Laurynas Gucevičius palaidotas Rasose

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Šių metų rugpjūčio mėnesį sukako 250 metų, kai Kupiškio parapijos Migionių kaime 1753 m. gimė žymus Lietuvos architektas Laurynas Stuoka-Gucevičius. Tačiau kad ir kaip būtų keista, net ir dabar, po 205 metų praėjusių nuo jo mirties 1798 m., tebesitęsia diskusijos dėl palaidojimo vietos.
Po Antrojo pasaulinio karo net buvo bergždžiai kasinėjama Vilniaus Šv. Stepono bažnyčios rūsiuose, ieškant architekto kapo.
Deja, tenka konstatuoti, kad minėtos diskusijos – tėra, kaip sakoma, tik “veržimasis į atviras duris”: nenuginčijami faktai rodo, jog L. Gucevičiaus kapas buvo gerai žinomas XIX a. pirmojoje pusėje. Minėto kapo buvimo vietą nurodė du žymūs ir autoritetingi mūsų šalies vyrai: Vilniaus universiteto architektūros katedros vedėjas prof. Karolis Podčašinskis ir istorikas Adomas Honoris Kirkoras.
Prof. K. Podčašinskis, L. Gucevičiaus mokinio sūnus, minint architekto mirties 25-ąsias metines, 1823 m. rugsėjo mėnesį universiteto viešajame posėdyje perskaitė savo parengtą platų architekto gyvenimo aprašymą. Jame, tarp kitko, nurodoma, jog L. Gucevičius palaidotas misionierių kapinėse (“Dzien-nik Wilenski”, 1823, Nr. 9, p.29).
Šios kapinės buvo pradėtos naudoti 1796 m., jos vadinamos Rasomis. Paskutinėje K.Podčašinskio pranešimo pastraipoje dar pasakyta, kad architekto antkapis kuklus (ten pat, p. 30). Taigi pranešėjas L. Gucevičiaus kapą Rasų kapinėse buvo matęs savo akimis.
Tą patį patvirtino ir A. H. Kirkoras savo knygoje “Przechadzki po Wilnie i jego kolicach” (“Pasivaikščiojimai po Vilnių ir jo apylinkes”), kurios antrasis leidimas pasirodė 1859 metais. Dar daugiau: šis autorius tiksliai nurodė L. Gucevičiaus kapo vietą Rasų kapinėse: “Beveik pačiame kapinių gale, prie pat mūro, nuošalioje tuopų priedangoje…”(liet. leid., 1991, p 185), pažymėdamas, jog arti buvo profesorių Augusto Bekiu ir Vincento Herberskio kapai.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra