Kur veda Tėvynės meilės ir grožio kelias

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Koks jis meilingas,
Koks jis širdingas, tas
Žodelis – Lietuva
(Vydūnas)
 
2008 metais pasirodė „Lietuvai pagražinti draugijos“ išleista knyga „Tėvynės meilės ir grožio keliu“*. Ją sudarė šios draugijos valdybos pirmininkas Juozas Dingelis ir fotomenininkas Vytautas Ylevičius. Šis leidinys mus žavi spalvingomis iliustracijomis ir prasmingomis kalbomis. Tai antrasis pataisytas leidimas (pirmasis – 2006 m.).

Jį sudaro šie skyriai: „Įžanga. Graži Lietuva – gražus žmogus“, „Atgimimo žingsniai (pratarmė) – Juozas Dingelis“, „Prisiminimai apie LPD Garbės pirmininką mons. Kazimierą Vasiliauską“, „Tautos šventė – suvažiavimas Veliuonoje“, „Veliuonos deklaracija ir rezoliucijos“, „LPD skyrių veiklos apžvalga“, „Geri darbai tau Tėviške“.

Juose žymių žmonių, kaip filosofo Stasio Šalkausko, mons. Kazimiero Vasiliausko, Vydūno, arkivyskupo Sigito Tamkevičiaus, poeto Justino Marcinkevičiaus mintys, prof. Angelės Vyšniauskaitės, prof. Liberto Klimkos, prof. Romualdo Grigo, ambasadoriaus Vytauto Dambravos, dr. Krescencijaus Stoškaus, JAV lietuvių bendruomenės prezidiumo pirmininkės Reginos Narušienės, Žemės ūkio ministerijos sekretoriaus Kazio Savickio, Veliuonos seniūno Mindaugo Šlepševičiaus, istoriko doc. Romo Batūros, kunigo dr. Algirdo Gavenausko ir kitų kalbos bei pasisakymai.

J. Dingelis trumpai pateikia „Lietuvai pagražinti draugijos“ istoriją ir veiklą. 1921 m. balandžio 23 d. susikūrusi draugija sėkmingai veikė iki pat sovietinės okupacijos. Jos pirmuoju pirmininku tapo kan. Juozas-Tumas Vaižgantas (1921–1924), generolas leitenantas Vladas Nagevičius (1925–1928), pulkininkas Vladas Brazulevičius (1928–1940). Didelę istorinę reikšmę turi 1925 m. birželio 28 d. LPD organizuotas tautos suvažiavimas Veliuonoje, LDK Vytauto Didžiojo 500–ųjų metinių minėjimas 1930 m., kai draugija statė jam paminklus visoje Lietuvoje. Tokie renginiai stiprino Tautos dvasią, kurios per 50 metų nepalaužė sovietiniai okupantai.
1995 m. birželio 23 d. atsikūrusios Nepriklausomos Lietuvos šviesuolių būrelis su muziejininke Birute Federavičiene ir a. a. monsinjoru Kazimieru Vasiliausku atgaivino šios draugijos veiklą. Ši visuomeninė organizacija toliau intensyviai dirba, siekdama užgydyti patirtas tautos kultūrinio paveldo žaizdas, steigiami skyriai rajonuose ir kaimuose, organizuojamos konferencijos, seminarai, suvažiavimai, skelbiami gražiausių sodybų, gyvenviečių, daugiabučių namų, mokymo įstaigų konkursai, aplinkos tvarkymo, medelių sodinimo talkos, šventės istorinėms datoms atminti, Žemės dienos minėjimai, Paukščių sutikimo šventės ir kt.
Šiame leidinyje glaustai pateikiami draugijos nuveikti darbai, jos vaidmuo, vienijant tiesos, gėrio ir grožio puoselėtojus ir pozityvias visuomenės jėgas, švietėjiškai–auklėjamajai veiklai, tautinės savimonės, kultūros, bendruomeniškumo (ko mums ypač trūksta) ir patriotizmo ugdymui.
Bet daugiausiai vietos knygoje skiriama 2005 m. liepos 2 d. įvykusiam draugijos aktyvo, kitų visuomeninių organizacijų ir visuomenės atstovų suvažiavimui – Tautos šventei Veliuonoje, skirtoje pirmojo Tautos suvažiavimo 80-mečiui ir Draugijos atkūrimo 10-mečiui paminėti. Žymūs visuomenės veikėjai džiaugėsi prasmingu renginiu, palyginę jį su Dainų Švente, tik nesuprantama, kodėl žiniasklaidoje apie jį nebuvo reklamos, nefilmavo visuomeninė LTV. Tai rodo, kad galingajai žiniasklaidai visai nerūpi lietuvių tautinės savimonės ir patriotizmo ugdymo reikalai.
Tikimės, kad šis puikios poligrafinės kokybės leidinys paskatins visus tautiečius, ypač jaunimą, vienytis, labiau domėtis krašto praeitimi, kalba, etnine kultūra ir prisidėti prie tautos šviesuolių-patriarchų iškeltų tikslų įgyvendinimo ir kartu žengti jų pramintu Tėvynės meilės ir grožio keliu, nepaisant tautos vienybę ir gražias iniciatyvas griaunančių jėgų.
Reikia paminėti J. Dingelį, kuris nuo 1995 m. vadovaudamas LPD, savo energija, pilietiškumu ir organizaciniu talentu yra pavyzdys daugeliui, kaip reikia telkti visuomenės pastangas kilniems darbams savo Tėvynei gražinti. Draugija nuveikė reikšmingą darbą, puoselėdama šalies kraštovaizdį, ugdydama visuomenės tautinę savimonę, o daugiau nei 4 tūkstančiai jos narių siekia paversti Lietuvą žydinčiu sodu. 2005 m. gruodžio 28 d. LPD susirinkime akademikas – poetas Justinas Marcinkevičius išrinktas draugijos Garbės Pirmininku.
 
Verta prisiminti šviesaus atminimo mons. K. Vasiliausko („antrojo Vaižganto“) žodžius: „Visi mes norime būti gražūs. Norime, kad ir mūsų Tėvynė Lietuva būtų graži, todėl turime kiekvienas surasti tokią veiklos sritį, kurioje galėtume lengviau atsiskleisti kaip grožio ir gėrio kūrėjai. Tik gražus savo siela, blaivus žmogus gali gražinti Lietuvą. O pradėti reikia nuo savo tėviškės kampelio, upelio, takelio…“

Sekime šiuo paraginimu ir mūsų Tėvynė Lietuva bus nuostabiai graži ir nepakartojama…

Šventėse, talkose, kasdieniniuose darbuose būkime kartu su vaikais. Su jais atkurkime tėvų ir senelių papročius, keliaukime po kraštą, lankykime muziejus, pilis, piliakalnius, taip perduodami savo tautos dvasines ir kultūros vertybes.
 
*Tėvynės meilės ir grožio keliu. – Vilnius: Vilniaus pedagoginis universitetas, 2008. – 208 p. Tiražas 1000 egz.
 
Nuotraukose:
 
1. Knygos viršelis  
2. Lietuviškas kryžius (Vytauto Ylevičiaus nuotr.)

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra