Laikas bėga, bet praeitis išlieka. Projektas „Pažinkime savo kraštą“

Autorius: Data: 2016-06-20 , 13:00 Spausdinti

Laikas bėga, bet praeitis išlieka. Projektas „Pažinkime savo kraštą“

Turgelių P. K. Bžostovskio gimnazijoje dalyvavome kasmetinėje mokinių ir mokytojų organizuojamoje mugėje

Jolanta NOVOPAŠINIENĖ, Vilniaus r. Juodšilių „Šilo“ gimnazijos Ugdymą organizuojančio skyriaus vedėja, lietuvių kalbos mokytoja, Edita KAZAKEVIČIŪTĖ-ETLIOGLU, Vilniaus r. Marijampolio Meilės Lukšienės gimnazijos lietuvių k. mokytoja metodininkė

Ankstyvą 2016 metų pavasarį Juodšilių „Šilo“ gimnazijos lietuvių k. mokytojos J.Novopašinienė ir J.Gumbrevičienė bei jų gimnazistai, mėgstantys pakeliauti po Lietuvą, dalinosi įspūdžiais apie buvusias keliones bei planavo, kur galima būtų šiais metais pakelti sparnus, kurį Lietuvos kampelį aplankyti. Bediskutuojant ir besiginčijant iškilo klausimas, o ką mokiniai žino apie gimtuosius Juodšilius, apie šalia esančius kaimus, kaimelius, gyvenvietes, miestelius? Pasirodo, ne kažin ką…. Tuomet mokytojoms ir kilo idėja vykdyti projektą „Pažinkime savo kraštą“ ir tokiu būdu susipažinti ne tik su Juodšiliais, bet ir su šalia esančių gyvenviečių istorija, o kad būtų linksmiau ir įdomiau, buvo nuspręsta pasiūlyti šiame projekte dalyvauti Vilniaus rajono Marijampolio M.Lukšienės ir Šalčininkų rajono P.K.Bžostovskio gimnazijoms, kurios mielai sutiko tapti šio projekto dalyvėmis.

Gimnazistai klausosi pasakojimo apie Juodšilių „Šilo“ gimnazijos įsteigimą

Balandžio – gegužės mėnesiais visų trijų gimnazijų  mokytojai bei gimnazijinių klasių mokiniai aktyviai įsitraukė į bendrą projektą ,,Pažinkime savo kraštą“, kurio pagrindinis tikslas – ugdyti jaunimo norą pažinti gimtojo rajono ir apylinkių istoriją, suvokti dvasines ir kultūrines vertybes, rengti bendras edukacines veiklas, ugdant mokinių toleranciją kitų tautų kultūrai, skatinti mokyklų bendruomenių bendradarbiavimą pažįstant Lietuvos kraštą, tradicijas ir papročius. Mokiniai turėjo surinkti duomenis apie savo gyvenvietės istorinius įvykius bei žymius, garsius žmones, gyvenusius ar gyvenančius joje, paruošti informatyvią gimtąjį kraštą reprezentuojančią medžiagą ir ją susitikimų metu pristatyti projekto dalyviams.

Pirmasis susitikimas vyko gegužės 12 dieną Marijampolio M. Lukšienės gimnazijoje, vadovaujamoje Jūratės Adrijos Šidlauskienės. Svečius pasitiko džiugiai nusiteikę gimnazistai bei mokytojos Edita Kazakevičiūtė-Etlioglu (lietuvių k. mokytoja metodininkė), Tatjana Paškel (technologijų mokytoja metodininkė) bei Regina Garpuškinienė (IT mokytoja metodininkė). Svečiams buvo parodyti nufilmuoti siužetai apie gimnazijos kieme pastatytus koplytstulpius, Velnio akmenį, žymius Marijampolio kaime gimusius žmones, taip pat daug dėmesio skirta gimnazijos pristatymui, nes drąsiai galima sakyti, kad šiame kaime mokykla yra kultūros centras. Apsilankyta ir švietimo draugijos ,,Rytas“ raidos muziejuje, kurio direktorius Algimantas Masaitis mokiniams ne tik papasakojo apie muziejaus įkūrimą, bet ir priminė svarbiausius Lietuvos istorijos faktus, susijusius su valstybingumo ir tautiškumo išsaugojimu. Pasivaikščioję po kaimo apylinkes, gimnazijoje pasivaišinę šeimininkų vaišėmis, projekto dalyviai atsisveikino iki rytojaus.

Projekto dalyviai aplankė Juodšilių palaimintojo Mykolo Sopočkos bažnyčią

Kitą, gegužės 13 dieną, antrasis susitikimas įvyko Turgelių P.K.Bžostovskio gimnazijoje, vadovaujamoje Lucijos Jurgelevič. Mokiniai, vadovaujami šios mokyklos lietuvių k. vyr. mokytojų  J.Tarasiavičienės ir  D. Jelmakaitės, taip pat pristatė savo gimnaziją, aprodė jos erdves ir visus pakvietė į gimnazijos kieme šurmuliuojančią senas tradicijas menančią mugę, kur buvo galima įsigyti ir skanėstų, ir rankdarbių, ir kitų mokinių darbelių. Projekto dalyviai buvo pakviesti pasivažinėti po Turgelių apylinkes, kurios garsėja savo istorija. Buvo apžiūrėta Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia, apsilankyta Turgelių piliakalnyje, Tabariškėse (Anos Krepštul muziejuje), daug sužinota apie Pavlovo Respubliką, kitados įkurtą Turgelių klebono P. K. Bžostovskio iniciatyva. Svečių atsisveikinimas su apylinkių šeimininkais įvyko po ekskursijos Jašiūnų dvare.

Projektą „Pažinkime gimtąjį kraštą“ vykdžiusios mokytojos švietimo draugijos „Rytas“ raidos muziejuje su gerb. A.Masaičiu (iš kairės: J.Tarasiavičienė, D.Jelmakaitė, J.Novopašinienė, A.Masaitis, E.Kazakevičiūtė-Etlioglu, R.Garpuškienė, J.Gumbrevičienė

Trečiasis, apibendrinamasis susitikimas įvyko gegužės 31 dieną Juodšilių ,,Šilo“ gimnazijoje, vadovaujamoje direktorės R.Agintienės. Gimnazijos šeimininkai pasitiko projekto dalyvius žydinčiame sode, kurį labai myli ir puoselėja, ir visų pirma papasakojo  šios gimnazijos įsikūrimo istoriją, kuri tikrai nėra sena, nes „Šilo“ vidurinė mokykla buvo įkurta 1991 metų rugpjūčio mėnesį, kai lietuviškos klasės atsiskyrė nuo Juodšilių vidurinės trikalbės mokyklos ir įsikūrė buvusiuose vaikų ir paauglių specialiosios mokyklos pastatuose. Šios specialiosios mokyklos palikimas – iki šiol mokyklą juosianti aukšta betono mūro siena, kuri kiek glumina atvykusius, bet ne saviškius, nes tapo savotišku saugumo garantu. Po pažinties su gimnazija, šeimininkai suorganizavo smagų, daug juoko sukėlusį žaidimą, kurio metu pasitikrinome, ar jau gerai pažįstame vieni kitus, ar įsidėmėjome vieni kitų vardus. Pakviesti į salę svečiai buvo supažindinti su Juodšilių istorija, apie 1920 metus atsiradusiomis kaimo vardo kilmės istorijomis, kurių yra net keturios,  Juodšilių pilkapiais, įžymiais žmonėmis, kuriais didžiuojasi kaimo bendruomenė. Buvo ne tik aplankyta palaimintojo Mykolo Sopočkos bažnyčia, kuri buvo tik šiais metais konsekruota, bet ir papasakota detektyvinio romano verta paties M.Sopočkos atsiradimo Juodšiliuose istorija. Gimnazistai daug sužinojo ir svečiams pasakojo apie  šv. Uršulės Leduchovskos bei jos bendraminčių vienuolių veiklą,  aplankė jų amžino poilsio vietas kapinaitėse, pasivaikščiojo po Juodšilių kaimą ir apžiūrėjo iki šiol išlikusią buvusią kleboniją, našlaičių namus, vienuolyną, kuriame dabar veikia šv. Uršulės Leduchovskos gimnazija. Sugrįžę į gimnaziją, projekto dalyviai apibendrino visus tris susitikimus, pasidžiaugė, kad projektas leido pažinti ne tik svetimas, bet ir savas apylinkes, sužinoti daug naujo apie gimtinės istoriją, susidraugauti su projekte dalyvavusių mokyklų gimnazistais. Džiugu, kad dalyvavimas projekte tiek patiko mokiniams, kad jie jį norėtų tęsti ir kitais metais, norėtų plėsti savo akiratį ir visų pirma pažinti šalia esančias apylinkes, o jau po to keliauti tiek po Lietuvą, tiek po kitas svečias šalis.

Aplankėme unikalios Pavlovo Respublikos griuvėsius, esančius netoli Turgelių

Galima pasidžiaugti gražiu visų trijų gimnazijų mokytojų, projekto sumanytojų, organizatorių ir vykdytojų, bendradarbiavimu ir mokinių kūrybiškumu bei noru pažinti savo  gimtinę.


 

Renginiai Rytų Lietuva , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra