Kūrybinės kryždirbystės interpretacijų dirbtuvės

Autorius: Data: 2011-06-27, 08:16 Spausdinti

2011 m. liepos 5-6 d. Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija kartu su Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedros studentais kviečia tapti netradiciniais kryždirbiais.

Dėl gyvybingumo ir gajumo, meninės brandos ir ypatingos vietos, kurią kryždirbystė užima atskiro žmogaus bei bendruomenės gyvenime, prieš 10 metų, 2001 m., Kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje buvo pripažinta Žmonijos žodinio ir nematerialaus paveldo šedevru, o 2008 m. pabaigoje įtraukta į Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

Šia proga Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedra įgyvendina projektą „Kryždirbystė pasakoja istorijas“. Š. m. liepos 5-6 dienomis kviečiame užsukti į Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centrą (Maironio g. 3, Vilnius), kur vyks kūrybinės kryždirbystės interpretacijų dirbtuvės.

Kūrybinių dirbtuvių dalyviai turės galimybę prisiliesti prie kryždirbystės ir pabandyti atrasti savąjį santykį su šia išskirtine tradicija naudojant kryždirbystei nebūdingas technologijas bei medžiagas. Studentai padės kurti kryžius, koplytėles, koplytstulpius ir šventuosius iš popieriaus, žolynų ar net sėklų. Piešimas, karpymas, dėlionės, raižiniai – tai tik kelios netradicinės technologijos, kuriomis bus siekiama priartėti prie pačias netikėčiausias istorijas galinčios papasakoti kryždirbystės. Žmonės bus kviečiami kurti individualiai arba prisidėti prie bendro kūrybinio proceso.

Gretimoje salėje š. m. liepos 2-9 d. veiks paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“, kurioje kūrybinių dirbtuvių dalyviai galės susipažinti su lietuvių kryždirbystės tradicijomis ir pasisemti kūrybinių idėjų savo darbams. Ši paroda 2008 m. buvo pristatyta UNESCO būstinėje Paryžiuje, Prancūzijoje, o vėliau pristatyta Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke, JAV. Lietuvoje ji eksponuojama pirmą kartą.

Projekto „Kryždirbystė pasakoja istorijas“ dėka Vilniaus gatves gegužės mėnesį jau puošė Vilniaus dailės akademijos studentų kurti plakatai, raginantys pastebėti unikalią gyvąją tradiciją, įvertintą pasaulyje, tačiau mums patiems nedaug pažįstamą. Bendro kūrybinio projekto autoriai kviečia visuomenę apie kryždirbystę sužinoti daugiau, regint ją plačiau nei UNESCO pripažintą tradicinį amatą, prisiminti su šia tradicija susijusius papročius, kryžiams patikėtas gyvenimo istorijas bei viltis. Iniciatyvos kūrėjai tiki, jog norint išlaikyti tradicijos gyvybę, vien tarptautinių konvencijų, raginančių saugoti paveldą nepakaks – būtina, kad tai rūpėtų patiems žmonėms, kad jie su tradicija turėtų asmeninį santykį.

Kūrybinės kryždirbystės interpretacijų dirbtuvės ir paroda „Gyvybės medis: lietuvių kryždirbystė ir kryžių simbolika“ įtrauktos į Tarptautinio folkloro festivalio „Baltica 2011“ programą: www.baltica.llkc.lt

Kūrybinės kryždirbystės interpretacijų dirbtuvės veiks:

Liepos 5-6 d. 12.00 – 18.00 val.

Ekspozicijos lankymo laikas:

I-VI 12.00 – 18.00 val.

Daugiau informacijos: Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas Kultūros programų vadovė Lauksmina Kriščiūnaitė, tel.: (8 5) 210 73 42, el. paštas: lauksmina@unesco.lt, www.unesco.lt/kryzdirbyste

Kultūros paveldas ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra