Legendinis partizanas įamžintas filme

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Lietuvos pokario partizanas Antanas Kraujalis-Siaubūnas yra įdomesnis herojus negu Tadas Blinda, – įsitikinęs kino režisierius Algimantas Maceina, sukūręs ir praėjusią savaitę pristatęs dokumentinę juostą „Paskutinis“.
 
Vilniaus kino centre „Skalvija“ žiūrovams pristatydamas dokumentinį filmą „Paskutinis“ režisierius A. Maceina teigė, kad kino juosta sukurta beveik be pinigų. Kultūros ministerija projekto neparėmė, todėl filmo kūrimas gerokai užtruko, ir tik parėmus Utenos savivaldybei pavyko baigti darbą.
 
Į dokumentinės juostos premjerą susirinko partizano A. Kraujalio-Siaubūno artimieji ir kraštiečiai, žinomi Lietuvos disidentai ir kultūros žmonės.
 
Filme „Paskutinis“ prisimenamas vienas iš paskutiniųjų Lietuvos partizanų A. Kraujalis-Siaubūnas. Prasidėjus sovietų okupacijai, jis kartu su dviem vyresnėmis seserimis tapo partizanų ryšininku, o nuo 1948 metų įsitraukė į partizaninį judėjimą, ir slapstydamasis miškuose aktyviai kovojo iki žūties – 1965-ųjų kovo 17 dienos.
 
Pirmuosiuose juostos kadruose rodomas tuometis sovietinės Lietuvos gyvenimas: vaikų choras traukia „tralialia…“, rikiuojasi paaugliai, pasipuošę besiplaikstančiais pionierių kaklaraiščiais, Lietuvos komunistų partijos CK pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus šypsosi, kai jam teikiamos gėlės. Šie vaizdai kadaise buvo įamžinti lietuviškoje kino kronikoje. O tuo metu kitas Antanas – Siaubūnu pasivadinęs partizanas su ginklu rankose priešinosi sovietinei okupacijai. Filme pasakojama, kaip dailaus stoto, ilgų banguotų plaukų vyriškis persirengdavo moteriškais drabužiais ir aplinkiniai jo nepažindavo, kaip apsivilkęs sovietinį mundurą rodydavosi viešumoje, kaip kagėbistai jo ieškodavo miškuose ir galimose slėptuvėse, o jis tuo metu puotaudavo smuklėse ir vėliau palikdavo raštelį, kad čia lankėsi partizanas. Šią dramatišką ir intriguojančią istoriją kino ekrane pasakoja A. Kraujalio seserys, žmona ir sūnus, kraštotyrininkas, istorikas, siužetą iliustruoja daugybė senų nuotraukų ir dokumentų. Jį papildo kagėbistų mokomoji filmuota medžiaga, kaip susekti ir sugauti „liaudies priešą“. Tie vaizdai atrodo šiek tiek komiški, kadangi A. Kraujalis sėkmingai išvengdavo visų pinklių. Filmas „Paskutinis“ išlaiko įtampą iki pat pabaigos, kai žiūrovams atskleidžiama, kad tik po 17 metų pasipriešinimo partizanas buvo aptiktas sovietinių pareigūnų. Apsuptas jis dar iš paskutiniųjų kovėsi, galiausiai pats nusišovė. Iki šių dienų neaišku, kur užkasti A. Kraujalio-Siaubūno palaikai.
 
Po kino juostos pristatymo režisierius A. Maceina klausiamas, kodėl norėjo sukurti filmą apie šį partizaną, LŽ sakė: „Jis buvo vienišius. Tai labai įdomus herojus, apie kurį galima būtų ir vaidybinę juostą susukti. Apie A. Kraujalį sklando labai daug legendų. Be to, pats esu iš tremtinių šeimos. Mama grįžo iš Sibiro būdama nėščia, taigi esu pradėtas tremtyje.“
 
55 minučių trukmės dokumentinio filmo „Paskutinis“ operatorius – Algimantas Mikutėnas, prodiuseris – Žilvinas Stravinskas, montuotojas – Kostas Radlinskas.
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
www.lzinios.lt
 
Nuotraukoje: Kino režisierius A. Maceina prisipažino, kad apie tokį įdomų herojų galima būtų susukti ir meninę juostą

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra