Kun. Kęstutis Kėvalas: Nuo požiūrio į žmogų priklauso ekonominė ir politinė santvarka

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Atsakymas į klausimą, kas yra žmogus, lemia ekonominę ir politinę sistemą, sako Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Katalikų teologijos fakulteto vicedekanas kunigas Kęstutis Kėvalas.
 
Pirmadienį (2010-03-08) surengtoje spaudos konferencijoje diskutuota apie antradienį Seime organizuojamą konferenciją, kurioje ketinama pristatyti popiežiaus Benedikto XVI-ojo encikliką „Caritas in Veritate“ (Meilė tiesoje) bei aptarti Katalikų Bažnyčios siūlomus kelius iš visuotinės finansinės ir socialinės krizės.
 
„Popiežius siūlo požiūrį į tikrovę, kuri yra ekonominio, politinio ir moralinio pagrindo. (…) Pasirodo, nuo šito žvilgsnio į žmogų ir atsakymo, kas yra žmogus, priklauso, kaip mes sukonstruojame ekonomikos ir politikos sistemą. Faktiškai, pavyzdžiui, socializmas buvo neteisingas atsakymas į klausimą, kas yra žmogus. Ir tokiu būdu neteisingai suformuota socialinė aplinka žmogų ne išlaisvino, kaip buvo tikėtasi, o pavergė, nuskurdino, ir pasikėsino į prigimtį“, – spaudos konferencijoje tvirtino K. Kėvalas.
 
Vertindamas dabartinės Lietuvos valdžios vykdomos politikos atitikimą prigimtiniams žmogaus tikslams, K. Kėvalas teigė, jog pastangos matomos, tačiau dėl priemonių egzistuoja nuolatinė diskusija.
 
„Ką aš matau iš tikro, tai valdžios pastangas atitikti. Iš tikrųjų, mano manymu, bendra linija yra pastangos į bendrąjį gėrį. Noras iškelti tokias vertybes kaip šeima, bendruomenė. Bet niuansai – čia yra didelės diskusijos, kaip mes tai įgyvendinam“, – sakė K. Kėvalas.
 
Pasak jo, šalia siūlomo naujo požiūrio į žmogų konferencijoje taip pat ketinama aptarti enciklikos pasiūlymą ekonomikoje remtis „neatlygintinumo principu“.
 
„Įdomus dalykas, kad popiežius įveda naują principą, apie kurį mes rytoj šnekėsime. Šis principas vadinasi neatlygintinumo principas“, – teigė VDU Katalikų teologijos fakulteto vicedekanas.
 
Anot K. Kėvalo, ekonomikoje vadovaujantis tik „šalta verslo logika ir išskaičiavimu“, joje ima stigti „žmogiškojo faktoriaus“.
 
„Dalykai, kurie kyla iš žmogaus prigimties – kūrybiškumas, verslumas, iniciatyva, pasirengimas aukotis, yra neapskaičiuojami matematiškai. Jei ekonomika į savo kontekstą įtraukia žmogiškojo faktoriaus dimensiją, (…) ir jei įmonė į savo žmones žiūri kaip į asmenis, ne tik kaip instrumentus, ji gali nepaprastai daug laimėti, nes įdarbina žmogų su visa jo sugebėjimų ir galimybių skale“, – tvirtino dvasininkas.
 
Pasak konferencijų organizatorių pranešimo, enciklikoje ypatingas dėmesys skiriamas etikos vietai versle ir ekonomikoje.
 
Spaudos konferencijoje dalyvavusio Lietuvos vyskupų konferencijos generalinio sekretoriaus Gintaro Grušo teigimu, dėmesys ekonomikai ir politinei santvarkai nėra naujas Bažnyčioje.
 
Pasak K. Kėvalo, XIX amžiuje popiežiaus Leono XII enciklika „Rerum Novarum“ žymi socialinio Bažnyčios mokymo pradžią. Tuo metu 1991-aisias popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo paskelbtoje enciklikoje „Centesimus annus“ popiežius siūlo rekonstruoti visuomenę atsižvelgiant į moralinį, ekonominį ir politinį lygmenis.
 
„Caritas in Veritate panašiu stiliumi pristato pasiūlymus. Konferencija yra naujo požiūrio į žmogų, ekonomiką ir politiką pristatymas iš bažnyčios socialinio mokymo perspektyvos“, – teigė K. Kėvalas.
 
Tačiau antradienį Seime organizuojamoje konferencijoje „greiti techniniai sprendimai“ pristatomi nebus.
 
„Grįšime į tuos esminius tarpasmeninius santykius. Nėra tų techninių greitų sprendimų, manau, nerasime, ir jie nėra čia pristatomi“, – kalbėjo G. Grušas.
 
Antradienį, kovo 9 d., Seimo Konferencijų salėje rengiama konferencija „Laisvė ir atsakomybė: ekonomikos ir politikos pagrindai „Caritas in veritate“ šviesoje“, kurioje bus kalbama apie Popiežiaus Benedikto XVI encikliką „Caritas in Veritate“, pratęsiančią Bažnyčios socialinį mokymą apie visapusišką žmogaus vystimąsi.
 
Konferenciją organizuoja Lietuvos Vyskupų Konferencija, Teisingumo ir taikos (Iustitia et Pax) komitetas, Seimas bei Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas.
 
Konferencija bus tiesiogiai transliuojama Seimo interneto svetainėje:
 
Italiano: http://media3.lrs.lt/BK_16_82_8124
 
Lietuviškai: http://media3.lrs.lt/BK_16_82_8122
 
English: http://media3.lrs.lt/BK_16_82_8123
 
www.bernardinai.lt
 
Nuotraukoje: Kun. K. Kėvalas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra