Kultūros ministras susitiko su unitais

Autorius: Data: 2014-03-26 , 08:14 Spausdinti

Bazilijonų ansamblyje Vilniuje, kuriame XVII pr. gyveno Šv. Juozapatas Kuncevičius – kankinys dėl krikščionių vienybės ir Kijevo metropolitas Juozapas Rutskis, kultūros ministras Šarūnas Birutis susitiko su unitų bendruomenės nariais, išreiškė palaikymą Ukrainos tautai ir palinkėjo stiprybės. Ministras domėjosi unitų ir Bazilijonų ansamblio istorija, su kultūros paveldo specialistais tarėsi, kaip išsaugoti unikalią šv. Trejybės (unitų) bažnyčią ir džiaugėsi unitų bendruomenės aktyvumu.

„Su Ukraina mus sieja bendra istorija. Abiejų tautų ryšį simbolizuoja unitai, kurie šimtmečius saugo tradicijas ir gyvena Lietuvos širdyje – Vilniuje“, – sako ministras.

Šiemet 500 metų mininti bendruomenė šv.Trejybės bažnyčioje meldžiasi tik ukrainietiškai. Vilniaus Švč. Trejybės vienuolynas subordinuotas Ukrainos Šv. Išganytojo bazilijonų provincijai.

Unikali, Švč. Trejybės (Unitų) bažnyčia, kurioje sovietų okupacijos metais šeimininkavo ir niokojo įvairios institucijos, 1992 m. buvo grąžinta unitų bendruomenei. Kultūros paveldo departamentas 2013 metais savo lėšomis parengė bažnyčios stogo ir bokštelių tvarkybos darbų projektą. Šiemet darbams skirta 300 tūkst. Lt. Ministras su unitų bendruomenės nariais bei kultūros pavedo specialistais aptarė, kaip bus vykdomi darbai.

Kultūros paveldo departamento direktorės Dianos Varnaitės teigimu, tvarkomųjų paveldosaugos darbų metu numatyta remontuoti stogo medines konstrukcijas, keisti skardos dangą, suremontuoti lietaus vandens nuvedimo sistemą, bokštelių ir karnizų fragmentinį mūrą ir tinką, įrengti žaibosaugą.

Kunigo Vasilijaus Vikentijaus Janickio teigimu, bendruomenė džiaugiasi netrukus prasidėsiančiais darbais. Pasak jo, maža bendruomenė, kurią Lietuvoje sudaro vos apie 150 aktyvių Unitų Bažnyčios narių, nėra pajėgi imtis tvarkybos darbų. Kol kas parapija yra sutvarkiusi vieną koplyčią, kurioje bendruomenė meldžiasi žiemą.

Maskvos Bažnyčiai atsisakius Florencijos nutarimų ir atsiskyrus nuo senovinės Kijevo metropolijos, 1448 m. gimė Rusijos autokefalija. 1589 m. Maskva paskelbė įkurianti savo patriarchatą. Tuo tarpu Kijevo Bažnyčia nusprendė pereiti į Romos Sosto jurisdikciją ir 1595 m. buvo pasirašyta unija. Ja buvo pripažįstama vienybė su Romos popiežiumi ir katalikų tikėjimu, kartu išlaikomos bažnytinės ukrainiečių apeigos ir pamaldos gimtąja kalba. 1596 m. vyskupai uniją ratifikavo, ir taip pradėjo egzistuoti Unitų Bažnyčia, kurios nariai tapo ekumenizmo skleidėjais.

Tuo metu beveik visos Ukrainos žemės priklausė LDK. Unitų Bažnyčios augimo vieta tapo Vilnius, kur 1617 m. prie Švč. Trejybės šventovės buvo įkurtas Bazilijonų ordinas, vadovavęsis Bažnyčios tėvo šv. Bazilijaus Didžiojo iš Kapadokijos regula. Vienas iš ordino pradininkų buvo Juozapatas Kuncevičius, vėliau tapęs Polocko arkivyskupu ir Vitebske atidavęs gyvybę dėl vienybės.

Unija patyrė didelių prieštaravimų – tiek dėl asmeninių interesų, ignorancijos, tiek ir dėl sektantiškumo. Stačiatikiai kaltino unitus išdavyste, kam šie susitaikė su Roma; kita vertus, katalikai niekino ilgas ir sudėtingas rytiečių apeigas bei rusų šventikų neraštingumą.

Jonas Kuncevičius, kurio vienuolinis vardas Juozapatas, buvo didis Unitų Bažnyčios gynėjas. Būdamas 20 metų įstojo į senąjį bazilijonų vienuolyną, tačiau įnešė ten daug naujovių bei jėzuitams būdingų veiklos bruožų. Tuo metu erezijų kamuojamoj Europoj jėzuitai buvo katalikų veiklos avangardas.

Vienuolis, prioras, abatas ir galiausiai Polocko arkivyskupas ėmėsi sveikintinų vienuolinio gyvenimo reformų, kartu pagerindamas unitų Bažnyčios situaciją. Jo pamokslavimas laimėjo daugybę atsivertimų ir pelnė jam „sielų grobiko“ titulą.

„Jūs, – sakė Juozapatas savo priešininkams, – mirtinai nekenčiate manęs, o aš laikau jus visus savo širdyje ir su džiaugsmu mirčiau už kiekvieną iš jūsų“. Tai buvo pranašiški žodžiai. Susijungę su valdžios institucijomis ir pasinaudodami politiniais neramumais LDK, unijos priešininkai įsiveržė į vyskupo namus ir nužudė kalaviju.


Informaciją apie unitus ir šv.Juozapatą rengė www.bernardinai.lt

Religija , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra