Pagrindinis puslapis Istorija LDK istorija – internete

LDK istorija – internete

Ką karaliaus Mindaugo žmona Morta išvadino beždžione? Kuo sirgo senosios Kernavės gyventojai? Kas buvo pirmasis lietuvis, užkopęs į Egipto piramidės viršūnę? Ką valgė LDK gyventojai? Kodėl lietuviai mėgsta šaltibarščius? Kokiomis pramogomis lepinosi Vytauto dvariškiai? Visa tai galima rasti www.ldkistorija.lt svetainėje.

Istorija, pasakojama per žmonių gyvenimo, kasdienybės detales, didvyrių, nevidonų ir bastūnų likimus, leidžia pažvelgti į praėjusias epochas iš labai arti. Taip pažinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istoriją siūlo 2012 metų rugsėjo pabaigoje pradėjusi veikti interneto svetainė www.ldkistorija.lt. Ji sukurta įgyvendinant projektą „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“.

Paskatinti visuomenę domėtis šalies istorija – svarbu, mano istorikas doc. dr. Eugenijus Saviščevas. Šiuolaikiniam mąstančiam žmogui istorinės žinios, istorinio konteksto išmanymas – būtinas: jis mums primena kas žmogaus, visuomenės ir valstybės istorijoje yra svarbu iš tikrųjų, o kas tik taip atrodo. Vienas iš būdų atkreipti dėmesį – sukurti tiesioginę prieigą, suteikiančią lankytojui laisvą valią pasirinkti. „Žmones reikia stengtis sudominti“, – įsitikinęs E. Saviščevas.

Pasak „Virtuali istorinė Lietuva: LDK“ projekto vadovo Žilvino Jančoro, projektas skirtas plačiai visuomenei – visiems Lietuvos žmonėms, juo siekiama sudominti moksleivius ir jaunąją kartą. „Projekto idėja gimė artėjant Lietuvos tūkstantmečiui. Norėjosi sukurti interneto svetainę, kurioje pateikta LDK istorija mes, Lietuvos gyventojai, galėtume didžiuotis“, – sakė Ž. Jančoras. Paklaustas, kodėl buvo pasirinkta LDK istorinė epocha, projekto vadovas atsakė: „LDK istorija – bene gražiausias, didingiausias ir labiausiai legendomis apipintas laikotarpis“.

Nesiekėme kurti enciklopedinio vaizdinio, o kaip tik norėjome pateikti kuo daugiau mažai girdėtų temų, kurių nėra įprastiniuose vadovėliuose ar mokslo darbuose. Todėl specialiai tinklapiui sukurtuose tekstuose skaitytojas susipažins su LDK bastūnais, jų nuotykiais, neįprastomis kasdienybės detalėmis ir net su nevidonais“, – žadėjo Vilniaus universiteto E. Saviščevas.

Naujai sukurtoje svetainėje įdomios iki tol negirdėtos informacijos gali rasti ir tie, kurie išmano LDK istoriją, ir tie, kurie beveik nieko apie ją nežino, tačiau yra smalsūs lankytojai. Projekto tikslas – įdomiai ir netradiciškai papasakoti LDK laikotarpio aktualijas, pateikti daugeliui negirdėtas istorijas, „prakalbinti“ iki tol neišklausytus veikėjus. Iki metų pabaigos www.ldkistorija.lt bus įdėta apie 700 tekstinių ir animuotų pasakojimų.

Pačioje spalio pabaigoje pirmą kartą rengtuose skaitmeninių kūrybinių industrijų apdovanojimuose „PixelAWARDS“ už geriausius projektus, produktus bei sprendimus, kuriuos kuriant panaudota skaitmeninių technologijų ir kūrybiškumo sintezė, ką tik sukurta www.ldkistorija.lt pelnė statulėlę „Metų skaitmeninių kūrybinių industrijų projektas“.

Projekto įgyvendintojai skelbia, kad „svetainėje susiliejo istorikų ir dailininkų, kurie sukūrė savo šelmiškus ir linksmus vizualinius pasakojimus, vaizduotės“. Sukurti vaizdai yra skirti lankytojams padėti geriau įsivaizduoti LDK pasaulį. Rengiant pasakojimus dirbo profesionalūs istorikai, archeologai, muziejininkai, filologai ir menotyrininkai. Suprantamai ir įtaigiai dėstomų istorijų temos apima daugybę sričių – nuo meno iki karybos, nuo mitų iki mokslo, nuo religijos iki medicinos.

Taip pat svetainėje www.ldkistorija.lt yra įdėta itin vertinga skaitmeninta Vilniaus universiteto auklėtinio profesoriaus Joachimo Lelevelio kartografijos kolekcija.

Ateityje planuojama puslapį praturtinti papildomomis funkcijomis: sukurti istorinę laiko juostą bei mobiliojo telefono aplikaciją. Taip pat tikimasi svetainę išversti ir į anglų kalbą, kad su Lietuvos didžiosios kunigaikštystės istorijos laikotarpiu galėtų susipažinti ir tarptautinė bendruomenė.

Parengė Žilvinas Jančoras

ldkistorija.lt paveikslėliai.lt nuotr.

Naujienos iš interneto