Kunigas Jurgis Kazlauskas: „Meldžiamės už darbininkus ir atstatome bažnyčią“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Žiniasklaida kartkartėmis praneša, kad sparčiai vyksta pernai sudegusios Labanoro Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios atstatymo darbai. „Bernardinai.lt“ šia tema uždavė keletą klausimų bažnyčios atstatymo darbais besirūpinančiam, šią parapiją aptarnaujančiam kunigui, Saldutiškio klebonui Jurgiui Kazlauskui.
 
Juolab kad 2010 m. rugsėjo 8-ąją Lietuva mini kaip Švenčiausios Mergelės Marijos gimimo dieną, o rugsėjo 10-ąją žymus menininkas Gintaras Gesevičius būtent šios šventovės atstatymui paremti organizuoja renginį „Akcija: Labanoras“.
 
Žiniasklaida kartkartėmis praneša, kad sparčiai vyksta Labanoro bažnyčios atstatymo darbai. Ką jau pavyko padaryti, ką šiomis dienomis darote ir kas laukia ateity?
 
Svarbiausia, – pavyko sutvarkyti visą dokumentaciją, gauti statybos leidimą ir pradėti statybą. Tad pirmąjį etapą, gavus leidimą, jau atlikome, baigėme kloti pamatus, nes be pamatų jokio pastato nebūna. (šypsosi) Taip pat jau pradėjome statyti medinę bažnyčios dalį. Jau renčiamos sienos iš rąstų. Siekiame, kad jos būtų kuo autentiškesnės. Kai suręsime sienas, dar šiemet planuojame uždengti stogą. Jei Dievas duos, šiemet stogą uždengsime, o sulaukus pavasario prasidės vidaus apdailos darbai.
 
Kas labiausiai remia šiuos atstatymo darbus?
 
Esame paskelbę sąskaitą, ten gali aukoti visi norintieji prisidėti prie atstatymo. Daug remia tikintieji. Labiausiai žada padėti premjeras – skirti pusę milijono litų per vyskupijos kuriją. Mes atliekame darbus – o kurija atsiskaito. Taip pat sakė apie 100 tūkstančių prisidėsianti ir Švenčionių savivaldybė. Vienas iš Labanoro kilęs verslininkas paaukojo 100 tūkstančių. Taigi tokios didesnės sumos sudaro 700 tūkstančių, o dar ir pavieniai žmonės perveda. Tad sienoms ir stogui uždengti lėšų turėtų pakakti.
 
Labai smagu, kai jų netrūksta. Norime tuos darbus sėkmingai, gražiai dirbti – kad darbininkai nebūtų nuskriausti, kad sklandžiai viskas vyktų. Meldžiamės už darbininkus ir atstatome.
 
Ar atstatydami siekiate panašumo į buvusiąją šventovę, ar yra korekcijų?
 
Ne, atstatome visiškai tokią pat. Padedant Kultūros paveldo departamento parengtiems projektams, norime tą bažnyčią matyti tokią pat, kokia jinai buvo. Tiek viduje, tiek išorėje. Ir altorius norime padaryti tokius pačius, ir stogas bus dengtas gontais. Na, aišku kaip dieną, kad senų grindų nepadarysime… (šypsosi)
 
Ir visas interjero puošmenas žadate atkurti identiškas?
 
Taip. Kadangi viskas buvo žinoma, nufotografuota. Netgi tokius autentiškus, virš stogo iškeltus kryžius, kurie per gaisrą susilankstė – pagal kalvystės braižą, pagal metalą, jo storį, pagal visus parametrus atkursime tokius, kaip buvo.
 
Ar meistrų nestinga?
 
Ne, dabar Lietuvoje yra labai nagingų specialistų. Kai netrūksta pinigų, galima daug nuveikti.
 
Beje, apie pinigus kalbant – metų pradžioje buvo rastas lobis ir netgi buvo kalbama, kad jis bus eksponuojamas bažnyčioje. Ar tebegalvojate apie tokią galimybę?
 
Jį bus įmanoma eksponuoti, bet tai nėra labai didelis lobis. Ten rasta daug monetų, bet jos palyginti nesenos. Tik pagal taisykles jis pavadintas lobiu.
 
Bet mes žadame žmonėms parodyti kitą labai svarbų dalyką – įrengsime muziejų iš sudegusių vertybių liekanų. Bus daug vertingiau ir prasmingiau. Parengsime gražią ekspoziciją.
 
Ką manote apie dailininko Gintaro Gesevičiaus iniciatyvą rugsėjo 10 dieną surengti paveikslų dovanojimo renginį „Akcija: Labanoras“, skirtą tiems, kurie daugiausia aukos renginio metu?
 
Gintaras parodė puikų pavyzdį, kaip menininkas gali prisidėti prie bažnyčios atstatymo. Tai svarbu – jei visi žmonės taip mąstys ir galvos, Labanore ta bažnytėlė tikrai bus greitai atstatyta. Juk tik taip ir atsiranda visur tokia gera dvasia. Šio menininko parengta akcija labai nuostabi ir graži.
 
Teko girdėti apie mintį įsteigti edukacines ar kūrybines dirbtuves šalia bažnyčios…
 
Taip. Šalia bažnyčios yra daug pastatų. Juos galima panaudoti. Norisi pritraukti žmones prie bažnyčios. Prie to galėtų prisidėti menininkai, persikeldami čia, padirbėtų per vasarą, surengtų plenerą, galėtų sau sėkmingai dirbti, galbūt smalsesnį vaiką pamokyti iš vietos bendruomenės. Po bažnyčios atstatymo prie tos minties, manau, grįšime.
 
Ačiū už pokalbį ir sėkmės atstatant šventovę!
 
Klausinėjo Antanas Šimkus
 
www.bernardinai.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Buvusi Labanoro Švenčiausiosios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia (Miestai.net nuotr.)
2. Sudegusios Labanoro bažnyčios likučiai ( www.youtube.com iliustracija)

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra