Kunigų konferencijoje Panevėžyje kalbėjo Vytautas Ališauskas

Autorius: Data: 2014-10-15 , 09:51 Spausdinti

Spalio 7 d. Panevėžio kurijoje vyko vyskupijos kunigų konferencija. Paskaitą apie popiežiaus Pranciškaus pontifikatą ir jo Apaštališkąjį paraginimą Evangelii gaudium skaitė filosofas, istorikas Vytautas Ališauskas.

Pranešime jis pažymėjo, kad 2000-ieji, apie kuriuos nemažai kalbėjo popiežius Jonas Paulius II, iš tikrųjų žymi epochų pervartą. Ši naujoji epocha simboliškai yra paženklinta žmogaus genomo idėja bei jos realizacija ir rugsėjo 11-osios įvykiais.

Popiežius Jonas Paulius II 1978-aisiais atėjo iš teritorijos, kurios niekas gerai nepažinojo. Jis atėjo iš ten, iš kur sklido didžiausias blogis pasaulyje. Jis gerai suprato tą sistemą, ir padarė daug, kad žmogus anapus geležinės uždangos atsitiestų. Viena paskutinių Jono Pauliaus enciklikų buvo jo enciklika apie ekumenizmą. Joje atviru tekstu buvo pasakyta, jog pasaulietinė valstybė yra neabejotinas gėris,- sakė Ališauskas.

Kuo, gi, pasižymėjo pop. Benedikto pontifikatas? Pigioji žiniasklaida norėjo jam prisegti konservatoriaus etiketę, tačiau ši neprigijo. Popiežius Benediktas pratęsė pirmtako ekumenizmo mintis. Betgi prie Benedikto paaiškėjo nauja ekumenizmo vizija. Benediktas aiškiai apibrėžė valdžių atskyrimą. Bažnyčia pasisako prieš prancūziškąjį laicizmą, kai Bažnyčia yra išstumta iš pasaulietinės bendruomenės gyvenimo. Tai buvo drąsus žingsnis. Kita vertus, tai buvo iššūkis islamo pasauliui,- sakė prelegentas. Benediktas pradėjo Vatikano finansų įstaigos reformą. Jis dėjo pastangas, jog Bažnyčia apsivalytų nuo moralinių skandalų. Iškėlė šūkį, bet kaip atrasti atsakymą? Dar vienas įvykis įvyksta labai radikalus jo pontifikate… Popiežius atsistatydina.

Dabartinis popiežius Pranciškus – geras teologas, -sakė Vytautas Ališauskas. Tačiau Pranciškus nėra tas, kuris užaugo Romos kurijoje. Visai kitaip pasaulis atrodo iš Pietų Amerikos ar Afrikos. Bažnyčioj gražu tai, kad joje yra pusiausvyra. Bet kartais ateina laikas radikaliam sprendimui.

Popiežius Pranciškus niekada nebandė primesti savo vizijos administratoriaus būdais. Darė simboliškus gestus. Popiežius Pranciškus atkreipia dėmesį ir mums primena, kad mes visi esame nusidėjėliai. Ne tik kai kurios nuodėmės yra pabrėžtinai nuodėmės…

Europa jau senai nebėra pasaulio centras. Nėra ir religinis pasaulio centras. Kodėl apie Ukrainą taip retai pasisakoma Vatikane? – klausė prelegentas. Apie Islamo problemas kalbama daug ir drąsiai.

„Evangelijos džiaugsmas“ skirtas Naujajai Evangelizacijai. Skaitydami, pastebime, ko nematytume kituose popiežių raštuose. Jis skelbia patikrintą Bažnyčios socialinį mokymą. Tačiau čia jis išryškina skurdo ir evangelizacijos ryšį. Bažnyčia savo užmoju turi pasiekti ne tik paribius, bet ir užribius… Migracijos politika buvo traktuojama kaip reguliuojamos anomalijos, kurias gali sutvarkyti kokia nors ministerija. Kolumbijoje, Brazilijoje, Afrikoje skurdas nėra anomalija. Popiežius Pranciškus neleidžia migrantų arba žmonių, kurie yra už ribos, traktuoti kaip anomalijos. Kitas popiežiaus Pranciškaus akcentas. Tai tikras multikultūrizmo suvokimas. Bažnyčia ir pasaulio bendruomenė yra daugiakultūriška. Taip pat reikia pasakyti, kad Evangelii gaudium labai aiškiai kalba apie dvasinę-pasaulėžiūrinę krizę.

Matome, kaip kinta šeimos modelis?.. Visiškai kitaip žiūri žmonės. Galima daryti bet kokias schemas… Popiežius Pranciškus bando šeimą kažkaip lipdyti iš naujo… Ką duos sinodas? Betgi tam dialogui nepasiruošta. Kardinolai yra sumanūs ir puikiai informuoti žmonės… Tačiau kas tikrai stebina, tai visiška teologų tyla… Pop. Pranciškaus pozicija yra pozityviai kvestionuojanti. Popiežius Pranciškus kalba apie tai, kas bus poryt. Po aštuonių, dešimties metų. Jei Bažnyčia neįžengs su savo atsakymais į šį konvulsiškai besikeičiantį pasaulį, visuomenė nueis toli. Ir šeimos modelis gali būti kitas. Todėl popiežius Pranciškus imasi aktyvios pozicijos šiame pasaulyje.

Vatikano radijui kun. Algirdas Dauknys iš Panevėžio RealAudioMP3

 

Panevėžio vyskupija , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra