Kunigaikščių Radvilų minėjimas Dubingiuose

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. rugsėjo 4 d. įvyko kunigaikščių Radvilų minėjimas Dubingiuose. Taip buvo prisimintos prieš metus vykusios šių didikų perlaidojimo iškilmės. Renginyje dalyvavo daugiau kaip 70 tikinčiųjų iš Vilniaus, Panevėžio, Biržų bei Kėdainių parapijų, svečiai iš Trakų, Alytaus, Bijutiškio dvaro.
 
Minėjimas prasidėjo pamaldomis, kurias laikė kun. R. Stankevičius. Jos vyko buvusioje ev. reformatų bažnyčioje, ant dabar čia esamo Radvilų mauzoliejaus. „Šiandien esame kažkada buvusios bažnyčios vietoje. Čia meldėsi didieji mūsų broliai ir seserys – Radvilos. Jie ne tik čia išpažino Dievo žodį, bet ir buvo palaidoti, kaip ir daugelis kitų, čia gyvenusių, reformatų. Minime ne tik kunigaikščių Radvilų atminimą, bet ir visų čia, šiame piliakalnyje palaidotų. Šis renginys manau taps gražia tradicija prisimenant ir pagerbiant Radvilas“, – kalbėjo kun. R. Stankevičius.
 
Po pamaldų visi norintieji buvo pakviesti į ekskursiją po Dubingių piliavietę. Ekskursiją vedė tyrinėjimus čia vykdę bei nusipelnę prof. dr. Albinas Kuncevičius ir doc. dr. Rimvydas Laužikas. Jiems 2009 m. skirta Mokslo pažangos premija už Dubingių piliavietės ir Radvilų kapavietės kompleksinius tyrimus (2003-2009 m.) ir atliktų tyrimų sklaidą visuomenei bei kolektyvinę mokslinę monografiją „Radvilų tėvonija Dubingiuose“.
 
Vilniaus universiteto archeologas doc. dr. R. Laužikas papasakojo apie vykusius archeologinius kasinėjimus šioje vietoje. „Čia stovėjusios XV-XVII a. ev. reformatų bažnyčios vietoje atradome apie 400 palaidojimų. Džiugu, kad po ilgo laiko ši vieta atgavo savo pirmykštį veidą, kur gerbiamas čia gyvenusių žmonių atminimas“, – teigė R. Laužikas.
 
Ekskursija buvo pratęsta Radvilų rūmų vietoje. Apie vykusius rūmų tyrinėjimus įdomiai papasakojo Vilniaus universiteto archeologas prof. dr. A. Kuncevičius. „Rūmų archeologiniai tyrimai pradėti 2003 m. Atvykę čia radome nemažą kalvą, apaugusią įvairiais krūmais bei medžiais. Teko daug nuveikti, kol teritorija tapo tokia, kokią matome šiandien. Pavyko aptikti įvairiausių radinių: šachmatų figūrėlių, strėlių antgalių, monetų, rašymo priemonių. Rūmai pastatyti XV a. pab. ir jame rasti šachmatai retas reiškinys mūsų praktikoje.
 
Lietuvoje šių radinių rasta tik Trakuose bei Vilniaus Valdovų rūmuose. Tai rodo išskirtinę čia gyvenusių žmonių kultūrą. Dubingiuose rasti daiktai prilygsta Valdovų rūmų radiniams. Iki mūsų dienų išliko rūmų rūsiai. Viename rūsyje buvo laikomas vynas ir alus, kito paskirtis – Radvilų lobynas. Rūmai buvo dviaukščiai. Bene labiausiai intriguojanti šių rūmų istorija yra ta, jog po slaptų jungtuvių su Žygimantu Augustu 1547 m. Barbora Radvilaitė čia gyveno pusmetį. Dabar kasinėjimai jau baigti ir yra nuspręsta įrengti čia muziejų. Atkasti rūsiai bei kitos išlikusios rūmų dalys bus uždengtos moderniu gaubtu. Europos struktūriniai fondai tam jau skyrė 3 mln. litų. Dabar tik laukiame mūsų valdžios patvirtinimo“, – sakė prof. dr. A. Kuncevičius.
 
Renginys baigėsi Agape buvusioje Dubingių karčemoje – smuklėje, kurioje dabar įsikūrusi Asvejos regioninio parko direkcija, informacinis centras. Joje trumpą sveikinimo kalbą tarė Asvejos regioninio parko direktorius Rimantas Glambokas, nuoširdžiai dėkojęs reformatams už renginį, kvietė susipažinti su Asvejos gamtos ir kultūros paveldo turtais. Apie karčemą, kurioje ir vyko kunigaikščių Radvilų minėjimo antroji dalis, papasakojo parko direkcijos vyr. kultūrologė Rima Bareikienė. Vilnietė Austėja padainavo lietuvių liaudies dainą apie karčemėlę. Buvo dalijamasi įspūdžiais ir viltimi, jog šis kunigaikščių Radvilų minėjimas Dubingiuose taps gražia kasmetine reformatų tradicija.
 
www.ref.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Kunigaikščių Radvilų minėjimas Dubingiuose, 2010 m.
2. Doc. dr. R. Laužikas papasakojo apie vykusius archeologinius kasinėjimus šioje vietoje
3. Apie vykusius rūmų tyrinėjimus įdomiai papasakojo prof. dr. A. Kuncevičius

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra