Kuriamas Lietuvos žydų kultūrinio paveldo virtualus archyvas

Autorius: Data: 2018-04-17 , 10:39 Spausdinti

Kuriamas Lietuvos žydų kultūrinio paveldo virtualus archyvas

Nuotrauka – www.sa.lt

www.voruta.lt

Kultūros ministerija skyrė 10 tūkst eurų Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai tęsti YIVO  žydų mokslinių tyrimų instituto (Yidisher visnshaftlekher institut) (toliau – YIVO) archyvo skaitmeninimo veiklas.

Prieš trejus metus pradėtas „YIVO Vilniaus projektas“ – tarptautinis skaitmeninimo projektas, kurio užduotis yra išsaugoti, jei reikia – atkurti, ir suskaitmeninti išlikusį žydų dokumentinį paveldą. Jį sudaro Vilniuje tarpukaryje veikusio YIVO saugotų ir nuo sunaikinimo išgelbėtų kolekcijų fragmentai. Jidiš kalba suskaitmenintos knygos sudarys didžiausią žydų dokumentinio paveldo virtualų archyvą pasaulyje.

Planuojama specialiame interneto portale sujungti Niujorke ir Vilniuje esančius prieškarinius YIVO archyvus, virtualioje erdvėje atkurti vienos didžiausių prieškarinių bibliotekų Europoje – Matas Strašūnas (Mattityahu Strashun) Vilniaus biblioteką ir atverti jos unikalių dokumentų  archyvą visuomenei.  Projekto apimtis – apie 10 tūkst. retų ir unikalių leidinių bei 1,5 mln. įvairių dokumentų.

 „Šis projektas svarbus ir mokslininkams, ir Lietuvos visuomenei“, – pažymi Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Pileckaitė. – „Dokumentai pasakoja, kaip žydai atvyko, kūrėsi  ir gyveno  mūsų šalyje, kaip mokėsi ir kartu ją kūrė. Tai padės geriau susipažinti su daugialypiu Lietuvos žydų gyvenimu, suvokti  jų santykį su Lietuva“.

Projektą įgyvendina YIVO žydų mokslinių tyrimų institutas (JAV), Lietuvos centrinis valstybės archyvas ir Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

YIVO buvo įkurtas Vilniuje 1925-aisiais. Jame buvo kaupiamas žydų liaudies folkloras, memuarai, knygos ir publikacijos, žydų bendruomenės dokumentai. Institutas veikė iki 1941-ųjų, kada naciai archyve sukauptas knygas išvežė į Frankfurtą. 1946 metais JAV kariuomenė aptiko šią medžiagą ir perkėlė į Niujorką, kur tuo metu jau veikė atkurtas YIVO institutas.

ŽydaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra