Laimos Tubelytės – Kriukelienės paroda „Lietuvos istorija drobėse“, skirta Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui

Autorius: Data: 2017-07-08 , 13:11 Spausdinti

Laimos Tubelytės – Kriukelienės paroda „Lietuvos istorija drobėse“, skirta Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui

Parodos autorė Laima Tubelytė – Kriukelienė, fone paveikslas – „Parodos aptarimas“


Pastarąjį dešimtmetį didžiausią kūrybinio laiko dalį skiriu didelio formato drobių Lietuvos istorijos tema tapybai. Beje, tapyti Lietuvos istoriją jaučiu neblėstantį poreikį ir matau tame didžiulę prasmę. Tapyti Lietuvos žemę, valdovus, senuosius radinius ir su jais susijusius įvykius bei pergalingus mūšius, įprasminti tautinius simbolius ir ženklus – nepaprastas džiaugsmas ir tuo pačiu didelė atsakomybė. Iš didelės pagarbos  ir meilės savajam kraštui gimė paveikslai: “LDK I-jo Statuto priėmimas“, „Kunigaikščių žaidimas – Lietuvos laikas“, „Lietuvos dienoraštis“, „Kunigaikščiai“, „Žalgirio mūšis“, „Oršos mūšis“, „Karaliaus Mindaugo krikštas“, „Karalienė Morta“, „Barbora Radvilaitė“, „Birutė“, „Kunigaikštienė Sofija Vytautaitė“ ir kt. Esu nutapiusi per 40 paveikslų LDK istorijos tema. Ypač džiaugiuosi, kada kūriniai istorine tema sudomina šiandieninį jaunimą. Įtaigus istorine tema sukurtas paveikslas jauno žmogaus samprotavimuose palieka ryškų pėdsaką. Tokiame kūrinyje jis ieško savo tapatybės, didžiuojasi tautos istoriniais herojais, jaučiasi tikru šios šalies gyventoju…Prasminga autoriniais darbais tiesti savo vaikams ir anūkams šviesius takus į Lietuvos tapatybės išsaugojimą.

Pasveikinti dailininkės atėjo (iš kairės) dailininkas G. Kazimierėnas, A. Kliauga, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorius Romualdas Budrys ir menotyrininkė N. Tumėnienė

Pastaruoju metu sukūriau daugiau negu keturiasdešimt paveikslų – iliustracijų Aisčių tematika. Šie paveikslai – iliustracijos sukurtos, bendradarbiaujant kartu su Akad. prof. dr. Eugenijumi Jovaiša.  2016 m. publikuotas Eugenijaus Jovaišos mokslo populiarinimo leidinys „Aisčiai. Lietuvių ir Lietuvos pradžia“, kuriame galima išvysti daugiau negu trisdešimt mano sukurtų iliustracijų.

 Turėdama nemažai tapybos darbų  Lietuvos istorijos bei iliustracijų Aisčių tema, nusprendžiau savo kūrybą pristatyti visuomenei, surengdama parodą Vilniaus Rotušėje. Parodą skiriu Lietuvos Valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Istoriniai paveikslai įkvepia meilę gimtajam kraštui, praeičiai ir, savaime suprantama, ugdo patriotizmą. Savo kūryba siekiu pažadinti žmonių širdyse orumo, pasididžiavimo savo Tėvynės praeitimi ir dabartimi jausmus.  Tokia mano misija. Sukūrusi nemažai paveikslų lietuvybės tema, tiesiog jaučiu pareigą savo kūrybą parodyti visuomenei. Ši mano kūrybos paroda – tai dovana Lietuvos žmonėms Valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Kas gi per trumpą laiką vaizdžiau už paveikslą geba praskleisti laiko atodangas ir suteikti galimybę žiūrovui suvokti ypatingo istorinio įvykio ar didingos asmenybės svarbą? Paveikslai tokią galimybę gali suteikti. Todėl esu tikra, kad meno mylėtojai, apsilankę parodoje,  matomais vaizdais, turimomis žiniomis ir patirtais jausmais dar kartą prisilies prie įdomios Lietuvos istorijos. Juk išties nuostabu, kad šiandien  menininkų kūrybos vaisių, istorikų ir archeologų mokslinių įžvalgų, atradimų dėka, net ir praėjus ištisoms epochoms, galime didžiuotis Oršos ar Žalgirio mūšio pergale, Karaliaus Mindaugo ir Karalienės Mortos karūnavimu… Kūriniai, atspindintys konkrečios epochos tikrovę, įvykius, asmenybes turi reikšmingą istorinę ir meninę vertę.

Oršos mūšis. Komentuoja dailininkas Aloyzas Stasiulevičius

                     Istorinio paveikslo sukūrimas man – svarbus įvykis gyvenime. Tai ilgas, nelengvas, bet garbingas kūrybinis procesas, reikalaujantis tam tikro istorijos išmanymo, gebėjimo istorinį faktą paversti menine tiesa. Visada jaučiu neblėstantį poreikį tapyti svarbius Lietuvos istorijos įvykius, didingų asmenybių, vienaip ar kitaip nulėmusių istorijos raidą, portretus.  Tapydama istorinius paveikslus visuomet jaučiu didelę atsakomybę. Kodėl? Todėl, kad atliekant šio žanro kūrinį visuomet išlieka pavojus sumenkinti ar atvirkščiai – pernelyg sureikšminti vaizduojamą konkretų įvykį ar asmenybę. Nelengva, bet prasminga.  Kiekvienas kūrinys istorine tema – tai akimirka kažko svarbaus, įvykusio tam tikroje epochoje.

Paroda veikia 2017 liepos 3 – 29 d. 

 

„Vorutos“ informacija

ParodosComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra