Kultūra gyvai – Žemaitijos nacionaliniame parke

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vienas iš svarbiausių Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos uždavinių išsaugoti ypač vertingą ir sudėtingą senąjį kultūros paveldą (piliakalnius, alkakalnius, kapinynus bei senovės gyvenvietes), savitą šio krašto architektūros palikimą, kitas kultūros paveldo vertybes ir paminklus, puoselėti regiono kultūros tradicijas, amatus.
 
Renginių vieta – Plateliai ir Beržotas

Paskutinieji Platelių dvaro valdytojai buvo grafai Šuazeliai. Ši didikų giminė yra kilusi iš Prancūzijos rytų, Marnos departamento Šuazel (Choiseul) kaimo. Šuazeliai buvo kultūringi ir pasiturintys žmonės. Jų namuose saugota daug meno vertybių, knygų. Apie Platelių dvarą pirmosios žinios mus pasiekia dar iš XV a. vidurio. Tuo metu dvaras priklausė Lietuvos valdovų vietininkams. Per karą mediniai dvaro rūmai sudegė. Išliko parkas, keletas dvaro ūkinių pastatų: tvartas, svirnas, jauja, šakniavaisių rūsys, viena iš dviejų oranžerijų, tarnų namas. Platelių dvaro pagrindiniai rūmai neišliko – jų vietą žymi tik šių pastatų pamatų liekanos.
 
Įkūrus Žemaitijos nacionalinį parką, senųjų Platelių dvaro pastatų atstatymui skiriama daug dėmesio. Atgijo keletas pastatų, kuriuose dabar gražiai tvarkosi, miestelio svečius priima, parodas rengia Žemaitijos nacionalinio parko direkcija. Paskutiniaisiais metais naujam gyvenimui prikeltas (rytinėje Platelių miestelio dalyje) dvaro svirnas. Čia veikia liaudies meno ekspozicija, kurioje dominuoja žemaičių Užgavėnių kaukės (liečīnas). Tai pirmasis Užgavėnių kaukių muziejus Lietuvoje.
 
Liepos 18 dieną 19 valandą vyks kūrybinės stovyklos Menininkų dirbtuvės Beržore parodos atidarymas Platelių dvaro svirne. Paroda veiks iki rugpjūčio 30 dienos.
 
Pirmosios rašytinės žinios apie Beržorą mus pasiekia dar iš XV a. vidurio. Kurį laiką gyvenvietę valdė Kęsgailos-Kęsgavičiai. Po to šios vietos tapo karališkąja nuosavybe, buvo priskirtos Platelių dvarui. Beržoro gyvenvietė įsikūrusi šiaurinėje Beržoro ežero pakrantėje. Daugelis žemaičių tiki, kad šios vietos stebuklingos. Yra išlikęs ir padavimas, paaiškinantis gyvenvietės vardo kilmę ir pirmosios bažnyčios atsiradimą. Pasak padavimo, vieną kartą piemenėlis, ganydamas tose apylinkėse bandą, beržo viršūnėje pamatė šv. Marijos paveikslą. Platelių bažnyčios klebonas paveikslą parvežė į Platelių bažnyčią, tačiau greitai paveikslas iš čia dingo ir vėl atsirado beržo viršūnėje. Tada žmonės tą beržą nukirto, jo vietoje pastatė medinę koplytėlę ir tą paveikslą perkėlė ten. Greitai po to šalia koplyčios buvo pastatyta bažnyčia ir apie ją ėmė formuotis gyvenvietė, kurią pagal tą beržą imta vadinti Beržoru.
XVII a. pabaigoje Platelių parapijos žmonių rūpesčiu ir lėšomis Beržore pastatyta švento Jono Nepomuko koplyčia. Ši koplyčia išliko iki šiol. Beržoro bažnyčia ir koplyčia – architektūros paminklai. Beržoro bažnyčios sienos pastatytos nenaudojant pjūklo. Egliniai rąstai apdirbami vien tik kirviu. Bažnyčios viduje – keturi altoriai.
 
Beržoro bažnyčioje liepos 19 d. 14 val. kviečiame į Lietuvos nacionalinės premijos laureato M. K. Čiurlionio styginio kvarteto koncertą „Sakralinės muzikos valanda.
 
Laukiame atvykstant į Žemaitijos nacionalinį parką!
 
Rengėjai: Platelių parapija ir Žemaitijos nacionalinį parko direkcija

Nuotraukose:

1. Žemaitijos nacionalinis parkas – tikras atradimas tems, kurie savo kelionėse siekia susipažinti su natūralumą išlaikiusia gamta ir savitomis šio regiono tradicijomis
2. Vienas iš restauruotų Platelių dvaro pastatų. Dabar Platelių kultūros namai
3. Platelių varpinė. Seniau ji garsėjo didžiuliu varpu, kurio skambesys girdėdavosi plačiose apylinkėse
4. Beržoro medinė Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčia (pastatyta 1746 m. iš tašytų rąstų), jos varpinė ir koplyčia XVIII-XIX a. Aplink ją – senoviško kaimo kapinėlės 

 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra