Kurtuvėnų dvare pradėti archeologiniai tyrinėjimai

Autorius: Data: 2011-07-20 , 09:15 Spausdinti

Kurtuvėnų dvaro sodyboje pradėti archeologiniai kasinėjimai siekiant ištirti dvaro ūkinę dalį ir atkurti ją pritaikant turizmui.

Archeologinius tyrinėjimus Kurtuvėnuose atlieka trijų universitetų – Vilniaus, Klaipėdos ir Šiaulių – studentai istorikai, čia atliekantys archeologinę praktiką. Studentams vadovauja Šiaulių universiteto dėstytoja Birutė Salatkienė.

Pirmieji kasinėjimai dvaro teritorijoje buvo atliekami 2007 metais, kai buvo atkasti pastato pamatai ir kiti fragmentai.

Dabar siekiama ištirti visą vidinę vieno pastato struktūrą. Manoma, kad paskutiniu metu čia galėjo būti ratinė. Kol kas velėna nuimta tik nuo dalies pastato teritorijos.

Šio projekto vertė – daugiau kaip 3 mln. litų. 1,5 mln. litų skyrė Europos Sąjungos (ES) fondai, likusieji pinigai – Lietuvos valstybės. Projektas ūkio ministro įsakymu įtrauktas į valstybės planuojamų turizmo projektų sąrašą. Jame – 27 nauji turizmo projektai, kuriems numatoma skirti ES lėšų.

Atstačius sunykusius, apgriautus pastatus ar jų dalis Kurtuvėnuose galės plėstis turizmas, žirgų sportas ir kitos pramogos su žirgais, rašo „Šiaulių kraštas“.

2008 m. buvo atkurta istorinė dvaro parko struktūra, tvora, rūmų terasa su baliustrada, sodininko namelis, tvenkiniai, kroketo aikštelė, įrengtas kempingas. Atstatytoje oficinoje įsikūrė Kurtuvėnų regioninio parko direkcija, dvaro arklidėse įrengtas Jojimo paslaugų centras.

Architektūrinę istorinę vertę turinti Kurtuvėnų dvaro sodyba yra įtraukta į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Sodybos kompleksui priklauso parkas, oficina, svirnas, karvidė, arklidė, virtuvė, daržinė, rūsys ir du kumetynai.

Rašytiniuose šaltiniuose Kurtuvėnų dvaro valda minima nuo 1498 metų. Dvarą valdė daug asmenų, vieni iš žymiausių žemvaldžių – Nagurskių ir Pliaterių giminė. Įdomiausias dvarvietės pastatas – medinis dviejų aukštų svirnas su kolonomis ir ornamentuotomis durimis. 2002 m. senasis pastatas sudegė, bet po keleto metų buvo atstatytas.

www.lrt.lt

Dvarai , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra