Krikštas už 1 500 km nuo Lietuvos: tarp filmo ir realybės

Autorius: Data: 2016-02-08 , 15:22 Spausdinti

Krikštas už 1 500 km nuo Lietuvos: tarp filmo ir realybės

Krikšto akimirka.

Evelina KISLYCH, Hamburgas, www.voruta.lt

Viskas prasidėjo nuo lietuvių katalikių moterų draugijos, prieš beveik keturis dešimtmečius gavusios Hamburgo vyskupijos palaiminimą – jų sielovadinei veiklai vystyti buvo skirtos kuklios patalpos. Laikui bėgant šios buvo pakeistos erdvesnėmis, šiandien tapusiomis ne tik Hamburgo lietuvių bendruomenės namais, šeštadieninės mokyklėlės „Abėcėlė“ adresu, liaudies šokių kolektyvo „Gintaras“ repeticijų sale, bet ir dvasinių susitikimų, sekmadieninių pamaldų vieta.

Vienas tokių susitikimų – visai neseniai, artėjant laukiamiausioms metų šventėms, įvykęs dvasinio atsinaujinimo ir bendrystės savaitgalis. Jis įvyko dėka į Hamburgą tiesiai iš Lietuvos pirmą kartą atvykusio Pakutuvėnų Šv. Antano Paduviečio parapijos ir vienuolyno brolio pranciškono Gedimino Numgaudžio. Brolis net nedvejodamas sutiko atvykti pas čia gyvenančius lietuvius ir aplankyti veikiančią katalikų sielovadą. Didžiausia dovana lietuviams tapo ne tik paties dvasininko atvykimas, bet ir su jo pagalba sukurto, Krikšto stebuklą liudijančio trumpametražio filmo „Avinėlio vartai“ pristatymas.

Krikšto suvokimo link

Kaip pasakojo gražioje „Lichtwark“ salėje Hamburge vykusio filmo peržiūros iniciatorius brolis pranciškonas Gediminas, 40 minučių trukmės dokumentinis filmas „Avinėlio vartai“ (režisierius Audrius Stonys) buvo sukurtas ir į plačiąją visuomenę išleistas 2014 metais. Kai kurių kino kritikų teigimu filme „Avinėlio vartai“ nėra aiškiai apčiuopiama pagrindinė gija, tačiau Hamburgo  lietuviams jis liko ne tik suprastas, tačiau ir įvertintas kaip labai įdomus ir prie tikrosios Krikšto prasmės priartinantis meno kūrinys. Kaip teigia brolis pranciškonas Gediminas, vaizdų kalba žmonėms paaiškinti apie liturgiją yra žymiai paprasčiau. Jis pasakojo, kad tik pradėjus filmuoti, drauge su režisieriumi atsidūręs Izraelyje, vėliau Jordanijoje, tada Lietuvoje. Brolis atskleidė manęs, jog filme bus daug daugiau pasakojama apie Krikštą, jo esmę, tačiau peržiūrėjęs režisieriaus A. Stonio išgautą rezultatą, liko ramus. Brolis pasakojo, jog šį filmą pravartu iš pradžių trumpai pristatyti, o tik po to atsakyti į visus po pamatytų vaizdų kylančius žiūrovų klausimus.

Išskirtinins šis vakaras liko ir dėl pirmą kartą Hamburgo lietuvių bendruomenės renginyje koncertavusio, garsaus ir visiems gerai pažįstamo violončelininko Vytauto Sondeckio, pasirodžiusio drauge su soliste Verene Andronikof (sopranas) bei latvių pianistu Andis Paegle. V. Sondeckis, NDR simfoniniame orkestre grojantis nuo 1997-ųjų, pasakojo, jog jam išties malonu susitikti su Hamburge gyvenančiais lietuviais ir dovanoti savo atliekamą muziką.

 Iš filmo – į realybę     

HLB skelbė ir visada skelbia lietuviams žinią, apie į Hamburgą iš Lietuvos atvykstančius dvasininkus. Tokiu atveju, daugelis skuba ne tik pasikalbėti, dalyvauti Šv. Mišiose, bet ir krikštyti savo vaikus. Kaip teigia Vokietijoje jau penkerius metus gyvenanti Vesta Tamošiūnaitė, norisi, kad toks svarbus žingsnis, kaip vaiko Krikšto sakramentas, būtų suteikiamas būtent lietuvių kunigo. V. Tamošiūnaitė džiaugiasi jai suteikta galimybe savo dukrytę pakrikštyti čia, Vokietijoje ir tuo, jog dukrytei Gabijai Krikšto sakramentą ir Marijos Krikšto vardą suteikė būtent brolis pranciškonas Gediminas. Jaukioje St.  Ansgar katalikų gimnazijos koplytėlėje vykusių Šv. Mišių ir Krikštynų metu giedojo Vokietijoje gyvenančios: Gabrielė Vasiliauskaitė ir Akvile Kalinaitė, vargonais grojo  Kamilė Danilevičiūtė–Anikina. Sekmadieninės Šv. Mišios tapo jaukia ir gražia švente ne tik Gabijos Marijos tėveliams, bet ir susirinkusiems tikintiesiems.

 Brolis pranciškonas Gediminas Numgaudis

Prasmingi įvykiai – tęsiasi

To paties dvasinio atsinaujinimo savaitgalio metu, „Heinrich-Wolgast“ mokykloje įvyko ir Kalėdinė šventė vaikams „Kalėdinio stebuklo belaukiant“. Šiemet vaikai turėjo progra ne tik susipažinti su Hamburgo lietuvių bendruomenės narių rankoms padaryta ir pastatyta prakartėle, liudijančia Jėzaus gimimą, bet ir puošti eglutę lietuviškais saldainiais bei pačių darytomis dekoracijomis. Po lietuviškojo vaikų darželio pasirodymų, gausiai susirinkusiems vaikams ir jų tėveliams brolis pranciškonas G. Numgaudis pasakojo apie kūdikėlio Jėzaus gimimą, kiekvieno prakartėlės dalyvio svarbą, bei Kalėdų šventės prasmę. Po visų pokalbių, šventėje pasirodė laukiamiausias Kalėdų senelis ir dovanojo vaikams rankų darbo medines pieštukines, atkeliavusias į Hamburgą tiesiai iš Lietuvoje, Senųjų Trakų kaime įsikūrusių Dalios ir Jono Ališauskų dirbtuvių.

Sėkmės ir lietuvių antplūdžio sulaukusio dvasinio atsinaujinimo savaitgalis – tęsiasi. Hamburgo lietuvių bendruomenė ir lietuvių katalikų sielovada informuoja, kad š. m. vasario 17-20 dienomis į Hamburgą, pasirūpinti čia gyvenančių lietuvių dvasiniais reikalais, atvyksta svečias iš Lietuvos – brolis Paulius Vaineikis. Kviečiame visus lietuvius dalyvauti tris dienas truksiančiuose Gavėnios renginiuose bei organizuojamose Šv. Mišiose. Tai pat kviečiame informuoti apie Jūsų norą priimti arba suteikti savo vaikams Krikšto sakramentą.

Visais klausimais kreiptis į Hamburgo lietuvių bendruomenės Valdybą, adresu: valdyba@hamburgas.de

 Evelinos Kislych, Rasos Joniškienės, Gedimino Šimkaus nuotraukos.

Lietuvių katalikų sielovada tapo Hamburgo lietuvių namais

Lietuvių moterų draugijos aktyvistė Teresė Lipšienė, kurios ryšių su bažnyčia dėka lietuviams katalikams buvo skirtos patalpos Hamburge. (Nuo 1987 iki 1994 metų Hamburgo LB apylinkės Valdybos pirmininkė)

______________________________

Nors krikšto apeigos per tiek metų labai pasikeitė, o šiandien žmonės daugiau dėmesio skiria pačiai šventei nei bažnytinėms apeigoms, tačiau krikštynų reikšmė – nepakito. Kiekvienam katalikui krikštas – svarbus žingsnis, nes tai tapimas Bažnyčios nariu. Laimei, ir krikštynų dovanos vaikui vėl tampa simbolinės: dažniausiai tai įvairūs juvelyrikos dirbiniai iš aukso arba sidabro, taip pat kitos simbolinės dovanos, primenančios vaikui šią didžią dieną.

PR

Lietuva - Vokietija , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra