Kūrybinis darbas ,,JUDAS“

Autorius: Data: 2015-09-30 , 13:27 Spausdinti

Inga LAUŽONYTĖ, Vilniaus dailės akademijos Taikomųjų ir vizualinių menų fakulteto studentė, pristato savo kūrybinį bakalauro darbą

Kūrybinio (bakalaurinio) darbo tema ,,JUDAS“

Šiuo darbu kalbu apie bendražmogiškas tiesas, kurios dažnai yra tapačios religinėms nuostatoms ir bandau išsiaiškinti poelgio reliatyvumą – ribą tarp blogio ir gėrio. Ar tai, kas yra laikoma visiška blogybe (t.y. išdavystė), nėra pateisinama, žvelgiant plačiau, vertinant iš kito (asmenybės misijos šiame gyvenime) taško? Kalbu apie Mokytojo ir mokinio santykį. Mokiniui iš Mokytojo priimant gyvenimo tiesas, o Mokytojui, mokinio dėka pasiekiant išsilaisvinimą.

Mano darbe JUDAS tampa vašku. Kada galvojame, kad vašką, kaip ir Judą savyje turime naikinti, tirpinti, staiga stabteliu, pagalvodama priešingai. Daugumai nusistovėjusioje Judo, kaip parsidavėlio, apgaulės etiketėje bandau įžvelgti ir parodyti kitąją Jo pusę. Pavyzdinio mokinio, padedančio Mokytojui išsilaisvinti. Todėl instaliacijos, lakštų eilių eigoje, vaško kiekis kinta. Iš bevaškių, balto popieriaus lakštų, esančių paskutinėse eilėse, palaipsniui Jo pildosi, iki visiško užpildymo priekyje.

Instaliacija ,,JUDAS“ – simbolinė idėjos vizualizacija, grįsta vaizdo, medžiagos, skaičių ir teksto simbolika. Išeities taškas – Turino drobulė (1x4m), kurios horizontalę Judo prisilietimas suskaido į keturias dalis, pasikartojančias tolstančiose eilėse. 33 popieriaus lakštai atitinka 33 Judo evangelijos lapus. Tai ir Kristaus amžiaus skaičius. Simboliškai parinkta ir medžiaga. Rankų darbo popierius, grublėtas jo paviršius asocijuojasi su pirmapradžiu paprastumu ir tikrumu. Svarbi šviesos idėja šiame darbe įprasminama popieriaus lakštų peršviečiamumu, balto popieriaus ir vaško spalvos deriniu. Svarbus išsiuvinėtas Albrechto Diurerio maldai sudėtų rankų fragmentas, instaliacijoje pateisinamas ir suteikiantis darbui įtaigumo. (Deja fotografijoje nėra matomas).

Teksto vaidmuo instaliacijoje labai svarbus. Netgi pirminį impulsą kūriniui suteikia rašytas žodis – Janinos Degutytės ,,JUDAS“ išsakyta užuomina apie Judo – savęs – paaukojimą. Graikų kalba užrašyti žodžiai, kuriuos laikau savo asmeninėmis maldomis, sentencijomis suteikiančios darbui paslaptingumo. Netgi teksto neperskaitomumas, stiprina pasaulio ir būties reiškinių metafizikos pojūtį.

Sulaukiau klausimo:

-,,Na, tai kiek žmoguje turi būti vaško?“

Atsakiau:

-,,KUO DAUGIAU.“

 

Kodėl šiame darbe JUDAS – VAŠKAS?

Kartą jaunuolis Aristonas iš senojo Korinto miesto pylėsi karštą vandenį į puošnų molinį ąsotį. Ąsotis Aristono rankose iširo, vanduo prasisunkė ir išsiliejo ant jaunuolio kojų. Apžiūrėjęs šukes, jaunuolis pamatė, kad į molį buvo įmaišyta vaško. Kai karštas vanduo ištirpdė vašką, paaiškėjo, kad ąsotis pagamintas nekokybiškai. Aristonas įsigijo netinkamą daiktą. Kadaise Korintas garsėjo savo moliniais indais. Bet nemaža nesąžiningų prekeivių apgaudinėjo pirkėjus. Jei ąsotis įtrūkdavo, puodžius apgavikas ištirpindavo vašką ir juo užtepdavo įtrūkimą. Po to jis uždažydavo tą vietą taip, kad nieko neįtariantis pirkėjas net nepastebėdavo, jog kažkas ne taip. Patyrę pirkėjai išmoko pažinti apgaulę. Jie apžiūrėdavo indą prieš ryškią saulės šviesą, įtrūkimas išryškėdavo iš po dažų – indas būdavo lyg peršviestas rentgeno spinduliais.“

United Church of God, an International Association

 

Grižtant prie istorijos apie mokinius indus ir vašką: Šventajame Rašte žmonės dažnai lyginami su indais. Štai Antrajame laiške Timotiejui apaštalas Paulius rašo, kad žmogus turi būti kaip „indas, skirtas garbei, pašventintas, pasirengęs kiekvienam geram darbui.“ Todėl visada turime būti pasirengę mokėti priimti žinias, tiesą, šviesą. Į Judą ir vašką pažvelgti kitaip, kaip galimybę būti tarpininku norint tapti indais.

Noriu padėkoti savo Mokytojui Valentinui Butanavičiui.

Inga Laužonytė

Menininkai Parodos Vilnius , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra