesiu.

Ekspoziciją apipavidalino dailininkas, Varšuvos dailės akademijos dėstytojas Adamas Orlewiczius, parodos scenarijų parengė Varšuvos A. Mickevičiaus literatūros muziejaus darbuotoja Jolanta Pol.

Paroda veiks: rugsėjo 30 d. – spalio 21 d.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*  

Spalio 7 d., 18 val., Vilniaus lenkų kultūros namai (Naugarduko g. 76)

Spektaklis „Orfėjas ir Euridikė“ (pagal Česlovą Milošą)

Spektaklis „Orfėjas ir Euridikė“ – šių dienų menininkų, pasitelkusių pažangiausias multimedijos priemones, siekis įminti amžinąją žmogaus egzistencijos paslaptį, kurią šimtmečiais sprendžia filosofai ir poetai. Monodramos kūrėjai sako, kad šio spektaklio rodymas Lietuvoje – tarsi simbolinis Česlovo Milošo grįžimas prie savo šaknų, kūrybos ištakų.

Januszas Stolarskis – vienas iš garsiausių Lenkijos aktorių, išsiskiriantis ypatingai rimta medžiagos atranka savo monospektakliams.

Scenarijaus autorė – Renata Stolarska, režisierius – Janusz Stolarski, scenografas ir video kūrėjas – Tomasz Jarosz, muziką parinko – Patryk Lichota.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Tarptautinis monospektaklių festivalis „Atspindis”, Vilniaus lenkų kultūros namai, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė (LI): Barbara Orszewska

*  

Spalio 8, 9 ir 15 d., Kauno valstybinis dramos teatras (Laisvės al. 17, Kaunas)

Spektaklio vaikams „Alisa stebuklų šalyje“ (rež. Ewa Piotrowska, Lenkija) premjera.

Neišsemiamos fantazijos pasaulis ir vaikiškas smalsumas net suaugusiuosius traukia vis sugrįžti į Lewiso Carrollo pasaką „Alisa stebuklų šalyje“. Kauno valstybinis dramos teatras šią kelionę paruošti pakvietė žinomą lenkų režisierę Ewą Piotrowską ir jos kūrybinius bendražygius – scenografę Giedrę Brazytę bei kompozitorių Antaną Jasenką. Tai aukštais meniniais reikalavimais pasižyminčiame Lenkijos teatre užgrūdinta kūrybinė komanda. Kauno žiūrovus menininkai pakvies pasinerti į jiems neįprastą, vadinamojo objektų teatro, pasaulį.

Bilietus galima įsigyti Kauno dramos teatro kasose.

Organizatorius: Kauno valstybinis dramos teatras; projekto partneris: Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*  

Spalio 13 d., 17.00-19.45 val., Vilniaus universiteto Senato salė (Universiteto g. 3)

Konferencija „Atminties kultūrų dialogas ULB erdvėse“.

Žymūs lenkų išeivijos atstovai Jerzy Giedroyc ir Juliusz Mieroszewski dar iki komunizmo žlugimo Vidurio ir Rytų Europoje suformulavo pagrindinius Lenkijos užsienio politikos tikslus, siekiant neleisti dar kartą tragiškai pasikartoti Antrojo pasaulinio karo istorijai. Centrinę vietą jų samprotavimuose užėmė nepriklausomų Ukrainos, Lietuvos ir Baltarusijos valstybių egzistavimo užtikrinimas, dėl šios priežasties šių intelektualų mintys plačiai tapo žinomos ULB koncepto vardu.

Nors paskutiniu metu daug užsienio šalių autorių tvirtina, kad ULB koncepcija tapo svarbia šiandieninės Lenkijos užsienio politikos doktrina, reikia pastebėti, kad daugelis šioje doktrinoje išsakytų minčių lig šiol nėra pilnai realizuotos. Tai pasakytina visų pirma apie vis dar ULB viešosiose erdvėse, o ir Lenkijoje, ir Rusijoje funkcionuojančius nacionalistinius praeities vaizdinius, kurie stipriai įtakoja tarpvalstybinius santykius ir skirtingų tautų atstovų regione bendravimą.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas, Varšuvos universitetas, Lietuvos istorijos institutas, Lenkijos istorijos muziejus, Lenkijos institutas Vilniuje, Goethe institutas Vilniuje

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*  

Spalio 13-16 d., Kino centras „Skalvija“, kino teatras „Pasaka“, Vilnius

Rež. Julios Kolberger (Lenkija) trumpametražis filmas „Rytoj manęs čia nebus“ („Jutro mnie tu nie będzie“, Lenkija, 2010, 28) Tarptautinio trumpametražių filmų festivalio „Vilniaus kino šortai“ programoje.

Filme pasakojama trisdešimtmetės Martos, mėginančios pradėti savarankišką gyvenimą atskirai nuo valdingos motinos, istorija.

Jaunosios režisierės trumpametražis etiudas Niujorko lenkų filmų festivalyje išrinktas geriausiu trumpametražiu filmu, Gdynės kino festivalyje apdovanotas Specialiuoju žiuri prizu, taip pat pelnė ne vieną apdovanojimą kituose Lenkijos festivaliuose ir kino peržiūrose.

Organizatorius: kino centras „Skalvija“; projekto partneris: Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*  

Spalio 14 d., 16 val., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Liucijos Armonaitės knygos “Birutė Mar. Be Kaukės” pristatymas (knyga išleista lietuvių, anglų ir lenkų kalbomis).

L. Armonaitė – žurnalistė, dramaturgė, dokumentinių filmų autorė: Birutę Marcinkevičiūtė-Mar pažįstų nuo 1994 metų. Mačiau, kaip ji daug dirbo – augo kaip aktorė. Šiandien Birutė žinoma kaip savita ir įdomi kurėja, kryptingai puoselėjanti VIENO AKTORIAUS teatrą. Apie Birutės kūrybą pasirodo straipsnių visur, kur tik ji vaidina savo monospektaklius. Tačiau tik Vroclavo teatro bičiulių draugija Lenkijoje išleidžia pirmąją knygelę apie Birutę ir jos vieno aktoriaus teatrą.

Dalyvauja: Liucija Armonaitė – knygos autorė, Birutė Mar – aktorė, poetė, režisierė, Wiesław Geras – festivalio „Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora“ direktorius, Piotr Borkowski – teatro kritikas, Marija Tanana – Tarptautinio monospektaklių festivalio „Atspindis”direktorė.

Įėjimas nemokamas

Organizatorius: Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė (LI): Barbara Orszewska

*

Spalio 18 d. (antradienis) 18 val. Radvilų rūmai (Vilniaus g. 24, Vilnius)

Kompaktinės plokštelės, kurioje skambės kompozitoriaus Romualdo Twardowskio kūriniai, atliekami Valstybinio choro „Vilnius“ ir vargonininkės Renatos Marcinkutės, pristatymas.

Susitikimas su kompozitoriumi Romualdu Twardowskiu.

Kompaktinės plokštelės leidybą rėmė Lenkijos institutas Vilniuje.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Valstybinis choras „Vilnius“

Projekto koordinatorė (LI): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*  

Spalio 18-24 d., Kino centras „Skalvija“, kino teatras „Pasaka“, Vilnius

Rež. Dorotos Kędzierzawskos filmas „Rytoj bus geriau“ (Jutro będzie lepiej, Lenkija, Japonija, 2010, 118‘) 7-ojo tarptautinio Vilniaus vaikų ir jaunimo filmų festivalio programoje.

Trys benamiai berniukai, gyvenantys vieno iš Rusijos miestų geležinkelio stotyje, nusprendžia prasmukti per sieną i Lenkiją. Ten, jų įsitikinimu, laukia geresnis gyvenimas – namai, mokykla, geranoriški žmonės.

Tiksli festivalio programa: www.kidsfestival.lt

Organizatorius: Vilniaus tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis; projekto partneris: Lenkijos institutas

Projekto koordinatorė LI: Odeta Venckavičienė

*  

Spalio 19 d., 9.00-18.00 val., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai (Katedros a. 3, Vilnius)

Tarptautinė mokslinė konferencijaVazų epocha Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“.

Vazų epocha buvo itin reikšminga, netgi lemtinga visos Abiejų Tautų Respublikos ir konkrečiai Lietuvos istorijoje, nes tuo metu Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė ir išgyveno pakilimo laikotarpį, ir patyrė skaudžių smūgių. Vazų valdymo laikais į Lietuvą skverbėsi Baroko idėjos ir formos, itin suklestėjusios sostinėje Vilniuje ir palikusios reikšmingiausius meninio paveldo paminklus. Baroko dvasia atsispindėjo ir svarbiausios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rezidencijos Vilniaus Žemutinėje pilyje perstatymuose. Čia dažnai lankėsi Žygimantas Vaza ir jo sūnus Vladislovas. Čia valdovai modeliavo savo Rytų ir Šiaurės politiką. Čia sprendėsi ne tik Lietuvos, Abiejų Tautų Respublikos, bet ir viso Europos regiono likimas.

Organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Senovės ir vidurinių amžių istorijos katedra, Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyrius, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*

Spalio 20 d. (ketvirtadienis) 18 val. Vilniaus paveikslų galerijoje (Didžioji g. 4, Vilnius)

Arono Blumano (bosinė gitara, Lenkija), Dominiko Jastrzębskio (klarnetas, Lenkija) ir Arkadijaus Gotesmano (perkusija, Lietuva) koncertas iš ciklo „Cz. Miłoszo kontinentai F. Chopino muzikiniame salone“.

Šis koncertas – tai 3-jų dalių muzikinis pasakojimas apie vaikystę, katastrofos nuojautą ir tragiškus karo laikų išgyvenimus bei emigracijoje esančio poeto prisiminimus apie su Vilniumi susijusias vietas ir emocijas.

Tai maždaug 40 minučių trukmės šiuolaikinės muzikos ir improvizacijų derinys, stilistiškai susijęs su Lietuvos ir Vilniaus melodijomis – abiejų šalių artistų bendras pagarbos ženklas.  Klausytis padės su atskiromis koncerto dalimis susiję poezijos fragmentai, atspausdinti tam, kad klausytojai galėtų patys išanalizuoti Cz. Miloszo kūryboje esančius Vilniaus motyvus.

Įėjimas tik su kvietimu. Kvietimus platina Lenkijos institutas Vilniuje ir Vilniaus paveikslų galerija.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lietuvos dailės muziejus, Venclovų namai muziejus.

Projekto koordinatorė (LI): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*  

Spalio 21 d., 15 val. Subartonių kaimas, Varėnos rajonas

Jano Karlovičiaus paminklo atidengimo šventė

Janas Karlovičius (1836-1903) – gimė Subartonyse. Žinomas kalbininkas, tautosakininkas, etnologas ir muzikologas. Kartu su kitais mokslininkais parengė didžiausią (iki XX am. pusės) lenkų kalbos žodyną (apie 280 tūkst. žodžių)

Paminklą sukūrė – liaudies meistras Antanas Česnulis.

Įėjimas nemokamas

Organizatorius: Subartonių kaimo bendruomenė, Varėnos rajono Merkinės seniūnija, Vilniaus universiteto Filologijos fakultetas, Adomo Mickevičiaus Lietuvos ir Lenkijos santykių rėmimo fondas, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*  

Spalio 21 d., 18 val., Šiuolaikinio meno centras (Vokiečių g. 2, Vilnius)

Parodų kuratorės Joannos Warszos (Lenkija) paskaita apie šiuolaikinį lenkų meną.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Šiuolaikinio meno centras, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*  

Spalio 25 d., 12 val., Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10/2)

Seminaras mokytojams „Mūsų atmintis apie žydų žudynes“.

Seminarą ves literatūrologas, holokausto temos tyrinėtojas, profesorius Jacek Leociak.

Renginys vyks lenkų kalba su lietuvišku sinchroniniu vertimu.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras.

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*  

Spalio 25 d., 17.30 val. Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras (Naugarduko g. 10/2)

Parodos „Jie atėjo tam, kad pasiliktų. Lenkijos žydai“ atidarymas.

Parodoje, parengtoje E. Ringelblumo Žydų istorijos instituto Varšuvoje, pristatoma Lenkijos žydų istorinė kelionė: žydiškosios kultūros ilgaamžiškumas, įvairūs gyvenimo aspektai Lenkijoje. Pagrindinis dėmesys skiriamas Lenkijos žydų intelektualiniam indėliui į Lenkijos visuomenę ir pasaulietinę kultūrą bei judaizmo tradicijoms. Praūžus Antrajam pasauliniam karui ir Holokaustui Lenkijoje beveik nebeliko žydų. Išlikusieji nuo 1980-ųjų vėl bando pažinti žydiškąsias tradicijas. Lenkijos žydai ir lenkai ėmėsi kartu išsaugoti praeities reliktus, praturtindami dabartinę žydų kultūra ir jų gyvenimą Lenkijoje. Paroda sukurta Žydų istorijos instituto kolekcijų pagrindu, su Orange fondu (Orangr Foundation).

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus Tolerancijos centras.

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*  

Spalio 27 d., 17 val., Lenkijos institutas Vilniuje (Didžioji g. 23)

Romano Rogozińskio fotografijų parodos „Miškas” atidarymas.

Paroda yra Jungtinių Tautų Organizacijos paskelbtų Tarptautinių miškų metų renginių dalis.

„Meno laboratorijoje dažnai mažiau reiškia daugiau. Drausmė, susitelkimas ir informacijos perviršio, taip pat ir spalvų, atsisakymas leidžia parodyti svarbiausius bruožus – miško architektūrą, jo struktūrą ir kontrastus, šviesų ir šešėlių žaismą – ir visa tai papasakoti naudojant vieną klasikinę baltos ir juodos spalvų gamą.

Nespalvota fotografija, atsisakant spalvų triukšmo ir informacijos perviršio, kliudančių stebėti didelius ir mažus reiškinius, vykstančius miško teatre, mumyse pažadina miegančius ankstesnės patirties, įgautos miške, pasaulius ir netgi simbiozėje su mišku gyvavusių kartų genetinės atminties pėdsakus.

Žiūrėdami į nespalvotą fotografiją aktyvios vaizduotės akimis matome ir eglių spyglių tamsią žalumą, ir rudens lapijos auksines viršūnes, ir sidabrinį šerkšną, ir pilkšvas sutemas, ir net užuodžiame sakų kvapą.

Beje, dabar labai sunku spalvota fotografija parodyti nepakitusius reiškinius. Ji dažniausiai nusideda cheminių supaprastinimų netikrumu, iškraipančiu nepaprastai subtilias gamtos spalvas.” – Andrzej Strumiłło

Paroda veiks iki gruodžio 30 d.

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Institucijos „Valstybiniai miškai” Balstogės skyrius, Augustavo urėdijos Miško edukacijos centras

Projekto koordinatorius LI: Andrzej Kierulis

*  

Spalio 28, 18.30 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus Kaune (Rotušės a. 13)

Muzikinis poetinis vakaras Tarptautinės poetų bendrijos Magnus Ducatus Poesis.

Susitikime dalyvaus poetai iš Lietuvos ir užsienio: Aneta Kamińska (Lenkija), Roman Honet (Lenkija), Marianna Kijanovska (Ukraina), Halyna Kruk (Ukraina), Ales Riazanou (Baltarusija), Uladzimir Arlou (Baltarusija), Vladas Braziūnas (Lietuva), Eugenijus Ališanka (Lietuva), Vytautas Dekšnys (Lietuva).

Įėjimas nemokamas

Organizatoriai: Tarptautinė poetų bendrija Magnus Ducatus Poesis, Lenkijos institutas Vilniuje

Projekto koordinatorė LI: Barbara Orszewska

*  

Spalio 29 d. (ketvirtadienis) 18 val., Lietuvos nacionalinė filharmonija (Aušros Vartų g. 5, Vilnius)

Henryko Mikołajo Góreckio Simfonijos nr. 3, op. 36 „Symphoni of Sorrowful Songs“ premjera Lietuvoje Tarptautinio aktualiosios muzikos festivalio GAIDA metu.

Atlikėjai: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, dirigentas Robertas Šervenikas, solistė Bożena Harasimowicz – Matosek (sopranas, Lenkija).

Programoje: Vidmantas Bartulis Naujojo kūrinio premjera (2011), Jaustė Janulytė Textille (2006), Iannis Xenakis Synaphai fortepijonui ir orkestriui (1976), Henryk Mikołaj Górecki Simfonija nr. 3, op. 36 „Symphoni of Sorrowful Songs”.

Bilietus platina bilietai.lt ir Filharmonijos kasa. Bilietų kainos: 20, 30, 40 lt.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, VšĮ „Vilniaus festivaliai“

Projekto koordinatorė (LI): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

Lenkijos institutas Vilniuje pasilieka teisę keisti renginių programą.

Lenkijos institutas

Darbo laikas:

9.00-17.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

9.00-16.00 (penktadienį)

Mediateka:

15.00-18.00 (pirmadienį – ketvirtadienį)

Adresas:

Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

************************

Newsletter nr 15

30-09-2011

Imprezy w październiku

*  

Do 2 października, Centrum Filmowe „Garsas” w Poniewieżu (ul. Respublikos 40)

Weekend z Filmem Polskim.

Projekcja polskich filmów, wcześniej wyświetlanych podczas XI Tygodnia Filmu Polskiego w Wilnie.

1 października

14.30 – Joanna

17.10 – Benek

19.00 – Wenecja

2 października

14.30 – Janosik

17.10 – Uwikłanie

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Centrum Filmowe „Garsas”

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*  

4-31 października, Biblioteka Publiczna im. Ievy Simonaitytė w Kłajpedzie (ul. H. Manto 25)

Wystawa fotografii Wojciecha Prażmowskiego „Miłosz. Tutejszy.“

„Wojciech Prażmowski to wybitny fotograf, którego znakiem rozpoznawczym były dotychczas czarno-białe zdjęcia inspirowane starymi albumami. Tym razem zaskoczenie: oglądamy kilkadziesiąt kolorowych prac. Zda się – parafrazy malarstwa pejzażowego z końca XIX wieku. Impresjonizm zmieszany z symbolizmem (…). Nostalgia, duch wolności, sentymentalizm i trochę prowincjonalizmu.

Przedstawione prace to niewielki fragment „urobku” liczącego ponad 3 tysiące klatek. Taki był rezultat półtorarocznych peregrynacji po Suwalszczyźnie i okolicach Wilna tropami Miłosza. Autorowi chodziło o odnalezienie aury tamtych stron, tamtych lat. Stworzył fotograficzną impresję pozbawioną pomnikowego zadęcia. Jest w tym cyklu lekkość i powściągliwość – żeby nie przegadać sprawy, a pozostawić niedosyt.“ – Monika Małkowska, „Rzeczpospolita” („Kultura”, 6-7 sierpnia 2011)

Wystawa dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Biblioteka Publiczna im. Ievy Simonaitytė w Kłajpedzie, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*  

6 października (czwartek), godz. 15.00, Biblioteka Publiczna w Pasvalisie (Vytauto Didžiojo a. 6/1)

Otwarcie wystawy „Czesław Miłosz. Stulecie poety”.

Zamierzeniem wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi w 100-lecie urodzin jest przypomnienie sylwetki polskiego Noblisty, jego twórczości poetyckiej, prozatorskiej, translatorskiej i eseistycznej.

Materiałem ikonograficznym do wystawy są nieznane fotografie Czesława Miłosza wykonane przez profesjonalnego artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty Poety w Polsce. Towarzyszył on Miłoszowi nie tylko w oficjalnych uroczystościach, lecz także podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, z czego powstał niezwykle interesujący zbiór ukazujący inną, prywatną twarz poety, laureata nagrody Nobla.

Dodatkowo wystawa podkreśla związki Miłosza z Litwą, gdyż właśnie Litwa – „mała ojczyzna”, stanie się dla Miłosza mityczną Arkadią, miejscem ważnym, wyidealizowanym upływającym czasem, upoetycznionym tęsknotą.

Opracowaniem graficznym ekspozycji zajął się artysta plastyk Adam Orlewicz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, scenariusz przygotowała Jolanta Pol, kustosz Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Wystawa czynna: 30 września – 21 października 2011 r.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Biblioteka Publiczna w Pasvalisie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*  

7 października (piątek), godz. 18.00, Dom Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76)

Spektakl „Orfeusz i Eurydyka”.

Monodram oparty na poemacie Czesława Miłosza o takim samym tytule w wykonaniu Janusza Stolarskiego. Jest to spektakl multimedialny, w którym używając nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, bliskich i zrozumiałych współczesnemu, młodemu odbiorcy, autorzy spróbują zmierzyć się z tym, co ukryte w micie, odwieczne i uniwersalne, z tajemnicą ludzkiej egzystencji, z którą od wieków mocują się poeci i filozofowie. Motywem przewodnim spektaklu jest człowiek wobec przemijania.

Reżyseria: Janusz Stolarski, scenografia: Tomasz Jarosz, muzyka: Patryk Lichota, scenariusz: Renata Stolarska.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Międzynarodowy Festiwal Teatru Jednego Aktora „Atspindis”, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*  

8, 9 i 15 października, Kowieński Państwowy Teatr Dramatyczny (Laisvės al. 17)

Premiera przedstawienia dla dzieci „Alicja w krainie czarów” (reż. Ewa Piotrowska, Polska).

Bilety do nabycia w kasach teatru.

Organizator: Kowieński Państwowy Teatr Dramatyczny; partner projektu: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*  

13 października (czwartek), godz. 17.00-19.45, Sala Senacka Uniwersytetu Wileńskiego (ul. Universiteto 3)

Konferencja „Dialog pamięci kulturowych w przestrzeni ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś)“.

Wybitni przedstawiciele polskiej emigracji Jerzy Giedroyć i Juliusz Mieroszewski jeszcze zanim doszło do upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej, aby nie dopuścić do powtórzenia tragicznej historii II wojny światowej, sformułowali podstawowe zasady polskiej polityki zagranicznej. Centralne miejsce w ich koncepcji zajęło zagwarantowanie niepodległości Ukrainie, Litwie i Białorusi (stąd wzięło się pojęcie „koncepcji ULB”). I choć w ostatnim czasie wielu zagranicznych autorów twierdzi, że koncepcja ULB stanowi ważną doktrynę polityki zagranicznej współczesnej Polski, to należy zauważyć, że większość podniesionych tam kwestii jak dotąd nie zostało w pełni zrealizowanych. Można to powiedzieć przede wszystkim o przestrzeniach publicznych ULB, ale także o egzystujących w Polsce (P) i Rosji (R) nacjonalistycznych wyobrażeniach przeszłości, które niezwykle silnie oddziaływują na stosunki międzypaństwowe i współistnienie różnych narodów w regionie.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Wydział Historii Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytet Warszawski, Instytut Historii Litwy, Muzeum Historii Polski, Instytut Polski w Wilnie, Instytut Goethego w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*  

13-16 października, centra filmowe „Skalvija“ i „Pasaka“ w Wilnie

Projekcja filmu krótkometrażowego w reż. Julii Kolberger „Jutro mnie tu nie będzie” (Polska, 2010, 28) w ramach międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych „Vilniaus kino šortai”.

Na festiwalu filmów polskich w Nowym Yorku film zdobył tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego, a na MFF w Gdyni – Nagrodę Specjalną Jury.

Organizator: Centrum Filmowe „Skalvija“; partner: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*  

14 października (piątek), godz. 16.00 Instytut Polski w Wilnie (ul. Didžioji 23)

Promocja książki Liuciji Armonaitė „Birutė Mar. Bez maski”(książka została wydana w trzech językach: po polsku, litewsku i angielsku).

L. Armonaitė (dziennikarka, dramatopisarka, autorka filmów dokumentalnych): „Birutė Marcinkevičiūtė-Mar poznałam w 1994 roku. Widziałam jak ciężko pracuje, jak staje się prawdziwą autorką. Dzisiaj jest znana przede wszystkim jako interesująca i oryginalna artystka litewska konsekwentnie tworząca Teatr Jednego Aktora. Artykuły i recenzje o Birutė pojawiają się wszędzie, gdzie aktorka występuje. Jednak to Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru w Polsce wydaje książeczkę o niej i jej teatrze Jednego Aktora Biruty Mar”.

W spotkaniu udział wezmą: Liucija Armonaitė – autorka książki, Birutė Mar – aktorka, poetka, reżyser, Wiesław Geras – dyrektor Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, Piotr Borkowski – dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Marija Tanana – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatru Jednego Aktora „Atspindis”.

Wstęp wolny

Organizator: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*

18 października (wtorek), godz. 18.00, Pałac Radziwiłłów w Wilnie (ul. Vilniaus 24)

Prezentacja płyty CD z utworami kompozytora Romualda Twardowskiego nagranej przez Państwowy Chór „Vilnius” i organistkę Renatę Marcinkutė podczas koncertu w 2010 r.

Spotkanie z kompozytorem Romualdem Twardowskim.

Płyta CD została nagrana przy wsparciu Instytutu Polskiego.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Stowarzyszenie Kompozytorów Litwy, Państwowy Chór „Vilnius”.

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*  

18-24 października, centra filmowe „Skalvija“ i „Pasaka“ w Wilnie

Projekcja filmu w reż. Doroty Kędzierzawskiej „Jutro będzie lepiej” (Polska, Japonia, 2010, 118‘) w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Trójka bezdomnych małych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast, postanawia uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że tu czeka na nich lepsze życie – dom, szkoła, życzliwi ludzie.

Szczegółowy program festiwalu: www.kidsfestival.lt

Organizator: Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży; partner: Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Odeta Venckavičienė

*  

19 października (środa), godz. 9.00-18.00, Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich (Katedros a. 3, Wilno)

Międzynarodowa konferencja naukowa „Wielkie Księstwo Litewskie w epoce Wazów”.

Swój udział w konferencji zapowiedzieli naukowcy z Polski: prof. dr hab. Henryk Wisner, prof. dr hab. Urszula Augustyniak, prof. dr hab. Andrzej Zakrzewski, mgr Piotr Jacek Jamski.

Organizatorzy: Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Katedra Historii Starożytnej i Średniowiecznej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Wileńskiego, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*

Koncert Arona Bluma (gitara basowa, Polska), Dominika Jastrzębskiego (klarnet, Polska), Arkadija Gotesmana (instrumenty perkusyjne, Litwa) z cyklu „Muzyczny Salonik Chopinowski: Kontynenty Miłosza”.

Koncert jest zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną opowieścią o latach dzieciństwa poety, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem.

Jest to ok. 40-minutowa propozycja muzyki współczesnej i improwizowanej połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna, pomyślanej jako wspólny hołd artystów obu krajów. Podpowiedzią literacką w koncercie będzie wybór fragmentów poetyckich związanych z poszczególnymi częściami koncertu, wydrukowany, by zachęcić słuchaczy do własnego przeanalizowania motywów wileńskich w twórczości Cz. Miłosza.

Wstęp za zaproszeniem. Zaproszenia dostępne w sekretariacie IP oraz w kasach Wileńskiej Galerii Obrazów.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Sztuki Litwy, Muzeum Venclovów

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

*  

21 października (piątek), godz. 15.00, wieś Subartonys (Subortowicze), rejon Varėnos (orański)

Odsłonięcie pomnika poświęconego Janowi Karłowiczowi.

Autorem pomnika jest litewski rzeźbiarz ludowy Antanas Česnulis.

Jan Karłowicz (1836-1903) – urodził się w Subortowiczach. Jego zainteresowania naukowe obejmowały folklor literacki, etnografię muzyczną, język polski, religioznawstwo, językoznawstwo porównawcze, lituanistykę, krajoznawstwo, notacje muzyczne. Wspólnie z innymi naukowcami opracował m.in. najobszerniejszy (do połowy XX wieku) Słownik języka polskiego, obejmujący ok. 280 tysięcy haseł.

Wstęp wolny

Organizatorzy: społeczność wsi Subartonys, Starostwo Merkinė (Merecz), rejon Varėnos (orański), Fundacja Wspierania Współpracy Litewsko-Polskiej im. Adama Mickiewicza, Wydział Filologii Uniwersytetu Wileńskiego, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*  

21 października (piątek), godz. 18.00, Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie (ul. Vokiečių 2)

Wykład kuratora Joanny Warszy nt. polskiej sztuki współczesnej.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*  

25 października (wtorek), godz. 12.00, Centrum Tolerancji w Wilnie (ul. Naugarduko 10/2)

Seminarium „Nasza pamięć o zagładzie Żydów”.

Seminarium dla nauczycieli, w ramach ogłoszonego na Litwie Roku Pamięci Ofiar Holokaustu, poprowadzi prof. dr hab. Jacek Leociak – historyk literatury (Instytut Badań Literackich PAN), autor wielu artykułów naukowych i książek na temat Holocaustu.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wileńskie Muzeum im. Gaona Centrum Tolerancji

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*  

25 października (wtorek), godz. 17.30, Centrum Tolerancji w Wilnie (ul. Naugarduko 10/2)

Otwarcie wystawy „Przybyli, odeszli, są… Żydzi polscy”.

Wystawa pokazuje drogę Żydów do Polski, wielowiekowość i różnorodność dróg ich życia i działalności w Polsce (od średniowiecza po dzień dzisiejszy). Na szczególne podkreślenie zasługuje dorobek intelektualny żydowskich myślicieli i artystów mieszkających w Polsce, z którego korzystały i korzystają nie tylko kultura polska i światowa, ale i judaizm na całym świecie. Wielu wybitnych uczonych i artystów bezpośrednio zasiliło swoją pracą i twórczością inne kraje świata za sprawą kolejnych wędrówek żydowskich emigrantów z Polski. Wystawa obrazuje także ostatni etap drogi życia Żydów polskich, czyli przeprowadzoną przez hitlerowskie Niemcy planową zagładę Żydów Europy w czasie drugiej wojny światowej. Końcowy akcent stanowią fotografie ilustrujące obecność Żydów w Polsce dnia dzisiejszego – obecność w pamięci i sztuce, oraz obecność w niewielkich, odradzających się ośrodkach życia żydowskiego.

Wystawa powstała w Żydowskim Instytucie Historycznym im. E. Ringelbluma na podstawie jego zbiorów, we współpracy z Fundacją Orange.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Wileńskie Muzeum im. Gaona Centrum Tolerancji

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*  

27 października (czwartek), godz. 17.00, Instytut Polski w Wilnie (ul. Didžioji 23)

Otwarcie wystawy fotografii Romana Rogozińskiego „Las”.

Wystawa organizowana jest w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów 2011 pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„W laboratorium sztuki często mniej znaczy więcej. Dyscyplina, koncentracja i rezygnacja z nadmiaru informacji, a w wielu przypadkach z koloru, pozwala ukazać najistotniejsze cechy zjawiska – architekturę lasu, jego strukturę i kontrasty, grę świateł i cieni, opowiedzieć to wszystko w jednej klasycznej gamie bieli i czerni.

Fotografia czarno-biała, rezygnując z barwnych szumów i nadmiaru informacji zakłócających odbiór rzeczy wielkich i małych dziejących się w leśnym teatrum, budzi drzemiące w nas światy dotychczasowych doznań wyniesionych z lasu, a nawet ślady pamięci genetycznej pokoleń, które w symbiozie z lasem bytowały.

Patrząc na fotografię czarno-białą okiem aktywnej wyobraźni widzimy i ciemną zieleń igliwia świerkowego, i złotą koronkę jesiennego listowia, i srebrzystą szadź, i siny zmrok, a nawet czujemy zapach żywicy.

Nawiasem mówiąc, bardzo trudno dziś o pełną prawdę zjawisk w fotografii barwnej. Grzeszy ona najczęściej fałszem chemicznych uproszczeń, deformujących niezwykle finezyjne barwy natury.“ – Andrzej Strumiłło

Wystawa czynna do 30 grudnia 2011 r.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów

Koordynator projektu (IP): Andrzej Kierulis

*  

28 października (piątek), godz. 18.30, Muzeum Literatury Litewskiej im. Maironisa w Kownie (Rotušės a. 13)

Wieczór muzyczno-literacki Międzynarodowej Wspólnoty Poetyckiej Magnus Ducatus Poesis.

W czasie spotkania z kowieńską publicznością wystąpią poeci z kilku krajów: Aneta Kamińska (Polska), Roman Honet (Polska), Marianna Kijanowska (Ukraina), Halyna Kruk (Ukraina), Aleś Riazanou (Białoruś), Uladzimir Arlou (Białoruś), Vladas Braziūnas (Litwa), Eugenijus Ališanka (Litwa), Vytautas Dekšnys (Litwa).

Spotkanie będzie mieć oprawę muzyczną, którą zapewnią: Todar Kaszkurewicz (Białoruś) na dudach oraz Algis Klova (Litwa) na skrzypcach i instrumentach ludowych.

Wstęp wolny

Organizatorzy: Międzynarodowa Wspólnota Poetycka Magnus Ducatus Poesis, Instytut Polski w Wilnie

Koordynator projektu (IP): Barbara Orszewska

*

 Litewska premiera utworu Henryka Mikołaja Góreckiego III Symfonia op. 26 „Symfonia pieśni żałosnych” podczas uroczystego zamknięcia 21. Festiwalu Muzyki Współczesnej „Gaida”20 października (czwartek), godz. 18.00, Wileńska Galeria Obrazów (ul. Didžioji 4, Wilno)

Wykonawcy: Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Robertasa Šervenikasa, solistka Bożena Harasimowicz – Matosek (sopran, Polska).

W programie: Vidmantas Bartulis Utwór premierowy, Jaustė Janulytė Textille, Iannis Xenakis Synaphai na fortepian i orkiestrę, Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych”.

Koncert biletowany. Bilety do nabycia w kasach bilietai.lt oraz Filharmonii, w cenie 20, 30, 40 lt.

Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, OPP „Vilniaus Festivaliai”

Koordynator projektu (IP): Katarzyna Dzierżyńska-Loch

Instytut Polski w Wilnie zastrzega sobie prawo do zmiany programu.

Instytut Polski

Godziny pracy:
9.00 – 17.00 (poniedziałek – czwartek)

9.00 – 16.00 (piątek)

Mediateka:

15.00 – 18.00 (poniedziałek – czwartek)

Adres: Didžioji g. 23, LT-01128 Vilnius, tel. (003705) 2649332, faks. (003705) 2649333, e-mail: in.pol@lenkukultura.lt, http://www.lenkukultura.lt

29 października (sobota), godz. 19.00, Litewska Filharmonia Narodowa (ul. Aušros Vartų 5, Wilno)

Lietuva - LenkijaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra